Duluth, MN
8/4/2019











                                                          BREWHOUSE TRIATHLON
                                               Island Lake - Duluth, MN - August 4, 2019
                                                      1.5K Swim, 40K Bike, 10K Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/5     220 Josh Blankenheim        Duluth             MN  39 M     3 22:02  1:21  0:55    1   57:53 25.7  0:42    1   35:44  5:46 1:57:15 
    2   1/6     224 Peter Coenen            Duluth             MN  33 M     5 23:12  1:25  0:58    7 1:06:16 22.5  0:47    6   41:48  6:45 2:12:59 
    3   1/6     223 Andrew Broadmoore       Duluth             MN  44 M    19 25:55  1:35  1:08    5 1:05:39 22.7  0:42    4   40:21  6:31 2:13:44 
    4   1/7     282 Todd Struckman          Duluth             MN  48 M     2 21:57  1:21  1:09    2 1:04:56 22.9  0:52   14   45:56  7:25 2:14:48 
    5   2/7     241 Bill Kelley             Wrenshall          MN  47 M    11 24:33  1:30  1:12    8 1:07:01 22.2  1:04   10   44:06  7:07 2:17:53 
    6   1/6     258 Elaine Nelson           Duluth             MN  40 F    12 24:48  1:31  1:32   10 1:08:10 21.8  1:03    7   42:23  6:51 2:17:55 
    7   1/7     277 Bob Shine               Thunder Bay        ON  61 M    14 25:07  1:32  1:38    6 1:06:15 22.5  1:20   13   45:07  7:17 2:19:25 
    8   2/5     216 Byron Ball              Thunder Bay        ON  39 M    21 26:06  1:36  2:08    4 1:05:21 22.8  0:52   15   46:21  7:29 2:20:45 
    9   1/3     225 Robert Coffey           Thunder Bay        ON  55 M    15 25:10  1:33  1:44    3 1:05:20 22.8  1:20   23   48:03  7:45 2:21:36 
   10   2/7     232 Dale Forde              Golden Valley      MN  61 M    22 26:12  1:36  1:41   17 1:10:17 21.2  1:31    9   43:17  6:59 2:22:56 
   11   2/3     240 Rob Kaufman             Chanhassen         MN  56 M     6 23:19  1:26  0:58   11 1:08:10 21.8  1:29   27   49:08  7:56 2:23:01 
   12   2/6     259 Grant Nelson            Duluth             MN  44 M    45 29:53  1:50  1:17   19 1:10:52 21.0  1:31    3   39:37  6:24 2:23:08 
   13   3/7     288 Timm Vedder             Sartell            MN  45 M    34 28:24  1:44  1:55   13 1:08:35 21.7  1:34    8   42:47  6:54 2:23:13 
   14   1/4     253 Jessie Maher            Bemidji            MN  35 F     8 23:35  1:27  1:01   23 1:13:24 20.3  1:10   12   45:06  7:17 2:24:14 
   15   2/6     287 Ben Vaught              Saint Paul         MN  30 M    18 25:55  1:35  1:57   15 1:09:34 21.4  1:15   17   46:54  7:34 2:25:34 
   16   3/3     242 John Kelley             Duluth             MN  56 M    39 28:55  1:46  1:22   12 1:08:12 21.8  0:59   22   47:46  7:43 2:27:13 
   17   3/5     273 David Rubush            Naperville         IL  35 M    56 33:01  2:01  1:35   18 1:10:40 21.1  0:54    5   41:34  6:43 2:27:42 
   18   3/6     280 Greg Spoelhof           Duluth             MN  34 M    44 29:48  1:50  1:54   14 1:08:39 21.7  1:10   21   47:41  7:42 2:29:10 
   19   3/6     264 Kristoffer Osthus       Duluth             MN  43 M    28 27:18  1:40  1:31    9 1:07:54 21.9  1:13   30   51:53  8:22 2:29:47 
   20   4/7     261 Andrew Nisbet           Duluth             MN  45 M    24 26:24  1:37  1:54   22 1:12:37 20.5  2:07   18   47:12  7:37 2:30:11 
   21   3/7     267 Jim Reed                Duluth             MN  60 M    26 27:02  1:39  1:49   30 1:16:32 19.4  1:31   11   44:07  7:07 2:30:59 
   22   5/7     234 Stephen Haiden          Andover            MN  48 M    30 27:48  1:42  1:36   21 1:12:24 20.6  1:31   24   48:09  7:46 2:31:27 
   23   4/7     257 Audun Mikkelson         Hayward            WI  61 M     4 22:35  1:23  1:33   20 1:12:13 20.6  1:14   37   54:27  8:47 2:32:00 
   24   1/1     303 Sean Supan              Carlock            IL  18 M    17 25:52  1:35  2:36   50 1:25:15 17.5  1:11    2   38:49  6:16 2:33:41 
   25   1/3     250 Brandon Lorrig          Madison            WI  27 M    43 29:43  1:49  3:42   24 1:14:06 20.1  1:29   16   46:50  7:34 2:35:49 
   26   4/6     238 David Jantzen           Peoria             IL  44 M    10 24:19  1:29  2:02   33 1:18:32 18.9  1:45   28   49:28  7:59 2:36:03 
   27   1/4     291 Kari Wiklund            Forest Lake        MN  34 F     9 23:50  1:28  1:29   32 1:18:23 19.0  1:36   29   51:49  8:22 2:37:05 
   28   2/4     218 Katie Benziger          Duluth             MN  36 F    25 26:58  1:39  1:19   27 1:15:18 19.8  0:56   33   52:51  8:32 2:37:20 
   29   2/6     221 Jubilee Bond            Duluth             MN  41 F    29 27:39  1:42  1:56   37 1:20:34 18.5  1:29   19   47:22  7:39 2:38:58 
   30   1/2     302 Suzann Mouw             Hayward            WI  56 F    32 27:52  1:42  1:36   25 1:14:23 20.0  1:20   36   54:18  8:46 2:39:27 
