Monticello, MN
7/20/2019











                                                        BERTRAM BLAST TRIATHLON
                                       Betram Chain of Lakes Park- Monticello, MN - July 20, 2019
                                        1/3 Mile Swim - 6 Mile Mountain Bike - 3 Mile Trail Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/12      2 Ross Golla              Minnetonka         MN  40 M    10 10:58  1:53  0:46    4   19:48 18.2  0:39    3   22:50  7:37   55:00   
    2   1/9      18 Danny Stevens           Minneapolis        MN  34 M     4 10:20  1:46  0:51    1   19:00 18.9  0:29    4   24:23  8:08   55:01   
    3   2/12     85 Mario Minelli           Kasson             MN  48 M    13 11:12  1:55  0:53    3   19:32 18.4  0:42    2   22:44  7:35   55:02   
    4   1/5      37 Carson Roehl            St. Bonifacius     MN  16 M    14 11:14  1:55  0:46   23   22:52 15.7  0:19    1   22:38  7:33   57:47   
    5   3/12     14 Jim Guenter             St. Paul           MN  49 M     2  9:44  1:40  1:00   18   22:21 16.1  0:36    9   26:46  8:56 1:00:25   
    6   1/6       1 Tim Bode                Buffalo            MN  51 M     1  9:26  1:37  0:58    8   21:07 17.0  0:41   22   29:21  9:47 1:01:31   
    7   1/5      16 Joe Martin              Ramsey             MN  23 M    30 13:00  2:14  1:06    7   20:43 17.4  0:44    7   26:07  8:43 1:01:38   
    8   2/5       4 Michael Jr Hankee       Lake Elmo          MN  17 M     3 10:10  1:44  1:02   24   23:21 15.4  0:17   10   27:03  9:01 1:01:52   
    9   1/3      21 Nancy Whillock          Aberdeen           SD  51 F    15 11:19  1:56  1:28   11   21:33 16.7  0:46   11   27:11  9:04 1:02:15   
   10   1/9      86 Bettina Keppers         Duluth             MN  36 F     5 10:35  1:49  1:01   19   22:23 16.1  1:01   15   27:53  9:18 1:02:51   
   11   4/12      3 Michael Hankee          Lake Elmo          MN  42 M    12 11:09  1:55  0:47   21   22:31 16.0  0:39   16   27:59  9:20 1:03:03   
   12   2/9      17 Eben Spencer            Apple Valley       MN  39 M    22 12:06  2:04  0:58    6   20:13 17.8  1:02   21   29:03  9:41 1:03:21   
   13   3/9      38 Marc Sontowski          Chanhassen         MN  36 M     9 10:48  1:51  1:04   14   21:51 16.5  0:39   24   29:39  9:53 1:03:59   
   14   1/7      13 Diane Hankee            Lake Elmo          MN  42 F    11 11:09  1:55  0:41   20   22:28 16.0  0:25   23   29:23  9:48 1:04:04   
   15   2/3      27 Anne Grabowski          Minneapolis        MN  51 F    19 11:52  2:02  0:58   10   21:25 16.8  1:00   25   29:39  9:53 1:04:51   
   16   2/5      23 Marcus Kasper           Albertville        MN  28 M     8 10:46  1:51  1:26   33   24:53 14.5  0:23   14   27:37  9:13 1:05:03   
   17   5/12     58 Craig Kurtz             Blaine             MN  49 M    16 11:40  2:00  1:09   17   22:21 16.1  0:41   26   29:47  9:56 1:05:35   
   18   4/9      36 Robert Ibler            Minneapolis        MN  31 M     6 10:42  1:50  0:33   29   24:40 14.6  0:59   18   28:48  9:36 1:05:40   
   19   6/12     91 Jason Giddings          Duluth             MN  45 M    35 14:05  2:25  0:59   13   21:40 16.6  0:48   17   28:22  9:28 1:05:51   
   20   2/6      67 Wayne Cerven            Thunder Bay        ON  54 M    45 16:18  2:47  1:59   16   22:05 16.3  0:28    6   26:01  8:41 1:06:49   
   21   5/9      25 Caleb Sohm              Waconia            MN  37 M    39 14:55  2:33  2:06   28   24:11 14.9  0:39    5   25:38  8:33 1:07:27   
   22   7/12     87 John Colby              Edina              MN  49 M    24 12:51  2:12  3:03    9   21:11 17.0  1:53   20   28:54  9:38 1:07:50   
   23   3/5      35 David Herro             Robbinsdale        MN  25 M    41 15:20  2:37  1:22   26   24:02 15.0  0:41   13   27:13  9:05 1:08:37   
   24   6/9       5 John Kallemeyn          Big Lake           MN  33 M    17 11:42  2:00  1:45    5   19:56 18.1  0:30   40   35:25 11:49 1:09:17   
