Waconia, MN
7/18/2020











                         DON'T WORRY BE HOPPY RUN
                  Waconica Brewing Company - Waconia, MN
                              April 18, 2020
                                    5K

=============================================================================
OVERALL MALE (Top 0 awarded)
=============================================================================
    1 Andrew Thies             27 M   Waconia            MN   17:24 
    2 Isaiah Anderson          14 M   Mankato            MN   18:33 
    3 Chris Humbert            56 M   Mound              MN   20:22 

Excluding top 0 overall winners from M age group awards.


=============================================================================
OVERALL FEMALE (Top 0 awarded)
=============================================================================
    1 Eve Anderson             17 F   Mankato            MN   20:40 
    2 Janice Matlon            30 F   Waconia            MN   22:22 
    3 Kris Anderson            44 F   Mankato            MN   23:22 

Excluding top 0 overall winners from F age group awards.


=======================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
=======================================================================================
    1 Isaiah Anderson          14 M   Mankato            MN   18:33 
    2 Avery Mackenthunmacken   17 M   Victoria           MN   22:45 
    3 Joey Gorsuch             11 M   Chanhassen         MN   25:07 
    4 Jackson Lesher           11 M   Waconia            MN   32:22 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
=======================================================================================
    1 Eve Anderson             17 F   Mankato            MN   20:40 
    2 Isabel Lesher            14 F   Waconia            MN   32:20 
    3 Cali Keefe               12 F   Waconia            MN   44:17 
    4 Cassie Smith             19 F   Victoria           MN   54:01 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 29
=======================================================================================
    1 Andrew Thies             27 M   Waconia            MN   17:24 
    2 Trace Delange            22 M   Waconia            MN   22:36 
    3 Matt Scattergood         24 M   Edina              MN   22:37 
    4 Danny Gustafson          24 M   Minneapolis        MN   23:40 
    5 Christopher Camber       25 M   River Falls        WI   24:28 
    6 Adam Maser               21 M   Waconia            MN   24:58 
    7 Ryan Rahn                24 M   St. Louis Park     MN   27:45 
    8 Peder Haugsby            26 M   Minneapolis        MN   30:45 
    9 Brandon Gray             26 M   Waconia            MN   30:48 
   10 Erik Strand              27 M   Mayer              MN   36:15 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 29
=======================================================================================
    1 Morgan Sanken            26 F   Brownton           MN   24:42 
    2 Grace Swenson            26 F   Minnetonka         MN   25:54 
    3 Danielle Rahn            29 F   Watertown          MN   27:47 
    4 Heidi Dodgers            24 F   Waconia            MN   28:32 
    5 Jaclyn Thissen           23 F   St Clair           MN   30:18 
    6 Marissa Cummins          26 F   Waconia            MN   30:46 
    7 Ashley Mies              24 F   Minneapolis        MN   32:05 
    8 Jessica Smith            24 F   Victoria           MN   32:05 
    9 Brittney Hart            29 F   Mayer              MN   34:39 
   10 Sarah Thelen             26 F   Roseville          MN   35:14 
   11 Katie Dufner             21 F   North Saint Paul   MN   35:18 
   12 Alison Maser             23 F   Waconia            MN   37:24 
   13 Taylor Perks             29 F   Waconia            MN   38:47 
   14 Madeline Gordon          27 F   Minneapolis        MN   40:16 
   15 Melanie Gordon           25 F   Waconia            MN   40:19 
   16 Elin Pool                28 F   Victoria           MN   42:05 
   17 Melissa Hawkins          29 F   Waconia            MN   42:09 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 39
=======================================================================================
    1 Dean Rich                35 M   Victoria           MN   21:39 
    2 Jordan Treanor           32 M   Mapleton           MN   21:48 
    3 Jacob Beitlich           36 M   Waconia            MN   25:04 
    4 Andrew Templin           37 M   Waconia            MN   25:22 
    5 Paul Worwa               37 M   Waconia            MN   25:42 
    6 Jason Loomis             35 M   Waconia            MN   25:59 
    7 Mark Busse               34 M   Waconia            MN   26:14 
    8 Elliot Brown             37 M   Eden Prairie       MN   26:27 
    9 Nathan Cermak            38 M   Waconia            MN   26:30 
   10 Mike Clancey             35 M   Waconia            MN   26:39 
   11 Tayler Treanor           30 M   Amboy              MN   26:40 