   31   1/1     229 Nathan Ecker            Ann Arbor          MI  24 M    58 33:35  2:03  2:46   29 1:15:46 19.6  1:59   20   47:35  7:41 2:41:38 
   32   2/4     237 Chelsea Hurst           Duluth             MN  32 F    47 30:17  1:51  1:45   31 1:16:34 19.4  1:15   31   52:10  8:25 2:42:01 
   33   1/1     239 Richard Johnson         Nevis              MN  50 M    49 30:25  1:52  1:33   39 1:21:32 18.3  1:40   25   48:44  7:52 2:43:52 
   34   1/1     276 Cindy Schlafmann        Shoreview          MN  53 F    36 28:43  1:45  1:45   35 1:18:59 18.8  1:30   38   54:52  8:51 2:45:47 
   35   4/6     290 Randall Warren          Detroit            MI  32 M    13 24:59  1:32  2:05   38 1:20:51 18.4  1:37   40   56:42  9:09 2:46:12 
   36   1/5     268 Lisa Reed               Duluth             MN  27 F     7 23:28  1:26  3:06   56 1:27:51 16.9  0:50   34   53:07  8:34 2:48:19 
   37   5/6     271 Bob Reinhardt           Minneapolis        MN  33 M    42 29:35  1:49  5:04   41 1:22:01 18.1  3:02   26   48:51  7:53 2:48:31 
   38   1/2     256 Jim McDonell            Pine City          MN  66 M    40 29:07  1:47  2:01   28 1:15:21 19.7  1:17   54 1:01:12  9:53 2:48:57 
   39   1/1     310 Daniel Kirk             Blaine             MN  73 M    46 30:15  1:51  2:12   26 1:14:35 20.0  2:02   49 1:00:05  9:42 2:49:07 
   40   3/6     255 Jenifer Martinsen       Duluth             MN  42 F    41 29:35  1:49  1:43   47 1:24:54 17.5  1:14   32   52:30  8:28 2:49:54 
   41   2/3     247 Hayden Larson           Little Canada      MN  25 M    38 28:44  1:46  3:08   45 1:23:35 17.8  1:00   35   54:16  8:46 2:50:42 
   42   5/6     283 Matt Thell              Plymouth           MN  41 M    33 27:55  1:43  2:56   36 1:19:56 18.6  1:53   51 1:00:28  9:46 2:53:06 
   43   3/3     236 Blake Huppert           Saint Paul         MN  29 M    31 27:50  1:42  2:13   42 1:22:48 18.0  1:40   43   58:40  9:28 2:53:10 
   44   1/2     286 Tori Trosen             Minot              ND  24 F    37 28:44  1:46  1:46   40 1:21:36 18.2  0:54   50 1:00:14  9:43 2:53:11 
   45   6/6      38 Zach Halmstad           Eau Claire         WI  41 M    52 30:37  1:52  2:41   34 1:18:35 18.9  1:24   52 1:00:40  9:47 2:53:56 
   46   3/4     231 Amy Flessert            Superior           WI  35 F     1 21:57  1:21  5:12   61 1:30:49 16.4  2:20   39   56:07  9:03 2:56:23 
   47   3/4     245 Anna Lang               Drummond           WI  33 F    48 30:23  1:52  2:40   43 1:22:58 17.9  2:17   42   58:30  9:26 2:56:46 
   48   6/7     284 Tim Timmerman           Hermantown         MN  48 M    27 27:18  1:40  3:00   16 1:09:36 21.4  2:40   66 1:14:14 11:59 2:56:46 
   49   4/6     227 Kerri Davis             Atikokan           ON  40 F    59 33:57  2:05  2:01   48 1:25:01 17.5  1:38   44   59:34  9:37 3:02:10 
   50   4/4     274 Kathron Rubush          Naperville         IL  35 F    63 34:53  2:08  2:45   54 1:26:51 17.1  1:26   47   59:53  9:40 3:05:46 
   51   7/7     260 Steve Newton            Winnipeg           MB  45 M    66 36:28  2:14  3:16   46 1:24:37 17.6  1:50   45   59:44  9:39 3:05:54 
   52   5/6     278 Julie Slack             Atikokan           ON  42 F    57 33:07  2:02  2:21   59 1:28:26 16.8  1:34   55 1:01:13  9:53 3:06:39 
   53   2/5     235 Emily Hoffman           Minneapolis        MN  27 F    69 36:37  2:14  2:06   52 1:26:26 17.2  2:20   48 1:00:02  9:41 3:07:30 
   54   3/5     251 Abigail Lucas           Minneapolis        MN  27 F    35 28:29  1:45  2:18   65 1:33:51 15.9  1:42   56 1:02:10 10:02 3:08:28 
   55   1/2     269 Angela Rehbein          Blaine             MN  49 F    70 37:58  2:19  2:09   51 1:26:23 17.2  2:23   53 1:00:43  9:48 3:09:34 
   56   4/5     246 Brennan Larson          Minneapolis        MN  29 F    67 36:29  2:14  1:25   63 1:32:59 16.0  0:58   41   57:50  9:20 3:09:39 
   57   2/2     293 Lori Witt               Oconto Falls       WI  48 F    61 34:11  2:06  1:32   53 1:26:34 17.2  1:17   59 1:06:38 10:45 3:10:10 
   58   2/2     292 Grace Witt              Oconto Falls       WI  20 F    16 25:14  1:33  1:31   44 1:23:22 17.8  1:11   69 1:21:36 13:10 3:12:53 
   59   5/7     262 Patrick O`connor        Thunder Bay        ON  63 M    50 30:26  1:52  3:24   57 1:27:52 16.9  2:10   62 1:11:29 11:32 3:15:21 
   60   5/5     281 Hannah Sterling         Saint Paul         MN  28 F    20 25:56  1:35  3:24   62 1:32:46 16.0  1:35   64 1:13:05 11:48 3:16:44 
   61   1/1     265 Laurie Payton           Mendota Heights    MN  61 F    68 36:33  2:14  2:17   49 1:25:06 17.5  1:41   63 1:12:26 11:41 3:18:01 
   62   2/2     263 Louanna Oconnor         Thunder Bay        ON  55 F    55 32:35  2:00  2:19   64 1:33:21 15.9  1:54   61 1:08:00 10:59 3:18:09 