   25   8/12     52 Mitchell Irwin          Hastings           MN  43 M    31 13:03  2:14  3:32   35   25:19 14.2  1:02   12   27:12  9:04 1:10:07   
   26   1/2      42 Brittney Dorn           Rogers             MN  23 F    33 13:27  2:18  1:40   30   24:43 14.6  1:45   19   28:49  9:37 1:10:21   
   27   3/6      19 Bill Zimbinski          Prior Lake         MN  50 M    29 12:58  2:13  2:22   15   21:57 16.4  1:07   31   32:06 10:42 1:10:28   
   28   7/9       7 Chris Van Hoven         Minneapolis        MN  36 M     7 10:46  1:51  1:18    2   19:31 18.4  0:50   49   39:18 13:06 1:11:41   
   29   4/6      53 Pete McConnell          Plymouth           MN  53 M    26 12:54  2:12  3:15   32   24:50 14.5  1:46   27   30:30 10:10 1:13:13   
   30   5/6      57 Marc Chiodo             Minneapolis        MN  57 M    53 18:47  3:13  2:58   37   25:49 13.9  0:52    8   26:35  8:52 1:14:59   
   31   2/7      90 Ingrid Melander         Duluth             MN  45 F    38 14:34  2:30  0:35   40   26:34 13.6  0:28   35   33:37 11:13 1:15:46   
   32   8/9      69 Patrick Kenning         Monticello         MN  39 M    44 15:56  2:44  2:51   36   25:26 14.2  0:50   30   30:49 10:17 1:15:49   
   33   9/9      15 Andew Lehto             Thunder Bay        ON  39 M    18 11:44  2:00  1:14   22   22:41 15.9  0:40   52   40:01 13:21 1:16:18   
   34   3/7      76 Jess Jussila            Saint Cloud        MN  40 F    48 17:25  2:59  2:32   34   25:09 14.3  0:52   29   30:46 10:16 1:16:42   
   35   3/5      41 Caden Zens              Delano             MN  14 M    25 12:54  2:12  2:37   25   24:01 15.0  0:28   42   36:47 12:16 1:16:45   
   36   4/5      40 Justin Zens             Delano             MN  14 M    28 12:57  2:13  2:28   27   24:08 14.9  0:26   43   36:48 12:16 1:16:45   
   37   6/6      72 David Barlow            Maple Grove        MN  56 M    37 14:11  2:26  2:09   39   26:20 13.7  0:25   36   33:50 11:17 1:16:53   
   38   5/5      66 Liam Adams              Stillwater         MN  14 M    43 15:25  2:38  3:13   12   21:39 16.6  1:21   44   36:50 12:17 1:18:26   
   39   4/5      22 Justin Formaneck        Bloomington        MN  27 M    36 14:09  2:25  2:18   48   30:02 12.0  1:39   28   30:46 10:16 1:18:53   
   40   2/9      64 Katie Molland           Bloomington        MN  38 F    40 15:11  2:36  1:34   38   26:03 13.8  1:02   45   37:07 12:23 1:20:55   
   41   1/1      60 Don Uram                Eden Prairie       MN  61 M    21 12:01  2:03  2:02   42   26:59 13.3  1:07   51   39:27 13:09 1:21:35   
   42   3/9      96 Anna Gaalswyk           Elk River          MN  33 F    49 17:36  3:01  3:08   43   27:21 13.2  1:09   33   32:34 10:52 1:21:46   
   43   4/9      20 Julie Kallemeyn         Big Lake           MN  35 F    23 12:38  2:10  1:05   49   30:13 11.9  0:44   46   37:18 12:26 1:21:56   
   44   9/12     65 Brett Adams             Stillwater         MN  45 M    42 15:24  2:38  3:03   31   24:45 14.5  1:25   47   37:23 12:28 1:21:58   
   45   5/9      28 Molly Uecker            Buffalo            MN  36 F    32 13:16  2:16  1:33   41   26:52 13.4  0:56   50   39:27 13:09 1:22:02   
   46   4/7      55 Carole Norris           Saint Paul         MN  49 F    50 18:00  3:05  3:27   44   27:43 13.0  2:12   34   33:14 11:05 1:24:34   
   47  10/12     26 Tony Stack              Inver Grove Height MN  48 M    27 12:56  2:13  1:46   45   29:00 12.4  2:35   48   38:37 12:53 1:24:53   
   48   3/3      63 Terri McConnell         Andover            MN  52 F    20 11:55  2:02  2:31   56   35:11 10.2  1:49   41   35:33 11:51 1:26:56   
   49   6/9      97 Lori Deters             Elk River          MN  35 F    54 19:10  3:17  3:28   47   29:51 12.1  0:48   37   33:53 11:18 1:27:08   
   50  11/12     70 Brent Nygaard           Monticello         MN  41 M    46 16:57  2:54  2:27   54   33:38 10.7  1:17   38   34:43 11:35 1:29:00   
   51   1/2      75 Morgan Glissmeyer       Nowthen            MN  15 F    34 13:58  2:23  2:30   51   31:17 11.5  0:33   56   41:47 13:56 1:30:03   