   12 Colin Bahmer             31 M   Hopkins            MN   26:45 
   13 Dean Eriksson            37 M   Victoria           MN   28:20 
   14 Scott Gustafson          34 M   Mayer              MN   29:15 
   15 Stephen Diercks          38 M   Waconia            MN   31:03 
   16 Joshua Schmidt           38 M   Norwood Young Amer MN   33:07 
   17 Mike Mueller             38 M   Minnetrista        MN   33:34 
   18 Nate Ruhland             35 M   Waconia            MN   33:40 
   19 Andrew Brown             32 M   Maple Lake         MN   36:26 
   20 Matt Heger               36 M   Waconia            MN   36:30 
   21 Hunter Feldt             39 M   Mayer              MN   37:47 
   22 Todd Orduno              39 M   Norwood Young Amer MN   42:58 
   23 Brandon Markgraf         38 M   Waconia            MN   49:17 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 39
=======================================================================================
    1 Janice Matlon            30 F   Waconia            MN   22:20 
    2 Heather Dummer           38 F   Nya                MN   24:27 
    3 Rachel Beitlich          33 F   Waconia            MN   24:58 
    4 Laura Dukowitz           37 F   Mayer              MN   25:36 
    5 Trish Clancey            37 F   Waconia            MN   26:38 
    6 Liz Eriksson             32 F   Victoria           MN   27:53 
    7 Jessica Clausen          39 F   Waconia            MN   28:01 
    8 Michel Weinhagen         35 F   Roseville          MN   30:57 
    9 Kathryn Diercks          39 F   Waconia            MN   31:02 
   10 Melissa Gruber           32 F   Waconia            MN   32:39 
   11 Anisha Mueller           36 F   Minnetrista        MN   33:31 
   12 Erin Ruhland             36 F   Waconia            MN   33:41 
   13 Miranda Winker           38 F   Watertown          MN   34:45 
   14 Amanda Painschab         30 F   Watertown          MN   34:46 
   15 Tara Strey               32 F   Hutchinson         MN   36:34 
   16 Mallory Oneil            33 F   Waconia            MN   37:01 
   17 Rory Pauly               33 F   Waconia            MN   38:46 
   18 Amber Duske              35 F   Watertown          MN   39:32 
   19 Sarah Buechel            34 F   Mayer              MN   46:38 
   20 Corrie Markgraf          34 F   Waconia            MN   49:19 
   21 Breanna Rief             31 F   Norwood Young Amer MN 1:00:24 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 49
=======================================================================================
    1 Troy Ronning             45 M   Eden Praire        MN   24:19 
    2 James Berg               45 M   Waconia            MN   26:24 
    3 Dan Reitsma              42 M   Carver             MN   26:43 
    4 Rob Schlegel             42 M   Excelsior          MN   26:45 
    5 Shane Clausen            45 M   Waconia            MN   28:00 
    6 Luke Landkammer          41 M   Waconia            MN   29:01 
    7 Rod Youngdahl            41 M   Cologne            MN   35:37 
    8 Alvin Gonzales           46 M   Carver             MN   41:31 
    9 Eric Williams            41 M   Shakopee           MN   47:29 
   10 Timothy Keefe            40 M   Waconia            MN   50:07 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 49
=======================================================================================
    1 Kris Anderson            44 F   Mankato            MN   23:22 
    2 Kimberly Friedrich       44 F   Jordan             MN   23:32 
    3 Ann Schular              40 F   Minnetrista        MN   24:36 
    4 Deb Lensing              40 F   Waconia            MN   24:37 
    5 Nikki Rich               41 F   Victoria           MN   25:01 
    6 Tammy Gorsuch            46 F   Chanhassen         MN   26:47 
    7 Shannon Mackenthunmacke  45 F   Victoria           MN   27:05 
    8 Lisa Yetter              45 F   Waconia            MN   27:52 
    9 Kelsie Peters            40 F   St. Peter          MN   28:41 
   10 Jill Ronning             45 F   Eden Praire        MN   28:52 
   11 Anna Kirsling            45 F   Chaska             MN   29:55 
   12 Kelly Geehan             40 F   Waconia            MN   30:54 
   13 Lauren Lesher            42 F   Waconia            MN   32:15 
   14 Nicole Tock              42 F   Chanhassen         MN   33:07 
   15 Kristy Rice              43 F   Silver Lake        MN   33:25 
   16 Traci Schrempp           48 F   Victoria           MN   35:55 
   17 Jenn Newville            48 F   Eden Prairie       MN   36:41 
   18 Amber Larson             47 F   Wayzata            MN   37:46 
   19 Alisha Painschab         40 F   Watertown          MN   39:31 
   20 Bekki Ziemer             46 F   St.Peter           MN   40:00 
   21 Michelle Kuemper         45 F   Montevideo         MN   40:31 
   22 Ann Youngdahl            45 F   Cologne            MN   40:35 
   23 Nancy Juaire             49 F   Plymouth           MN   41:10 
