Monticello, MN
7/20/2019











                                                         BERTRAM BLAST DUATHLON
                                       Betram Chain of Lakes Park- Monticello, MN - July 20, 2019
                                                6 Mile Mountain Bike - 3 Mile Trail Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank  BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN2   Pace FINISH
===== ======== ==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================== =======
    1   1/16     10 Jon Sigerud             Otsego             MN  47 M     6   29:13 12.3  0:38    1   26:38  8:53   56:28   
    2   2/16     31 Joel Torkelson          Buffalo            MN  38 M     3   25:30 14.1  0:39    2   30:34 10:12   56:43   
    3   3/16     32 Jacob Weinzierl         Monticello         MN  31 M     1   24:02 15.0  0:33    9   33:55 11:19   58:29   
    4   4/16     84 Tracy Sadowski          Elk River          MN  48 F     2   24:50 14.5  1:15    6   32:35 10:52   58:40   
    5   5/16     30 Jacob Sterk             Saint Michael      MN  13 M     4   27:31 13.1  0:28    5   32:28 10:50 1:00:27   
    6   6/16     34 Stephanie Sterk         Saint Michael      MN  43 F     5   28:00 12.9  0:47   10   34:28 11:30 1:03:14   
    7   7/16     79 Ronald Sadowski         Elk River          MN  50 M     7   29:29 12.2  1:04    7   33:33 11:11 1:04:04   
    8   8/16     12 Jeff Whillock           Aberdeen           SD  53 M     8   31:07 11.6  1:26    4   32:01 10:41 1:04:32   
    9   9/16      9 Scott Eide              Avon               MN  58 M    10   32:30 11.1  1:42    3   31:38 10:33 1:05:49   
   10  10/16      8 David Bogle             Robbinsdale        MN  26 M     9   32:19 11.1  1:34    8   33:46 11:16 1:07:38   
   11  11/16     78 Dean Glissmeyer         Nowthen            MN  12 M    15   33:59 10.6  0:30   11   37:42 12:34 1:12:10   
   12  12/16     81 Sara Fidler             Monticello         MN  34 F    11   32:37 11.0  1:18   12   38:22 12:48 1:12:16   
   13  13/16     33 Tracy Janikula          Montrose           MN  48 F    13   33:23 10.8  1:01   13   40:43 13:35 1:15:06   
   14  14/16     82 Valerie Glissmeyer      Nowthen            MN  41 F    12   32:58 10.9  1:31   14   45:25 15:09 1:19:54   
   15  15/16     61 Bonnie Aretz            Buffalo Lake       MN  55 F    14   33:52 10.6  1:01   15   48:31 16:11 1:23:23   
   16  16/16     83 Joy Hausmann            Monticello         MN  45 F    16   42:34  8.5  0:39   16   53:00 17:40 1:36:12   


================================================================================================================================================
                               RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & BIKER, RUNNER                     Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================= ===== ================== =======
    1   29 Johnson Farms                                    1   26:06 13.8  1:19    1   34:38 11:33 1:02:02 
            , Daniel Johnson , Chelsea Johnson                     
    2   11 SIgerud                                          2   28:31 12.6  0:22    2   37:47 12:36 1:06:39 
            , Caden Sigerud , Katie Sigerud                        


================================================================================================================================================
                     NON QUALIFYING RESULTS: DUATHLON
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Jacob Weinzierl         Monticello         MN  31 M   24:02 15.0 
    2 Tracy Sadowski          Elk River          MN  48 F   24:50 14.5 
    3 Joel Torkelson          Buffalo            MN  38 M   25:30 14.1 
    4 Jacob Sterk             Saint Michael      MN  13 M   27:31 13.1 
    5 Stephanie Sterk         Saint Michael      MN  43 F   28:00 12.9 
    6 Jon Sigerud             Otsego             MN  47 M   29:13 12.3 
    7 Ronald Sadowski         Elk River          MN  50 M   29:29 12.2 
    8 Jeff Whillock           Aberdeen           SD  53 M   31:07 11.6 
    9 David Bogle             Robbinsdale        MN  26 M   32:19 11.1 
   10 Scott Eide              Avon               MN  58 M   32:30 11.1 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Jon Sigerud             Otsego             MN  47 M   26:38  8:53 
    2 Joel Torkelson          Buffalo            MN  38 M   30:34 10:12 
    3 Scott Eide              Avon               MN  58 M   31:38 10:33 
    4 Jeff Whillock           Aberdeen           SD  53 M   32:01 10:41 
    5 Jacob Sterk             Saint Michael      MN  13 M   32:28 10:50 
    6 Tracy Sadowski          Elk River          MN  48 F   32:35 10:52 
    7 Ronald Sadowski         Elk River          MN  50 M   33:33 11:11 
    8 David Bogle             Robbinsdale        MN  26 M   33:46 11:16 
    9 Jacob Weinzierl         Monticello         MN  31 M   33:55 11:19 
   10 Stephanie Sterk         Saint Michael      MN  43 F   34:28 11:30 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank   Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ================ ===== ================== =======
    1   10 Jon Sigerud             Otsego             MN  47    4   29:13 12.3  0:38    1   26:38  8:53   56:28 
    2   31 Joel Torkelson          Buffalo            MN  38    2   25:30 14.1  0:39    2   30:34 10:12   56:43 
    3   32 Jacob Weinzierl         Monticello         MN  31    1   24:02 15.0  0:33    8   33:55 11:19   58:29 
    4   30 Jacob Sterk             Saint Michael      MN  13    3   27:31 13.1  0:28    5   32:28 10:50 1:00:27 
    5   79 Ronald Sadowski         Elk River          MN  50    5   29:29 12.2  1:04    6   33:33 11:11 1:04:04 
    6   12 Jeff Whillock           Aberdeen           SD  53    6   31:07 11.6  1:26    4   32:01 10:41 1:04:32 
    7    9 Scott Eide              Avon               MN  58    8   32:30 11.1  1:42    3   31:38 10:33 1:05:49 
    8    8 David Bogle             Robbinsdale        MN  26    7   32:19 11.1  1:34    7   33:46 11:16 1:07:38 
    9   78 Dean Glissmeyer         Nowthen            MN  12    9   33:59 10.6  0:30    9   37:42 12:34 1:12:10 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank   Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  ================ ===== ================== =======
    1   84 Tracy Sadowski          Elk River          MN  48    1   24:50 14.5  1:15    1   32:35 10:52   58:40 
    2   34 Stephanie Sterk         Saint Michael      MN  43    2   28:00 12.9  0:47    2   34:28 11:30 1:03:14 
    3   81 Sara Fidler             Monticello         MN  34    3   32:37 11.0  1:18    3   38:22 12:48 1:12:16 
    4   33 Tracy Janikula          Montrose           MN  48    5   33:23 10.8  1:01    4   40:43 13:35 1:15:06 
    5   82 Valerie Glissmeyer      Nowthen            MN  41    4   32:58 10.9  1:31    5   45:25 15:09 1:19:54 
    6   61 Bonnie Aretz            Buffalo Lake       MN  55    6   33:52 10.6  1:01    6   48:31 16:11 1:23:23 
    7   83 Joy Hausmann            Monticello         MN  45    7   42:34  8.5  0:39    7   53:00 17:40 1:36:12 

Total Registered:                         19
Total Number of Team Finishers:            2
Total Number of Individual Finishers:     16
Number of Male   Finishers:                9
Number of Female Finishers:                7
Did not Finish Race or Did Not Start:      1