   52   7/9      89 Melody Golnitz          Victoria           MN  34 F    60 21:49  3:44  3:51   53   32:27 11.1  2:19   32   32:31 10:51 1:32:55   
   53   1/1      71 Nancy Bauer             Champlin           MN  70 F    52 18:39  3:11  2:54   50   31:13 11.5  1:01   53   40:17 13:26 1:34:01   
   54   5/7      56 April Tix               Rogers             MN  41 F    51 18:33  3:10  1:32   52   31:44 11.3  3:26   58   42:34 14:12 1:37:46   
   55   5/5      88 Luis Chavez             Victoria           MN  28 M    61 22:19  3:49  4:15   55   34:37 10.4  2:14   39   35:18 11:46 1:38:41   
   56   8/9      94 Amber Kramer            Monticello         MN  30 F    58 20:32  3:31  3:48   59   36:42  9.8  0:53   55   40:46 13:36 1:42:39   
   57   6/7      62 Carrie Liddicoat        Monticello         MN  41 F    55 19:50  3:24  2:45   46   29:38 12.1  0:55   60   50:08 16:43 1:43:13   
   58  12/12     68 Charlie Gaulke          Monticello         MN  48 M    56 20:18  3:28  3:25   57   36:18  9.9  0:45   59   42:53 14:18 1:43:37   
   59   9/9      74 Megan Coryell           Le Sueur           MN  35 F    59 20:53  3:34  2:39   60   37:53  9.5  0:37   57   42:29 14:10 1:44:29   
   60   2/2      93 Mo Sawatzke             Monticello         MN  25 F    62 24:09  4:08  5:08   58   36:40  9.8  0:59   54   40:36 13:32 1:47:30   
   61   7/7      77 Shannon Reagan          Monticello         MN  42 F    47 17:07  2:56  1:27   61   43:06  8.4  0:29   61   52:18 17:26 1:54:24   
   62   2/2      95 Jocelyn Kramer          Monticello         MN  12 F    57 20:29  3:30  3:52   62   52:43  6.8  0:46   62   53:31 17:51 2:11:20   


================================================================================================================================================
                               RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== =============================================  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   24 The Swedes                                       1 10:35  1:49  0:21    1   21:31 16.7  0:16    1   23:42  7:54   56:23 
           Luke Lundquist , Taylor Lundquist , Simone Lundquist   
    2   50 Kat-Jak-Jer                                      3 12:31  2:09  0:22    2   23:06 15.6  0:20    3   25:39  8:33 1:01:56 
           Kathy Hoggarth , Jake Nelson , Jeremy Dworshak         
    3   39 Sons of Thor                                     2 12:27  2:08  1:39    5   30:33 11.8  0:37    2   24:24  8:08 1:09:40 
           Ira Thorson , Ira Thorson , Chris Thorson              
    4   59 Shak Attack!                                     4 12:43  2:11  0:39    3   23:09 15.6  0:35    4   35:36 11:52 1:12:40 
           Britt Schachtele , Bryan Schachtele , Bryan Schachtele 
    5   73 Stock Trio Tri-ed                                5 12:54  2:12  0:37    4   28:51 12.5  0:24    5   43:18 14:26 1:26:02 
           Sue Stock , Alex Stock , Sydney Stock                  


================================================================================================================================================
                     NON QUALIFYING RESULTS: TRIATHLON
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
   6 Mike Ladendorf          Farmington         MN  37 M      1 11:33  1:59  0:57    1   21:06 17.1  0:31                            

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Tim Bode                Buffalo            MN  51 M    9:26  1:37 
    2 Jim Guenter             St. Paul           MN  49 M    9:44  1:40 
    3 Michael Jr Hankee       Lake Elmo          MN  17 M   10:10  1:44 
    4 Danny Stevens           Minneapolis        MN  34 M   10:20  1:46 
    5 Bettina Keppers         Duluth             MN  36 F   10:35  1:49 
    6 Robert Ibler            Minneapolis        MN  31 M   10:42  1:50 
    7 Chris Van Hoven         Minneapolis        MN  36 M   10:46  1:51 
