Duluth, MN
8/4/2019











                                                          BREWHOUSE TRIATHLON
                                               Island Lake - Duluth, MN - August 4, 2019
                                                   250 Yard Swim - 20K Bike - 5K Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/7      24 Adam Birr               Duluth             MN  35 M     8  8:47  3:31  1:47    1   34:46 21.4  1:51    1   21:11  6:50 1:08:19 
    2   1/9      48 Amy Dettmer             Bovey              MN  48 F     7  8:35  3:26  1:13    2   38:56 19.1  1:03    4   25:55  8:22 1:15:40 
    3   2/7      56 Paul Esslinger          Minneapolis        MN  24 M    10  9:08  3:40  1:32    4   40:58 18.2  1:27    2   22:45  7:21 1:15:50 
    4   2/9     252 Carolyn Lynch           Minneapolis        MN  23 F     5  7:31  3:01  2:46    5   41:24 18.0  1:25    3   22:46  7:21 1:15:50 
    5   3/9      77 Laura Houghtaling       St Paul            MN  37 F     2  7:03  2:50  2:15    3   40:48 18.2  2:07    5   26:04  8:25 1:18:15 
    6   3/7     179 Randall Sedlachek       Superior           WI  29 M     1  6:36  2:39  2:35    7   45:14 16.4  1:34    6   27:53  9:00 1:23:49 
    7   4/9     177 Katherine Schnell       Duluth             MN  32 F     3  7:10  2:52  4:20   11   49:22 15.1  2:24    8   30:21  9:48 1:33:35 
    8   4/7      49 Marcus Dresbach         Duluth             MN  34 M     6  8:33  3:26  2:54    9   49:21 15.1  2:29    7   30:20  9:47 1:33:35 
    9   5/7     127 Will MacPhail           Burnsville         MN  44 M     9  9:00  3:36  2:38    8   45:32 16.3  2:01   13   34:40 11:11 1:33:49 
   10   5/9     126 Melissa MacPhail        Burnsville         MN  41 F    11  9:36  3:51  2:48    6   45:06 16.5  1:54   14   35:51 11:34 1:35:13 
   11   6/9     155 Alissa Pracht           Princeton          MN  38 F    12  9:50  3:56  2:53   10   49:21 15.1  2:52   11   32:26 10:28 1:37:20 
   12   7/9     151 Durae Pfeffer           Superior           WI  50 F     4  7:25  2:58  3:10   12   49:27 15.0  2:37   15   38:24 12:23 1:41:00 
   13   6/7      81 Doug Jans               Granite Falls      MN  38 M    15 11:03  4:26  4:28   13 1:02:04 12.0  3:15   12   32:58 10:38 1:53:47 
   14   8/9     130 Julia Martin            Lake Bluff         IL  17 F    13 10:07  4:03  3:41   16 1:06:38 11.2  1:47    9   31:50 10:17 1:54:01 
   15   9/9     131 Stephanie Martin        Lake Bluff         IL  52 F    14 10:10  4:04  3:37   15 1:06:35 11.2  1:50   10   31:54 10:18 1:54:04 
   16   7/7       2 Dave Adams              Duluth             MN  38 M    16 11:38  4:40  4:10   14 1:04:24 11.6  1:53   16   54:01 17:26 2:16:04 

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Randall Sedlachek       Superior           WI  29 M    6:36  0:49 
    2 Laura Houghtaling       St Paul            MN  37 F    7:03  0:52 
    3 Katherine Schnell       Duluth             MN  32 F    7:10  0:53 
    4 Durae Pfeffer           Superior           WI  50 F    7:25  0:55 
    5 Carolyn Lynch           Minneapolis        MN  23 F    7:31  0:55 
    6 Marcus Dresbach         Duluth             MN  34 M    8:33  1:03 
    7 Amy Dettmer             Bovey              MN  48 F    8:35  1:03 
    8 Adam Birr               Duluth             MN  35 M    8:47  1:05 
    9 Will MacPhail           Burnsville         MN  44 M    9:00  1:06 
   10 Paul Esslinger          Minneapolis        MN  24 M    9:08  1:07 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Adam Birr               Duluth             MN  35 M   34:46 21.4 
    2 Amy Dettmer             Bovey              MN  48 F   38:56 19.1 
    3 Laura Houghtaling       St Paul            MN  37 F   40:48 18.2 
    4 Paul Esslinger          Minneapolis        MN  24 M   40:58 18.2 
    5 Carolyn Lynch           Minneapolis        MN  23 F   41:24 18.0 
    6 Melissa MacPhail        Burnsville         MN  41 F   45:06 16.5 
    7 Randall Sedlachek       Superior           WI  29 M   45:14 16.4 
    8 Will MacPhail           Burnsville         MN  44 M   45:32 16.3 
    9 Marcus Dresbach         Duluth             MN  34 M   49:21 15.1 
   10 Alissa Pracht           Princeton          MN  38 F   49:21 15.1 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Adam Birr               Duluth             MN  35 M   21:11  6:50 
    2 Paul Esslinger          Minneapolis        MN  24 M   22:45  7:21 
    3 Carolyn Lynch           Minneapolis        MN  23 F   22:46  7:21 
    4 Amy Dettmer             Bovey              MN  48 F   25:55  8:22 
    5 Laura Houghtaling       St Paul            MN  37 F   26:04  8:25 
    6 Randall Sedlachek       Superior           WI  29 M   27:53  9:00 
    7 Marcus Dresbach         Duluth             MN  34 M   30:20  9:47 
    8 Katherine Schnell       Duluth             MN  32 F   30:21  9:48 
    9 Julia Martin            Lake Bluff         IL  17 F   31:50 10:17 
   10 Stephanie Martin        Lake Bluff         IL  52 F   31:54 10:18 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE  RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE  RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  151 Durae Pfeffer           Superior           WI  50    1  7:25  2:58  3:10    1   49:27 15.0  2:37    1   38:24 12:23 1:41:00 

Total Registered:                         22
Number of Male   Finishers:                7
Number of Female Finishers:                9
Did not Finish Race or Did Not Start:      5