   63   6/7     272 Robert Roby             Cambridge          MN  60 M    54 31:04  1:54  3:32   66 1:41:23 14.7  3:19   46   59:49  9:39 3:19:05 
   64   4/5     248 Casey Lebens            Lino Lakes         MN  36 M    53 30:53  1:53  4:49   58 1:28:23 16.8  1:36   65 1:13:36 11:53 3:19:15 
   65   4/4     222 Emily Breaker           Duluth             MN  33 F    51 30:32  1:52  2:21   67 1:41:42 14.6  2:19   57 1:06:07 10:40 3:22:58 
   66   2/2     215 Mark D. Anderson        Lombard            IL  67 M    23 26:19  1:37  3:31   55 1:27:04 17.1  3:22   70 1:27:09 14:04 3:27:23 
   67   5/5     300 Dean Johnston           Duluth             MN  36 M    62 34:26  2:06  2:06   68 1:44:07 14.3  2:14   58 1:06:07 10:40 3:28:58 
   68   6/6     214 Erin Altemus            Grand Marais       MN  41 F    60 34:04  2:05  2:17   70 1:47:47 13.8  1:02   60 1:07:14 10:51 3:32:21 
   69   7/7     226 Mark Cooperrider        Schwenksville      PA  63 M    65 36:22  2:14  4:19   60 1:29:51 16.6  2:02   68 1:21:00 13:04 3:33:32 
   70   6/6     244 Dillon Kosir            St. Louis Park     MN  30 M    64 36:11  2:13  3:20   69 1:45:18 14.1  2:35   67 1:16:08 12:17 3:43:30 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  468 Triplets                                         1 19:37  1:12  0:42    1 1:18:44 18.9  0:33    2   46:41  7:32 2:26:16 
           Julien Yung , Tony Yung , Nelson Hahn                  
    2  473 God squad                                        2 47:02  2:53  0:31    2 1:28:40 16.8  0:36    1   45:14  7:18 3:02:02 
           Andrew Hansen , Josh Hutchison , Luke Stillwell        


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  472 Do or Do Not. There is no                        1 24:07  1:29  0:44    1 1:40:19 14.8  0:33    1 1:02:37 10:06 3:08:19 
           Rachel Thate , Crystal Jordan , Shana Loberg           


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  469 the GReaT team                                   1 21:07  1:18  0:39    1 1:18:14 19.0  0:32    1   51:33  8:19 2:32:03 
           Megan Gates , Mark Rauschenfels , Jill Thomsen         
    2  471 One Speed                                        2 24:45  1:31  0:34    3 1:39:03 15.0  0:34    2   53:31  8:38 2:58:25 
           Maddie Westendorp , Brian Jordan , Dave Loberg         
    3  470 the 3 course meal                                3 35:17  2:10  0:46    2 1:31:03 16.3  0:51    3   54:13  8:45 3:02:09 
           Marilyn Rasmussen , Vern Rasmussen , Katie Rasmussen   


================================================================================================================================================
                           SILVER RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  466 Lost in Place                                    1 29:26  1:48  0:48    1 1:05:07 22.9  0:27    1   44:44  7:13 2:20:30 
           Dave Malban , Alex Lowe , Taylor Marble                


================================================================================================================================================
                          CORPORATE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======


================================================================================================================================================
                       NON QUALIFYING RESULTS: SHORT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
 243 Dylan Kelly             Duluth             MN  32 M      2 35:54  2:12  3:01    1 1:39:18 15.0                                  
 217 Andrew Becker           Rochester          MN  49 M      1 29:48  1:49  3:06                                                    

================================================================================================================================================
OVERALL MALE COLLEGIATE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    College                    Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= =========================  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE COLLEGIATE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    College                    Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= =========================  =============== ===== ================= ===== ================== =======

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Amy Flessert            Superior           WI  35 F   21:57  1:21 
    2 Todd Struckman          Duluth             MN  48 M   21:57  1:21 
    3 Josh Blankenheim        Duluth             MN  39 M   22:02  1:21 
    4 Audun Mikkelson         Hayward            WI  61 M   22:35  1:23 