    8 Marcus Kasper           Albertville        MN  28 M   10:46  1:51 
    9 Marc Sontowski          Chanhassen         MN  36 M   10:48  1:51 
   10 Ross Golla              Minnetonka         MN  40 M   10:58  1:53 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Danny Stevens           Minneapolis        MN  34 M   19:00 18.9 
    2 Chris Van Hoven         Minneapolis        MN  36 M   19:31 18.4 
    3 Mario Minelli           Kasson             MN  48 M   19:32 18.4 
    4 Ross Golla              Minnetonka         MN  40 M   19:48 18.2 
    5 John Kallemeyn          Big Lake           MN  33 M   19:56 18.1 
    6 Eben Spencer            Apple Valley       MN  39 M   20:13 17.8 
    7 Joe Martin              Ramsey             MN  23 M   20:43 17.4 
    8 Mike Ladendorf          Farmington         MN  37 M   21:06 17.1 
    9 Tim Bode                Buffalo            MN  51 M   21:07 17.0 
   10 John Colby              Edina              MN  49 M   21:11 17.0 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Carson Roehl            St. Bonifacius     MN  16 M   22:38  7:33 
    2 Mario Minelli           Kasson             MN  48 M   22:44  7:35 
    3 Ross Golla              Minnetonka         MN  40 M   22:50  7:37 
    4 Danny Stevens           Minneapolis        MN  34 M   24:23  8:08 
    5 Caleb Sohm              Waconia            MN  37 M   25:38  8:33 
    6 Wayne Cerven            Thunder Bay        ON  54 M   26:01  8:41 
    7 Joe Martin              Ramsey             MN  23 M   26:07  8:43 
    8 Marc Chiodo             Minneapolis        MN  57 M   26:35  8:52 
    9 Jim Guenter             St. Paul           MN  49 M   26:46  8:56 
   10 Michael Jr Hankee       Lake Elmo          MN  17 M   27:03  9:01 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1    2 Ross Golla              Minnetonka         MN  40    9 10:58  1:53  0:46    4   19:48 18.2  0:39    3   22:50  7:37   55:00 
    2   18 Danny Stevens           Minneapolis        MN  34    4 10:20  1:46  0:51    1   19:00 18.9  0:29    4   24:23  8:08   55:01 
    3   85 Mario Minelli           Kasson             MN  48   11 11:12  1:55  0:53    3   19:32 18.4  0:42    2   22:44  7:35   55:02 
    4   37 Carson Roehl            St. Bonifacius     MN  16   12 11:14  1:55  0:46   20   22:52 15.7  0:19    1   22:38  7:33   57:47 
    5   14 Jim Guenter             St. Paul           MN  49    2  9:44  1:40  1:00   17   22:21 16.1  0:36    9   26:46  8:56 1:00:25 
    6    1 Tim Bode                Buffalo            MN  51    1  9:26  1:37  0:58    9   21:07 17.0  0:41   19   29:21  9:47 1:01:31 
    7   16 Joe Martin              Ramsey             MN  23   25 13:00  2:14  1:06    7   20:43 17.4  0:44    7   26:07  8:43 1:01:38 
    8    4 Michael Jr Hankee       Lake Elmo          MN  17    3 10:10  1:44  1:02   21   23:21 15.4  0:17   10   27:03  9:01 1:01:52 
    9    3 Michael Hankee          Lake Elmo          MN  42   10 11:09  1:55  0:47   18   22:31 16.0  0:39   14   27:59  9:20 1:03:03 
   10   17 Eben Spencer            Apple Valley       MN  39   18 12:06  2:04  0:58    6   20:13 17.8  1:02   18   29:03  9:41 1:03:21 
   11   38 Marc Sontowski          Chanhassen         MN  36    8 10:48  1:51  1:04   13   21:51 16.5  0:39   20   29:39  9:53 1:03:59 
   12   23 Marcus Kasper           Albertville        MN  28    7 10:46  1:51  1:26   29   24:53 14.5  0:23   13   27:37  9:13 1:05:03 
   13   58 Craig Kurtz             Blaine             MN  49   14 11:40  2:00  1:09   16   22:21 16.1  0:41   21   29:47  9:56 1:05:35 
   14   36 Robert Ibler            Minneapolis        MN  31    5 10:42  1:50  0:33   26   24:40 14.6  0:59   16   28:48  9:36 1:05:40 
   15   91 Jason Giddings          Duluth             MN  45   27 14:05  2:25  0:59   12   21:40 16.6  0:48   15   28:22  9:28 1:05:51 
   16   67 Wayne Cerven            Thunder Bay        ON  54   35 16:18  2:47  1:59   15   22:05 16.3  0:28    6   26:01  8:41 1:06:49 