   24 Laura Bergjord           45 F   Nya                MN   42:19 
   25 Amanda Orduno            40 F   Norwood Young Amer MN   42:58 
   26 Dana McDonald            49 F   Blaine             MN   43:30 
   27 Tracy Hyde               42 F   Cologne            MN   46:28 
   28 Michelle Kirkpatrick     47 F   Minnetrista        MN   46:35 
   29 Maria Ramthun            43 F   St Bonifacius      MN   46:40 
   30 Kim Williams             42 F   Shakopee           MN   47:39 
   31 Meghan Lane              47 F   Shakopee           MN   48:33 
   32 Julie Peters             49 F   Saint Peter        MN   49:10 
   33 Kimberly Compton         44 F   Waconia            MN   52:08 
   34 Kim Myers                49 F   Excelsior          MN   53:09 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 59
=======================================================================================
    1 Chris Humbert            56 M   Mound              MN   20:20 
    2 Kirt Goetzke             59 M   Plymouth           MN   21:25 
    3 Michael Loomis           59 M   Hutchinson         MN   24:08 
    4 Steve Wert               55 M   Waconia            MN   26:24 
    5 Brian Schoonover         52 M   Cologne            MN   26:52 
    6 Rick Kimmel              52 M   Waconia            MN   27:36 
    7 Scott Johnson            53 M   Waconia            MN   29:21 
    8 Tony Tiritilli           55 M   Prior Lake         MN   32:40 
    9 Fred Weppner             51 M   Waconia            MN   36:34 
   10 Jay Pomeroy              51 M   Waconia            MN   36:35 
   11 Steve Bates              56 M   Norwood Young Amer MN   42:37 
   12 Milo Hahn                55 M   Gaylord            MN   46:01 
   13 Monty Klatt              54 M   Lester Prairie     MN   50:48 
   14 Tom Smith                54 M   Victoria           MN   53:58 
   15 David Schwantes          52 M   Lester Prairie     MN 1:04:41 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 59
=======================================================================================
    1 Kari Schwantes           52 F   Lester Prairie     MN   24:41 
    2 Jennifer Templin         55 F   Waconia            MN   28:24 
    3 Lisa Schultz             52 F   Saint Peter        MN   35:37 
    4 Kaye Tiritilli           57 F   Prior Lake         MN   36:48 
    5 Michelle Gonzales        50 F   Carver             MN   41:31 
    6 Jodi Sanken              55 F   Brownton           MN   45:05 
    7 Gretchen Hahn            51 F   Gaylord            MN   46:01 
    8 Julie Sicheneder         56 F   Watertown          MN   46:13 
    9 Christine Smid           51 F   Mayer              MN   46:40 
   10 Martha Mattheis          55 F   Chanhassen         MN   48:43 
   11 Marion Klatt             59 F   Lester Prairie     MN   50:49 
   12 Laurie Buesgens          59 F   Waconia            MN   52:06 
   13 Rhonda Grewe             57 F   Albertville        MN   53:05 
   14 Connie Simonett          53 F   Eagan              MN   53:10 
   15 Cindy Maiers             54 F   Stewart            MN   53:10 
   16 Terry Smith              55 F   Victoria           MN   54:00 
   17 Amy Schoen               55 F   Waconia            MN   57:09 
   18 Staci Brakke             51 F   Waconia            MN   57:10 
   19 Kellie Sites             59 F   Waconia            MN   59:16 
   20 Denise Johnson           58 F   Shakopee           MN 1:00:26 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 69
=======================================================================================
    1 Dave Belisle             61 M   Somerset           WI   23:39 
    2 Pete Graudin             63 M   Young America      MN   30:48 
    3 Paul Carey               62 M   Mapleton           MN   32:52 
    4 Doug Bates               61 M   Cambridge          MN   35:16 
    5 David Aadlaud            64 M   St. Bonifacius     MN   36:35 
    6 Bill Sites               60 M   Waconia            MN   59:16 
    7 Phillip Plowman          63 M   Eagan              MN 1:07:08 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 69
=======================================================================================
    1 Sue Jack                 60 F   New Hope           MN   43:07 
    2 Lynn Lauer               60 F   Hutchinson         MN   44:36 
    3 Darcy Cooper             60 F   Victoria           MN   52:06 
    4 Amy Leonard              60 F   Norwood-Young Amer MN   52:07 
    5 Joni Hedtke              61 F   Mayer              MN   52:07 
    6 Elizabeth Demario        61 F   Waconia            MN   53:08 

=======================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - UP
=======================================================================================
    1 Don Benke                76 M   Wayzata            MN   33:48 

=======================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - UP
=======================================================================================