    5 Peter Coenen            Duluth             MN  33 M   23:12  1:25 
    6 Rob Kaufman             Chanhassen         MN  56 M   23:19  1:26 
    7 Lisa Reed               Duluth             MN  27 F   23:28  1:26 
    8 Jessie Maher            Bemidji            MN  35 F   23:35  1:27 
    9 Kari Wiklund            Forest Lake        MN  34 F   23:50  1:28 
   10 David Jantzen           Peoria             IL  44 M   24:19  1:29 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Josh Blankenheim        Duluth             MN  39 M   57:53 25.7 
    2 Todd Struckman          Duluth             MN  48 M 1:04:56 22.9 
    3 Robert Coffey           Thunder Bay        ON  55 M 1:05:20 22.8 
    4 Byron Ball              Thunder Bay        ON  39 M 1:05:21 22.8 
    5 Andrew Broadmoore       Duluth             MN  44 M 1:05:39 22.7 
    6 Bob Shine               Thunder Bay        ON  61 M 1:06:15 22.5 
    7 Peter Coenen            Duluth             MN  33 M 1:06:16 22.5 
    8 Bill Kelley             Wrenshall          MN  47 M 1:07:01 22.2 
    9 Kristoffer Osthus       Duluth             MN  43 M 1:07:54 21.9 
   10 Rob Kaufman             Chanhassen         MN  56 M 1:08:10 21.8 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Josh Blankenheim        Duluth             MN  39 M   35:44  5:46 
    2 Sean Supan              Carlock            IL  18 M   38:49  6:16 
    3 Grant Nelson            Duluth             MN  44 M   39:37  6:24 
    4 Andrew Broadmoore       Duluth             MN  44 M   40:21  6:31 
    5 David Rubush            Naperville         IL  35 M   41:34  6:43 
    6 Peter Coenen            Duluth             MN  33 M   41:48  6:45 
    7 Elaine Nelson           Duluth             MN  40 F   42:23  6:51 
    8 Timm Vedder             Sartell            MN  45 M   42:47  6:54 
    9 Dale Forde              Golden Valley      MN  61 M   43:17  6:59 
   10 Bill Kelley             Wrenshall          MN  47 M   44:06  7:07 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE  RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  220 Josh Blankenheim        Duluth             MN  39    2 22:02  1:21  0:55    1   57:53 25.7  0:42    1   35:44  5:46 1:57:15 
    2  224 Peter Coenen            Duluth             MN  33    4 23:12  1:25  0:58    7 1:06:16 22.5  0:47    6   41:48  6:45 2:12:59 
    3  223 Andrew Broadmoore       Duluth             MN  44   13 25:55  1:35  1:08    5 1:05:39 22.7  0:42    4   40:21  6:31 2:13:44 
    4  282 Todd Struckman          Duluth             MN  48    1 21:57  1:21  1:09    2 1:04:56 22.9  0:52   12   45:56  7:25 2:14:48 
    5  241 Bill Kelley             Wrenshall          MN  47    7 24:33  1:30  1:12    8 1:07:01 22.2  1:04    9   44:06  7:07 2:17:53 
    6  277 Bob Shine               Thunder Bay        ON  61    9 25:07  1:32  1:38    6 1:06:15 22.5  1:20   11   45:07  7:17 2:19:25 
    7  216 Byron Ball              Thunder Bay        ON  39   14 26:06  1:36  2:08    4 1:05:21 22.8  0:52   13   46:21  7:29 2:20:45 
    8  225 Robert Coffey           Thunder Bay        ON  55   10 25:10  1:33  1:44    3 1:05:20 22.8  1:20   20   48:03  7:45 2:21:36 
    9  232 Dale Forde              Golden Valley      MN  61   15 26:12  1:36  1:41   16 1:10:17 21.2  1:31    8   43:17  6:59 2:22:56 
   10  240 Rob Kaufman             Chanhassen         MN  56    5 23:19  1:26  0:58   10 1:08:10 21.8  1:29   24   49:08  7:56 2:23:01 
   11  259 Grant Nelson            Duluth             MN  44   31 29:53  1:50  1:17   18 1:10:52 21.0  1:31    3   39:37  6:24 2:23:08 
   12  288 Timm Vedder             Sartell            MN  45   24 28:24  1:44  1:55   12 1:08:35 21.7  1:34    7   42:47  6:54 2:23:13 
   13  287 Ben Vaught              Saint Paul         MN  30   12 25:55  1:35  1:57   14 1:09:34 21.4  1:15   15   46:54  7:34 2:25:34 
   14  242 John Kelley             Duluth             MN  56   26 28:55  1:46  1:22   11 1:08:12 21.8  0:59   19   47:46  7:43 2:27:13 
   15  273 David Rubush            Naperville         IL  35   38 33:01  2:01  1:35   17 1:10:40 21.1  0:54    5   41:34  6:43 2:27:42 
   16  280 Greg Spoelhof           Duluth             MN  34   30 29:48  1:50  1:54   13 1:08:39 21.7  1:10   18   47:41  7:42 2:29:10 
   17  264 Kristoffer Osthus       Duluth             MN  43   20 27:18  1:40  1:31    9 1:07:54 21.9  1:13   26   51:53  8:22 2:29:47 
   18  261 Andrew Nisbet           Duluth             MN  45   17 26:24  1:37  1:54   21 1:12:37 20.5  2:07   16   47:12  7:37 2:30:11 
   19  267 Jim Reed                Duluth             MN  60   18 27:02  1:39  1:49   26 1:16:32 19.4  1:31   10   44:07  7:07 2:30:59 
   20  234 Stephen Haiden          Andover            MN  48   21 27:48  1:42  1:36   20 1:12:24 20.6  1:31   21   48:09  7:46 2:31:27 