   17   25 Caleb Sohm              Waconia            MN  37   30 14:55  2:33  2:06   25   24:11 14.9  0:39    5   25:38  8:33 1:07:27 
   18   87 John Colby              Edina              MN  49   19 12:51  2:12  3:03   10   21:11 17.0  1:53   17   28:54  9:38 1:07:50 
   19   35 David Herro             Robbinsdale        MN  25   31 15:20  2:37  1:22   23   24:02 15.0  0:41   12   27:13  9:05 1:08:37 
   20    5 John Kallemeyn          Big Lake           MN  33   15 11:42  2:00  1:45    5   19:56 18.1  0:30   29   35:25 11:49 1:09:17 
   21   52 Mitchell Irwin          Hastings           MN  43   26 13:03  2:14  3:32   30   25:19 14.2  1:02   11   27:12  9:04 1:10:07 
   22   19 Bill Zimbinski          Prior Lake         MN  50   24 12:58  2:13  2:22   14   21:57 16.4  1:07   25   32:06 10:42 1:10:28 
   23    7 Chris Van Hoven         Minneapolis        MN  36    6 10:46  1:51  1:18    2   19:31 18.4  0:50   35   39:18 13:06 1:11:41 
   24   53 Pete McConnell          Plymouth           MN  53   21 12:54  2:12  3:15   28   24:50 14.5  1:46   22   30:30 10:10 1:13:13 
   25   57 Marc Chiodo             Minneapolis        MN  57   37 18:47  3:13  2:58   32   25:49 13.9  0:52    8   26:35  8:52 1:14:59 
   26   69 Patrick Kenning         Monticello         MN  39   34 15:56  2:44  2:51   31   25:26 14.2  0:50   24   30:49 10:17 1:15:49 
   27   15 Andew Lehto             Thunder Bay        ON  39   16 11:44  2:00  1:14   19   22:41 15.9  0:40   37   40:01 13:21 1:16:18 
   28   41 Caden Zens              Delano             MN  14   20 12:54  2:12  2:37   22   24:01 15.0  0:28   30   36:47 12:16 1:16:45 
   29   40 Justin Zens             Delano             MN  14   23 12:57  2:13  2:28   24   24:08 14.9  0:26   31   36:48 12:16 1:16:45 
   30   72 David Barlow            Maple Grove        MN  56   29 14:11  2:26  2:09   33   26:20 13.7  0:25   26   33:50 11:17 1:16:53 
   31   66 Liam Adams              Stillwater         MN  14   33 15:25  2:38  3:13   11   21:39 16.6  1:21   32   36:50 12:17 1:18:26 
   32   22 Justin Formaneck        Bloomington        MN  27   28 14:09  2:25  2:18   36   30:02 12.0  1:39   23   30:46 10:16 1:18:53 
   33   60 Don Uram                Eden Prairie       MN  61   17 12:01  2:03  2:02   34   26:59 13.3  1:07   36   39:27 13:09 1:21:35 
   34   65 Brett Adams             Stillwater         MN  45   32 15:24  2:38  3:03   27   24:45 14.5  1:25   33   37:23 12:28 1:21:58 
   35   26 Tony Stack              Inver Grove Height MN  48   22 12:56  2:13  1:46   35   29:00 12.4  2:35   34   38:37 12:53 1:24:53 
   36   70 Brent Nygaard           Monticello         MN  41   36 16:57  2:54  2:27   37   33:38 10.7  1:17   27   34:43 11:35 1:29:00 
   37   88 Luis Chavez             Victoria           MN  28   39 22:19  3:49  4:15   38   34:37 10.4  2:14   28   35:18 11:46 1:38:41 
   38   68 Charlie Gaulke          Monticello         MN  48   38 20:18  3:28  3:25   39   36:18  9.9  0:45   38   42:53 14:18 1:43:37 
         6 Mike Ladendorf          Farmington         MN  37   13 11:33  1:59  0:57    8   21:06 17.1  0:31                            

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   21 Nancy Whillock          Aberdeen           SD  51    3 11:19  1:56  1:28    2   21:33 16.7  0:46    1   27:11  9:04 1:02:15 
    2   86 Bettina Keppers         Duluth             MN  36    1 10:35  1:49  1:01    3   22:23 16.1  1:01    2   27:53  9:18 1:02:51 
    3   13 Diane Hankee            Lake Elmo          MN  42    2 11:09  1:55  0:41    4   22:28 16.0  0:25    4   29:23  9:48 1:04:04 
    4   27 Anne Grabowski          Minneapolis        MN  51    4 11:52  2:02  0:58    1   21:25 16.8  1:00    5   29:39  9:53 1:04:51 
    5   42 Brittney Dorn           Rogers             MN  23    8 13:27  2:18  1:40    5   24:43 14.6  1:45    3   28:49  9:37 1:10:21 
    6   90 Ingrid Melander         Duluth             MN  45   10 14:34  2:30  0:35    8   26:34 13.6  0:28   10   33:37 11:13 1:15:46 
    7   76 Jess Jussila            Saint Cloud        MN  40   13 17:25  2:59  2:32    6   25:09 14.3  0:52    6   30:46 10:16 1:16:42 
    8   64 Katie Molland           Bloomington        MN  38   11 15:11  2:36  1:34    7   26:03 13.8  1:02   13   37:07 12:23 1:20:55 
    9   96 Anna Gaalswyk           Elk River          MN  33   14 17:36  3:01  3:08   10   27:21 13.2  1:09    8   32:34 10:52 1:21:46 
   10   20 Julie Kallemeyn         Big Lake           MN  35    6 12:38  2:10  1:05   14   30:13 11.9  0:44   14   37:18 12:26 1:21:56 
   11   28 Molly Uecker            Buffalo            MN  36    7 13:16  2:16  1:33    9   26:52 13.4  0:56   15   39:27 13:09 1:22:02 
   12   55 Carole Norris           Saint Paul         MN  49   15 18:00  3:05  3:27   11   27:43 13.0  2:12    9   33:14 11:05 1:24:34 
   13   63 Terri McConnell         Andover            MN  52    5 11:55  2:02  2:31   19   35:11 10.2  1:49   12   35:33 11:51 1:26:56 
   14   97 Lori Deters             Elk River          MN  35   18 19:10  3:17  3:28   13   29:51 12.1  0:48   11   33:53 11:18 1:27:08 
   15   75 Morgan Glissmeyer       Nowthen            MN  15    9 13:58  2:23  2:30   16   31:17 11.5  0:33   19   41:47 13:56 1:30:03 
   16   89 Melody Golnitz          Victoria           MN  34   23 21:49  3:44  3:51   18   32:27 11.1  2:19    7   32:31 10:51 1:32:55 
   17   71 Nancy Bauer             Champlin           MN  70   17 18:39  3:11  2:54   15   31:13 11.5  1:01   16   40:17 13:26 1:34:01 
   18   56 April Tix               Rogers             MN  41   16 18:33  3:10  1:32   17   31:44 11.3  3:26   21   42:34 14:12 1:37:46 
   19   94 Amber Kramer            Monticello         MN  30   21 20:32  3:31  3:48   21   36:42  9.8  0:53   18   40:46 13:36 1:42:39 
   20   62 Carrie Liddicoat        Monticello         MN  41   19 19:50  3:24  2:45   12   29:38 12.1  0:55   22   50:08 16:43 1:43:13 
   21   74 Megan Coryell           Le Sueur           MN  35   22 20:53  3:34  2:39   22   37:53  9.5  0:37   20   42:29 14:10 1:44:29 
   22   93 Mo Sawatzke             Monticello         MN  25   24 24:09  4:08  5:08   20   36:40  9.8  0:59   17   40:36 13:32 1:47:30 
   23   77 Shannon Reagan          Monticello         MN  42   12 17:07  2:56  1:27   23   43:06  8.4  0:29   23   52:18 17:26 1:54:24 
   24   95 Jocelyn Kramer          Monticello         MN  12   20 20:29  3:30  3:52   24   52:43  6.8  0:46   24   53:31 17:51 2:11:20 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   37 Carson Roehl            St. Bonifacius     MN  16    2 11:14  1:55  0:46    2   22:52 15.7  0:19    1   22:38  7:33   57:47 
    2    4 Michael Jr Hankee       Lake Elmo          MN  17    1 10:10  1:44  1:02    3   23:21 15.4  0:17    2   27:03  9:01 1:01:52 
    3   41 Caden Zens              Delano             MN  14    3 12:54  2:12  2:37    4   24:01 15.0  0:28    3   36:47 12:16 1:16:45 
    4   40 Justin Zens             Delano             MN  14    4 12:57  2:13  2:28    5   24:08 14.9  0:26    4   36:48 12:16 1:16:45 
    5   66 Liam Adams              Stillwater         MN  14    5 15:25  2:38  3:13    1   21:39 16.6  1:21    5   36:50 12:17 1:18:26 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   75 Morgan Glissmeyer       Nowthen            MN  15    1 13:58  2:23  2:30    1   31:17 11.5  0:33    1   41:47 13:56 1:30:03 
    2   95 Jocelyn Kramer          Monticello         MN  12    2 20:29  3:30  3:52    2   52:43  6.8  0:46    2   53:31 17:51 2:11:20 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   16 Joe Martin              Ramsey             MN  23    2 13:00  2:14  1:06    1   20:43 17.4  0:44    1   26:07  8:43 1:01:38 
    2   23 Marcus Kasper           Albertville        MN  28    1 10:46  1:51  1:26    3   24:53 14.5  0:23    3   27:37  9:13 1:05:03 
    3   35 David Herro             Robbinsdale        MN  25    4 15:20  2:37  1:22    2   24:02 15.0  0:41    2   27:13  9:05 1:08:37 