   21  257 Audun Mikkelson         Hayward            WI  61    3 22:35  1:23  1:33   19 1:12:13 20.6  1:14   28   54:27  8:47 2:32:00 
   22  303 Sean Supan              Carlock            IL  18   11 25:52  1:35  2:36   36 1:25:15 17.5  1:11    2   38:49  6:16 2:33:41 
   23  250 Brandon Lorrig          Madison            WI  27   29 29:43  1:49  3:42   22 1:14:06 20.1  1:29   14   46:50  7:34 2:35:49 
   24  238 David Jantzen           Peoria             IL  44    6 24:19  1:29  2:02   27 1:18:32 18.9  1:45   25   49:28  7:59 2:36:03 
   25  229 Nathan Ecker            Ann Arbor          MI  24   39 33:35  2:03  2:46   25 1:15:46 19.6  1:59   17   47:35  7:41 2:41:38 
   26  239 Richard Johnson         Nevis              MN  50   33 30:25  1:52  1:33   31 1:21:32 18.3  1:40   22   48:44  7:52 2:43:52 
   27  290 Randall Warren          Detroit            MI  32    8 24:59  1:32  2:05   30 1:20:51 18.4  1:37   29   56:42  9:09 2:46:12 
   28  271 Bob Reinhardt           Minneapolis        MN  33   28 29:35  1:49  5:04   32 1:22:01 18.1  3:02   23   48:51  7:53 2:48:31 
   29  256 Jim McDonell            Pine City          MN  66   27 29:07  1:47  2:01   24 1:15:21 19.7  1:17   36 1:01:12  9:53 2:48:57 
   30  310 Daniel Kirk             Blaine             MN  73   32 30:15  1:51  2:12   23 1:14:35 20.0  2:02   33 1:00:05  9:42 2:49:07 
   31  247 Hayden Larson           Little Canada      MN  25   25 28:44  1:46  3:08   34 1:23:35 17.8  1:00   27   54:16  8:46 2:50:42 
   32  283 Matt Thell              Plymouth           MN  41   23 27:55  1:43  2:56   29 1:19:56 18.6  1:53   34 1:00:28  9:46 2:53:06 
   33  236 Blake Huppert           Saint Paul         MN  29   22 27:50  1:42  2:13   33 1:22:48 18.0  1:40   30   58:40  9:28 2:53:10 
   34   38 Zach Halmstad           Eau Claire         WI  41   35 30:37  1:52  2:41   28 1:18:35 18.9  1:24   35 1:00:40  9:47 2:53:56 
   35  284 Tim Timmerman           Hermantown         MN  48   19 27:18  1:40  3:00   15 1:09:36 21.4  2:40   40 1:14:14 11:59 2:56:46 
   36  260 Steve Newton            Winnipeg           MB  45   44 36:28  2:14  3:16   35 1:24:37 17.6  1:50   31   59:44  9:39 3:05:54 
   37  262 Patrick O`connor        Thunder Bay        ON  63   34 30:26  1:52  3:24   38 1:27:52 16.9  2:10   38 1:11:29 11:32 3:15:21 
   38  272 Robert Roby             Cambridge          MN  60   37 31:04  1:54  3:32   42 1:41:23 14.7  3:19   32   59:49  9:39 3:19:05 
   39  248 Casey Lebens            Lino Lakes         MN  36   36 30:53  1:53  4:49   39 1:28:23 16.8  1:36   39 1:13:36 11:53 3:19:15 
   40  215 Mark D. Anderson        Lombard            IL  67   16 26:19  1:37  3:31   37 1:27:04 17.1  3:22   43 1:27:09 14:04 3:27:23 
   41  300 Dean Johnston           Duluth             MN  36   40 34:26  2:06  2:06   43 1:44:07 14.3  2:14   37 1:06:07 10:40 3:28:58 
   42  226 Mark Cooperrider        Schwenksville      PA  63   43 36:22  2:14  4:19   40 1:29:51 16.6  2:02   42 1:21:00 13:04 3:33:32 
   43  244 Dillon Kosir            St. Louis Park     MN  30   42 36:11  2:13  3:20   44 1:45:18 14.1  2:35   41 1:16:08 12:17 3:43:30 
       243 Dylan Kelly             Duluth             MN  32   41 35:54  2:12  3:01   41 1:39:18 15.0                                  

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE  RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  258 Elaine Nelson           Duluth             MN  40    5 24:48  1:31  1:32    1 1:08:10 21.8  1:03    1   42:23  6:51 2:17:55 
    2  253 Jessie Maher            Bemidji            MN  35    3 23:35  1:27  1:01    2 1:13:24 20.3  1:10    2   45:06  7:17 2:24:14 
    3  291 Kari Wiklund            Forest Lake        MN  34    4 23:50  1:28  1:29    6 1:18:23 19.0  1:36    4   51:49  8:22 2:37:05 
    4  218 Katie Benziger          Duluth             MN  36    8 26:58  1:39  1:19    4 1:15:18 19.8  0:56    7   52:51  8:32 2:37:20 
    5  221 Jubilee Bond            Duluth             MN  41    9 27:39  1:42  1:56    8 1:20:34 18.5  1:29    3   47:22  7:39 2:38:58 
    6  302 Suzann Mouw             Hayward            WI  56   10 27:52  1:42  1:36    3 1:14:23 20.0  1:20    9   54:18  8:46 2:39:27 
    7  237 Chelsea Hurst           Duluth             MN  32   15 30:17  1:51  1:45    5 1:16:34 19.4  1:15    5   52:10  8:25 2:42:01 
    8  276 Cindy Schlafmann        Shoreview          MN  53   12 28:43  1:45  1:45    7 1:18:59 18.8  1:30   10   54:52  8:51 2:45:47 
    9  268 Lisa Reed               Duluth             MN  27    2 23:28  1:26  3:06   19 1:27:51 16.9  0:50    8   53:07  8:34 2:48:19 
   10  255 Jenifer Martinsen       Duluth             MN  42   14 29:35  1:49  1:43   12 1:24:54 17.5  1:14    6   52:30  8:28 2:49:54 