    4   22 Justin Formaneck        Bloomington        MN  27    3 14:09  2:25  2:18    4   30:02 12.0  1:39    4   30:46 10:16 1:18:53 
    5   88 Luis Chavez             Victoria           MN  28    5 22:19  3:49  4:15    5   34:37 10.4  2:14    5   35:18 11:46 1:38:41 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   42 Brittney Dorn           Rogers             MN  23    1 13:27  2:18  1:40    1   24:43 14.6  1:45    1   28:49  9:37 1:10:21 
    2   93 Mo Sawatzke             Monticello         MN  25    2 24:09  4:08  5:08    2   36:40  9.8  0:59    2   40:36 13:32 1:47:30 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   18 Danny Stevens           Minneapolis        MN  34    1 10:20  1:46  0:51    1   19:00 18.9  0:29    1   24:23  8:08   55:01 
    2   17 Eben Spencer            Apple Valley       MN  39    8 12:06  2:04  0:58    4   20:13 17.8  1:02    4   29:03  9:41 1:03:21 
    3   38 Marc Sontowski          Chanhassen         MN  36    4 10:48  1:51  1:04    6   21:51 16.5  0:39    5   29:39  9:53 1:03:59 
    4   36 Robert Ibler            Minneapolis        MN  31    2 10:42  1:50  0:33    9   24:40 14.6  0:59    3   28:48  9:36 1:05:40 
    5   25 Caleb Sohm              Waconia            MN  37    9 14:55  2:33  2:06    8   24:11 14.9  0:39    2   25:38  8:33 1:07:27 
    6    5 John Kallemeyn          Big Lake           MN  33    6 11:42  2:00  1:45    3   19:56 18.1  0:30    7   35:25 11:49 1:09:17 
    7    7 Chris Van Hoven         Minneapolis        MN  36    3 10:46  1:51  1:18    2   19:31 18.4  0:50    8   39:18 13:06 1:11:41 
    8   69 Patrick Kenning         Monticello         MN  39   10 15:56  2:44  2:51   10   25:26 14.2  0:50    6   30:49 10:17 1:15:49 
    9   15 Andew Lehto             Thunder Bay        ON  39    7 11:44  2:00  1:14    7   22:41 15.9  0:40    9   40:01 13:21 1:16:18 
         6 Mike Ladendorf          Farmington         MN  37    5 11:33  1:59  0:57    5   21:06 17.1  0:31                            

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   86 Bettina Keppers         Duluth             MN  36    1 10:35  1:49  1:01    1   22:23 16.1  1:01    1   27:53  9:18 1:02:51 
    2   64 Katie Molland           Bloomington        MN  38    4 15:11  2:36  1:34    2   26:03 13.8  1:02    5   37:07 12:23 1:20:55 
    3   96 Anna Gaalswyk           Elk River          MN  33    5 17:36  3:01  3:08    4   27:21 13.2  1:09    3   32:34 10:52 1:21:46 
    4   20 Julie Kallemeyn         Big Lake           MN  35    2 12:38  2:10  1:05    6   30:13 11.9  0:44    6   37:18 12:26 1:21:56 
    5   28 Molly Uecker            Buffalo            MN  36    3 13:16  2:16  1:33    3   26:52 13.4  0:56    7   39:27 13:09 1:22:02 
    6   97 Lori Deters             Elk River          MN  35    6 19:10  3:17  3:28    5   29:51 12.1  0:48    4   33:53 11:18 1:27:08 
    7   89 Melody Golnitz          Victoria           MN  34    9 21:49  3:44  3:51    7   32:27 11.1  2:19    2   32:31 10:51 1:32:55 
    8   94 Amber Kramer            Monticello         MN  30    7 20:32  3:31  3:48    8   36:42  9.8  0:53    8   40:46 13:36 1:42:39 
    9   74 Megan Coryell           Le Sueur           MN  35    8 20:53  3:34  2:39    9   37:53  9.5  0:37    9   42:29 14:10 1:44:29 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1    2 Ross Golla              Minnetonka         MN  40    2 10:58  1:53  0:46    2   19:48 18.2  0:39    2   22:50  7:37   55:00 
    2   85 Mario Minelli           Kasson             MN  48    4 11:12  1:55  0:53    1   19:32 18.4  0:42    1   22:44  7:35   55:02 
    3   14 Jim Guenter             St. Paul           MN  49    1  9:44  1:40  1:00    6   22:21 16.1  0:36    3   26:46  8:56 1:00:25 
    4    3 Michael Hankee          Lake Elmo          MN  42    3 11:09  1:55  0:47    7   22:31 16.0  0:39    5   27:59  9:20 1:03:03 
    5   58 Craig Kurtz             Blaine             MN  49    5 11:40  2:00  1:09    5   22:21 16.1  0:41    8   29:47  9:56 1:05:35 
    6   91 Jason Giddings          Duluth             MN  45    9 14:05  2:25  0:59    4   21:40 16.6  0:48    6   28:22  9:28 1:05:51 
    7   87 John Colby              Edina              MN  49    6 12:51  2:12  3:03    3   21:11 17.0  1:53    7   28:54  9:38 1:07:50 
    8   52 Mitchell Irwin          Hastings           MN  43    8 13:03  2:14  3:32    9   25:19 14.2  1:02    4   27:12  9:04 1:10:07 
    9   65 Brett Adams             Stillwater         MN  45   10 15:24  2:38  3:03    8   24:45 14.5  1:25   10   37:23 12:28 1:21:58 
   10   26 Tony Stack              Inver Grove Height MN  48    7 12:56  2:13  1:46   10   29:00 12.4  2:35   11   38:37 12:53 1:24:53 
   11   70 Brent Nygaard           Monticello         MN  41   11 16:57  2:54  2:27   11   33:38 10.7  1:17    9   34:43 11:35 1:29:00 
   12   68 Charlie Gaulke          Monticello         MN  48   12 20:18  3:28  3:25   12   36:18  9.9  0:45   12   42:53 14:18 1:43:37 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   13 Diane Hankee            Lake Elmo          MN  42    1 11:09  1:55  0:41    1   22:28 16.0  0:25    1   29:23  9:48 1:04:04 
    2   90 Ingrid Melander         Duluth             MN  45    2 14:34  2:30  0:35    3   26:34 13.6  0:28    4   33:37 11:13 1:15:46 
    3   76 Jess Jussila            Saint Cloud        MN  40    4 17:25  2:59  2:32    2   25:09 14.3  0:52    2   30:46 10:16 1:16:42 
    4   55 Carole Norris           Saint Paul         MN  49    5 18:00  3:05  3:27    4   27:43 13.0  2:12    3   33:14 11:05 1:24:34 
    5   56 April Tix               Rogers             MN  41    6 18:33  3:10  1:32    6   31:44 11.3  3:26    5   42:34 14:12 1:37:46 
    6   62 Carrie Liddicoat        Monticello         MN  41    7 19:50  3:24  2:45    5   29:38 12.1  0:55    6   50:08 16:43 1:43:13 
    7   77 Shannon Reagan          Monticello         MN  42    3 17:07  2:56  1:27    7   43:06  8.4  0:29    7   52:18 17:26 1:54:24 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1    1 Tim Bode                Buffalo            MN  51    1  9:26  1:37  0:58    1   21:07 17.0  0:41    3   29:21  9:47 1:01:31 
    2   67 Wayne Cerven            Thunder Bay        ON  54    5 16:18  2:47  1:59    3   22:05 16.3  0:28    1   26:01  8:41 1:06:49 
    3   19 Bill Zimbinski          Prior Lake         MN  50    3 12:58  2:13  2:22    2   21:57 16.4  1:07    5   32:06 10:42 1:10:28 
    4   53 Pete McConnell          Plymouth           MN  53    2 12:54  2:12  3:15    4   24:50 14.5  1:46    4   30:30 10:10 1:13:13 
    5   57 Marc Chiodo             Minneapolis        MN  57    6 18:47  3:13  2:58    5   25:49 13.9  0:52    2   26:35  8:52 1:14:59 
    6   72 David Barlow            Maple Grove        MN  56    4 14:11  2:26  2:09    6   26:20 13.7  0:25    6   33:50 11:17 1:16:53 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   21 Nancy Whillock          Aberdeen           SD  51    1 11:19  1:56  1:28    2   21:33 16.7  0:46    1   27:11  9:04 1:02:15 
    2   27 Anne Grabowski          Minneapolis        MN  51    2 11:52  2:02  0:58    1   21:25 16.8  1:00    2   29:39  9:53 1:04:51 
    3   63 Terri McConnell         Andover            MN  52    3 11:55  2:02  2:31    3   35:11 10.2  1:49    3   35:33 11:51 1:26:56 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   60 Don Uram                Eden Prairie       MN  61    1 12:01  2:03  2:02    1   26:59 13.3  1:07    1   39:27 13:09 1:21:35 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   71 Nancy Bauer             Champlin           MN  70    1 18:39  3:11  2:54    1   31:13 11.5  1:01    1   40:17 13:26 1:34:01 

Total Registered:                         70
Total Number of Team Finishers:            5
Total Number of Individual Finishers:     62
Number of Male   Finishers:               38
Number of Female Finishers:               24
Did not Finish Race or Did Not Start:      3