   11  286 Tori Trosen             Minot              ND  24   13 28:44  1:46  1:46    9 1:21:36 18.2  0:54   17 1:00:14  9:43 2:53:11 
   12  231 Amy Flessert            Superior           WI  35    1 21:57  1:21  5:12   21 1:30:49 16.4  2:20   11   56:07  9:03 2:56:23 
   13  245 Anna Lang               Drummond           WI  33   16 30:23  1:52  2:40   10 1:22:58 17.9  2:17   13   58:30  9:26 2:56:46 
   14  227 Kerri Davis             Atikokan           ON  40   20 33:57  2:05  2:01   13 1:25:01 17.5  1:38   14   59:34  9:37 3:02:10 
   15  274 Kathron Rubush          Naperville         IL  35   23 34:53  2:08  2:45   18 1:26:51 17.1  1:26   15   59:53  9:40 3:05:46 
   16  278 Julie Slack             Atikokan           ON  42   19 33:07  2:02  2:21   20 1:28:26 16.8  1:34   19 1:01:13  9:53 3:06:39 
   17  235 Emily Hoffman           Minneapolis        MN  27   26 36:37  2:14  2:06   16 1:26:26 17.2  2:20   16 1:00:02  9:41 3:07:30 
   18  251 Abigail Lucas           Minneapolis        MN  27   11 28:29  1:45  2:18   25 1:33:51 15.9  1:42   20 1:02:10 10:02 3:08:28 
   19  269 Angela Rehbein          Blaine             MN  49   27 37:58  2:19  2:09   15 1:26:23 17.2  2:23   18 1:00:43  9:48 3:09:34 
   20  246 Brennan Larson          Minneapolis        MN  29   24 36:29  2:14  1:25   23 1:32:59 16.0  0:58   12   57:50  9:20 3:09:39 
   21  293 Lori Witt               Oconto Falls       WI  48   22 34:11  2:06  1:32   17 1:26:34 17.2  1:17   22 1:06:38 10:45 3:10:10 
   22  292 Grace Witt              Oconto Falls       WI  20    6 25:14  1:33  1:31   11 1:23:22 17.8  1:11   27 1:21:36 13:10 3:12:53 
   23  281 Hannah Sterling         Saint Paul         MN  28    7 25:56  1:35  3:24   22 1:32:46 16.0  1:35   26 1:13:05 11:48 3:16:44 
   24  265 Laurie Payton           Mendota Heights    MN  61   25 36:33  2:14  2:17   14 1:25:06 17.5  1:41   25 1:12:26 11:41 3:18:01 
   25  263 Louanna Oconnor         Thunder Bay        ON  55   18 32:35  2:00  2:19   24 1:33:21 15.9  1:54   24 1:08:00 10:59 3:18:09 
   26  222 Emily Breaker           Duluth             MN  33   17 30:32  1:52  2:21   26 1:41:42 14.6  2:19   21 1:06:07 10:40 3:22:58 
   27  214 Erin Altemus            Grand Marais       MN  41   21 34:04  2:05  2:17   27 1:47:47 13.8  1:02   23 1:07:14 10:51 3:32:21 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  15 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  15 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  16 - 17
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  16 - 17
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  18 - 19
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  303 Sean Supan              Carlock            IL  18    1 25:52  1:35  2:36    1 1:25:15 17.5  1:11    1   38:49  6:16 2:33:41 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  18 - 19
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  229 Nathan Ecker            Ann Arbor          MI  24    1 33:35  2:03  2:46    1 1:15:46 19.6  1:59    1   47:35  7:41 2:41:38 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  286 Tori Trosen             Minot              ND  24    2 28:44  1:46  1:46    1 1:21:36 18.2  0:54    1 1:00:14  9:43 2:53:11 
    2  292 Grace Witt              Oconto Falls       WI  20    1 25:14  1:33  1:31    2 1:23:22 17.8  1:11    2 1:21:36 13:10 3:12:53 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  250 Brandon Lorrig          Madison            WI  27    3 29:43  1:49  3:42    1 1:14:06 20.1  1:29    1   46:50  7:34 2:35:49 
    2  247 Hayden Larson           Little Canada      MN  25    2 28:44  1:46  3:08    3 1:23:35 17.8  1:00    2   54:16  8:46 2:50:42 
    3  236 Blake Huppert           Saint Paul         MN  29    1 27:50  1:42  2:13    2 1:22:48 18.0  1:40    3   58:40  9:28 2:53:10 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  268 Lisa Reed               Duluth             MN  27    1 23:28  1:26  3:06    2 1:27:51 16.9  0:50    1   53:07  8:34 2:48:19 
    2  235 Emily Hoffman           Minneapolis        MN  27    5 36:37  2:14  2:06    1 1:26:26 17.2  2:20    3 1:00:02  9:41 3:07:30 
    3  251 Abigail Lucas           Minneapolis        MN  27    3 28:29  1:45  2:18    5 1:33:51 15.9  1:42    4 1:02:10 10:02 3:08:28 
    4  246 Brennan Larson          Minneapolis        MN  29    4 36:29  2:14  1:25    4 1:32:59 16.0  0:58    2   57:50  9:20 3:09:39 
    5  281 Hannah Sterling         Saint Paul         MN  28    2 25:56  1:35  3:24    3 1:32:46 16.0  1:35    5 1:13:05 11:48 3:16:44 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  224 Peter Coenen            Duluth             MN  33    1 23:12  1:25  0:58    1 1:06:16 22.5  0:47    1   41:48  6:45 2:12:59 
    2  287 Ben Vaught              Saint Paul         MN  30    3 25:55  1:35  1:57    3 1:09:34 21.4  1:15    2   46:54  7:34 2:25:34 
    3  280 Greg Spoelhof           Duluth             MN  34    5 29:48  1:50  1:54    2 1:08:39 21.7  1:10    3   47:41  7:42 2:29:10 
    4  290 Randall Warren          Detroit            MI  32    2 24:59  1:32  2:05    4 1:20:51 18.4  1:37    5   56:42  9:09 2:46:12 
    5  271 Bob Reinhardt           Minneapolis        MN  33    4 29:35  1:49  5:04    5 1:22:01 18.1  3:02    4   48:51  7:53 2:48:31 
    6  244 Dillon Kosir            St. Louis Park     MN  30    7 36:11  2:13  3:20    7 1:45:18 14.1  2:35    6 1:16:08 12:17 3:43:30 
       243 Dylan Kelly             Duluth             MN  32    6 35:54  2:12  3:01    6 1:39:18 15.0                                  

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  291 Kari Wiklund            Forest Lake        MN  34    1 23:50  1:28  1:29    2 1:18:23 19.0  1:36    1   51:49  8:22 2:37:05 
    2  237 Chelsea Hurst           Duluth             MN  32    2 30:17  1:51  1:45    1 1:16:34 19.4  1:15    2   52:10  8:25 2:42:01 
    3  245 Anna Lang               Drummond           WI  33    3 30:23  1:52  2:40    3 1:22:58 17.9  2:17    3   58:30  9:26 2:56:46 
    4  222 Emily Breaker           Duluth             MN  33    4 30:32  1:52  2:21    4 1:41:42 14.6  2:19    4 1:06:07 10:40 3:22:58 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  220 Josh Blankenheim        Duluth             MN  39    1 22:02  1:21  0:55    1   57:53 25.7  0:42    1   35:44  5:46 1:57:15 
    2  216 Byron Ball              Thunder Bay        ON  39    2 26:06  1:36  2:08    2 1:05:21 22.8  0:52    3   46:21  7:29 2:20:45 
    3  273 David Rubush            Naperville         IL  35    4 33:01  2:01  1:35    3 1:10:40 21.1  0:54    2   41:34  6:43 2:27:42 
    4  248 Casey Lebens            Lino Lakes         MN  36    3 30:53  1:53  4:49    4 1:28:23 16.8  1:36    5 1:13:36 11:53 3:19:15 
    5  300 Dean Johnston           Duluth             MN  36    5 34:26  2:06  2:06    5 1:44:07 14.3  2:14    4 1:06:07 10:40 3:28:58 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  253 Jessie Maher            Bemidji            MN  35    2 23:35  1:27  1:01    1 1:13:24 20.3  1:10    1   45:06  7:17 2:24:14 
    2  218 Katie Benziger          Duluth             MN  36    3 26:58  1:39  1:19    2 1:15:18 19.8  0:56    2   52:51  8:32 2:37:20 
    3  231 Amy Flessert            Superior           WI  35    1 21:57  1:21  5:12    4 1:30:49 16.4  2:20    3   56:07  9:03 2:56:23 
    4  274 Kathron Rubush          Naperville         IL  35    4 34:53  2:08  2:45    3 1:26:51 17.1  1:26    4   59:53  9:40 3:05:46 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  223 Andrew Broadmoore       Duluth             MN  44    2 25:55  1:35  1:08    1 1:05:39 22.7  0:42    2   40:21  6:31 2:13:44 
    2  259 Grant Nelson            Duluth             MN  44    5 29:53  1:50  1:17    3 1:10:52 21.0  1:31    1   39:37  6:24 2:23:08 
    3  264 Kristoffer Osthus       Duluth             MN  43    3 27:18  1:40  1:31    2 1:07:54 21.9  1:13    4   51:53  8:22 2:29:47 
    4  238 David Jantzen           Peoria             IL  44    1 24:19  1:29  2:02    4 1:18:32 18.9  1:45    3   49:28  7:59 2:36:03 
    5  283 Matt Thell              Plymouth           MN  41    4 27:55  1:43  2:56    6 1:19:56 18.6  1:53    5 1:00:28  9:46 2:53:06 
    6   38 Zach Halmstad           Eau Claire         WI  41    6 30:37  1:52  2:41    5 1:18:35 18.9  1:24    6 1:00:40  9:47 2:53:56 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  258 Elaine Nelson           Duluth             MN  40    1 24:48  1:31  1:32    1 1:08:10 21.8  1:03    1   42:23  6:51 2:17:55 
    2  221 Jubilee Bond            Duluth             MN  41    2 27:39  1:42  1:56    2 1:20:34 18.5  1:29    2   47:22  7:39 2:38:58 
    3  255 Jenifer Martinsen       Duluth             MN  42    3 29:35  1:49  1:43    3 1:24:54 17.5  1:14    3   52:30  8:28 2:49:54 
    4  227 Kerri Davis             Atikokan           ON  40    5 33:57  2:05  2:01    4 1:25:01 17.5  1:38    4   59:34  9:37 3:02:10 
    5  278 Julie Slack             Atikokan           ON  42    4 33:07  2:02  2:21    5 1:28:26 16.8  1:34    5 1:01:13  9:53 3:06:39 
    6  214 Erin Altemus            Grand Marais       MN  41    6 34:04  2:05  2:17    6 1:47:47 13.8  1:02    6 1:07:14 10:51 3:32:21 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  282 Todd Struckman          Duluth             MN  48    1 21:57  1:21  1:09    1 1:04:56 22.9  0:52    3   45:56  7:25 2:14:48 
    2  241 Bill Kelley             Wrenshall          MN  47    2 24:33  1:30  1:12    2 1:07:01 22.2  1:04    2   44:06  7:07 2:17:53 
    3  288 Timm Vedder             Sartell            MN  45    6 28:24  1:44  1:55    3 1:08:35 21.7  1:34    1   42:47  6:54 2:23:13 
    4  261 Andrew Nisbet           Duluth             MN  45    3 26:24  1:37  1:54    6 1:12:37 20.5  2:07    4   47:12  7:37 2:30:11 
    5  234 Stephen Haiden          Andover            MN  48    5 27:48  1:42  1:36    5 1:12:24 20.6  1:31    5   48:09  7:46 2:31:27 
    6  284 Tim Timmerman           Hermantown         MN  48    4 27:18  1:40  3:00    4 1:09:36 21.4  2:40    7 1:14:14 11:59 2:56:46 
    7  260 Steve Newton            Winnipeg           MB  45    7 36:28  2:14  3:16    7 1:24:37 17.6  1:50    6   59:44  9:39 3:05:54 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  269 Angela Rehbein          Blaine             MN  49    2 37:58  2:19  2:09    1 1:26:23 17.2  2:23    1 1:00:43  9:48 3:09:34 
    2  293 Lori Witt               Oconto Falls       WI  48    1 34:11  2:06  1:32    2 1:26:34 17.2  1:17    2 1:06:38 10:45 3:10:10 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  239 Richard Johnson         Nevis              MN  50    1 30:25  1:52  1:33    1 1:21:32 18.3  1:40    1   48:44  7:52 2:43:52 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  276 Cindy Schlafmann        Shoreview          MN  53    1 28:43  1:45  1:45    1 1:18:59 18.8  1:30    1   54:52  8:51 2:45:47 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  225 Robert Coffey           Thunder Bay        ON  55    2 25:10  1:33  1:44    1 1:05:20 22.8  1:20    2   48:03  7:45 2:21:36 
    2  240 Rob Kaufman             Chanhassen         MN  56    1 23:19  1:26  0:58    2 1:08:10 21.8  1:29    3   49:08  7:56 2:23:01 
    3  242 John Kelley             Duluth             MN  56    3 28:55  1:46  1:22    3 1:08:12 21.8  0:59    1   47:46  7:43 2:27:13 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  302 Suzann Mouw             Hayward            WI  56    1 27:52  1:42  1:36    1 1:14:23 20.0  1:20    1   54:18  8:46 2:39:27 
    2  263 Louanna Oconnor         Thunder Bay        ON  55    2 32:35  2:00  2:19    2 1:33:21 15.9  1:54    2 1:08:00 10:59 3:18:09 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  277 Bob Shine               Thunder Bay        ON  61    2 25:07  1:32  1:38    1 1:06:15 22.5  1:20    3   45:07  7:17 2:19:25 
    2  232 Dale Forde              Golden Valley      MN  61    3 26:12  1:36  1:41    2 1:10:17 21.2  1:31    1   43:17  6:59 2:22:56 
    3  267 Jim Reed                Duluth             MN  60    4 27:02  1:39  1:49    4 1:16:32 19.4  1:31    2   44:07  7:07 2:30:59 
    4  257 Audun Mikkelson         Hayward            WI  61    1 22:35  1:23  1:33    3 1:12:13 20.6  1:14    4   54:27  8:47 2:32:00 
    5  262 Patrick O`connor        Thunder Bay        ON  63    5 30:26  1:52  3:24    5 1:27:52 16.9  2:10    6 1:11:29 11:32 3:15:21 
    6  272 Robert Roby             Cambridge          MN  60    6 31:04  1:54  3:32    7 1:41:23 14.7  3:19    5   59:49  9:39 3:19:05 
    7  226 Mark Cooperrider        Schwenksville      PA  63    7 36:22  2:14  4:19    6 1:29:51 16.6  2:02    7 1:21:00 13:04 3:33:32 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  265 Laurie Payton           Mendota Heights    MN  61    1 36:33  2:14  2:17    1 1:25:06 17.5  1:41    1 1:12:26 11:41 3:18:01 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  256 Jim McDonell            Pine City          MN  66    2 29:07  1:47  2:01    1 1:15:21 19.7  1:17    1 1:01:12  9:53 2:48:57 
    2  215 Mark D. Anderson        Lombard            IL  67    1 26:19  1:37  3:31    2 1:27:04 17.1  3:22    2 1:27:09 14:04 3:27:23 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - 74
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  310 Daniel Kirk             Blaine             MN  73    1 30:15  1:51  2:12    1 1:14:35 20.0  2:02    1 1:00:05  9:42 2:49:07 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - 74
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  75 - 79
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  75 - 79
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  80 - 84
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  80 - 84
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  85 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  85 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

Total Registered:                         92
Total Number of Team Finishers:            7
Total Number of Individual Finishers:     70
Number of Male   Finishers:               43
Number of Female Finishers:               27
Did not Finish Race or Did Not Start:     15