Baxter, MN
8/25/2019











                                                        LAKES COUNTRY TRIATHLON
                                              Whipple Beach - Baxter, MN - August 25, 2019
                                             1/4 Mile Swim - 13.6 Mile Bike - 3.2 Mile Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/6      12 Josh Blankenheim        Duluth             MN  39 M     2  7:19  1:40  1:01    1   31:25 26.0  0:31    1   17:35  5:30   57:49 
    2   1/7      63 David Lewis             Nevis              MN  45 M    14  8:30  1:56  1:10    2   34:15 23.8  0:38    2   18:34  5:48 1:03:05 
    3   1/6      24 Carson Deichman         Mankato            MN  16 M     1  7:01  1:36  0:48   10   37:55 21.5  0:30    3   18:47  5:53 1:05:00 
    4   2/7     135 Bill Kelley             Wrenshall          MN  46 M     7  7:58  1:49  1:05    3   34:57 23.3  0:44    7   20:32  6:25 1:05:13 
    5   1/8     133 Rick Hoover             Rochester          MN  51 M    19  8:38  1:58  1:21    4   35:02 23.3  0:42   20   23:38  7:24 1:09:19 
    6   2/6     129 Jack Hennen             Cambridge          MN  19 M     9  8:01  1:50  1:05   17   38:57 20.9  0:41    8   21:06  6:36 1:09:49 
    7   2/6      51 Philip Imholte          Grand Rapids       MN  39 M     6  7:53  1:48  1:06   31   40:38 20.1  0:40    5   20:25  6:23 1:10:40 
    8   1/7       2 Jacquelyn Bacigalupi    Baxter             MN  41 F    15  8:31  1:56  1:14    8   37:38 21.7  0:47   15   22:57  7:11 1:11:05 
    9   3/6       4 Baden Bastian           Baxter             MN  15 M     4  7:34  1:44  1:37   32   41:09 19.8  0:46    4   20:19  6:21 1:11:22 
   10   3/6     127 Justin Skoglund         Fort Ripley        MN  38 M    13  8:21  1:54  1:21   30   40:31 20.1  0:53    6   20:25  6:23 1:11:30 
   11   1/5      66 Simone Lundquist        Maple Grove        MN  16 F    12  8:16  1:53  1:13   27   40:13 20.3  0:40    9   21:19  6:40 1:11:39 
   12   4/6       8 Josh Bertelson          Plymouth           MN  39 M     3  7:23  1:41  1:09   18   39:05 20.9  0:40   18   23:34  7:22 1:11:49 
   13   2/8      25 Daniel Duff             Duluth             MN  54 M    20  8:40  1:58  1:45   19   39:13 20.8  0:47   11   21:51  6:50 1:12:13 
   14   1/4      11 Isaac Bitter            Baxter             MN  26 M    44 10:28  2:23  1:09    9   37:49 21.6  0:54   12   22:09  6:56 1:12:29 
   15   1/4      49 Michael Hushagen        Breezy Point       MN  43 M    23  8:57  2:02  1:16   14   38:42 21.1  0:42   23   23:51  7:28 1:13:27 
   16   1/8      69 Tara Makinen            Grand Rapids       MN  39 F    32  9:38  2:12  1:19   13   38:28 21.2  0:42   19   23:35  7:23 1:13:40 
   17   2/4      15 Jacob Brusehaver        Baxter             MN  28 M    54 10:51  2:28  1:11    5   37:04 22.0  0:52   22   23:51  7:28 1:13:47 
   18   1/5      57 David Knack             Prior Lake         MN  56 M    17  8:33  1:57  1:41    6   37:10 22.0  0:52   39   25:36  8:00 1:13:51 
   19   1/5     136 Audun Mikkelson         Hayward            WI  61 M     8  7:58  1:49  2:06   12   38:26 21.2  0:55   33   25:07  7:51 1:14:30 
   20   2/5     134 Thomas Bergren          Blaine             MN  62 M    18  8:36  1:58  1:26   22   39:28 20.7  1:29   26   23:55  7:29 1:14:52 
   21   4/6      85 Nole Robertson          Brainerd           MN  16 M    38 10:09  2:19  1:22   33   41:29 19.7  0:36   10   21:29  6:43 1:15:04 
   22   2/5       7 Morgan Bell             Maple Grove        MN  16 F    29  9:29  2:10  1:19   25   39:43 20.5  0:41   28   24:03  7:31 1:15:13 
   23   2/4     106 Lance Westerlund        Saint Stephen      MN  44 M    21  8:49  2:01  1:29   16   38:52 21.0  0:57   37   25:29  7:58 1:15:35 
   24   1/8      42 Lisa Hines              Waite Park         MN  56 F    26  9:17  2:07  1:29   28   40:26 20.2  0:51   29   24:15  7:35 1:16:15 
   25   1/10     65 Colin Lovett            Minneapolis        MN  37 M    40 10:15  2:20  2:28   20   39:16 20.8  1:17   24   23:54  7:28 1:17:08 
   26   3/7      48 Michael Honnoll         Rogers             MN  46 M    39 10:13  2:20  2:10   26   39:49 20.5  0:56   30   24:18  7:36 1:17:24 
   27   3/8     112 Mark Yungbauer          Motley             MN  51 M    60 11:28  2:37  1:47   11   38:01 21.5  1:57   31   24:21  7:37 1:17:32 
   28   2/8      22 Mary Deeg               Delano             MN  57 F    37 10:04  2:18  1:30   23   39:40 20.6  0:58   38   25:36  8:00 1:17:45 
   29   4/8      23 Scott Dezurik           Avon               MN  51 M    45 10:36  2:25  1:30   29   40:31 20.1  1:03   32   24:24  7:38 1:18:03 
   30   1/3     131 Michelle Nordland       Pine Island        MN  51 F    27  9:25  2:09  1:40   15   38:45 21.1  1:24   54   27:31  8:36 1:18:43 
   31   4/7      37 Erik Hendrikson         Edina              MN  47 M    47 10:38  2:25  1:17    7   37:21 21.8  2:26   52   27:23  8:34 1:19:04 
   32   5/8      44 Carl Hoeft              Hutchinson         MN  53 M    36  9:43  2:13  1:38   21   39:23 20.7  1:09   58   28:00  8:45 1:19:50 
   33   1/7     111 Matthew Wuollet         Annandale          MN  30 M    52 10:49  2:28  1:13   54   44:47 18.2  0:58   13   22:21  6:59 1:20:06 
   34   3/5       6 Macy Bell               Maple Grove        MN  14 F    30  9:30  2:10  1:30   60   45:07 18.1  0:31   27   23:59  7:30 1:20:36 
   35   2/7      92 Cathy Sell              Oronoco            MN  41 F    24  9:01  2:03  1:57   41   42:32 19.2  0:55   43   26:24  8:15 1:20:46 
   36   5/7      83 Scott Remiger           Lakeville          MN  45 M    34  9:39  2:12  1:56   40   42:28 19.2  1:10   44   26:33  8:18 1:21:45 
   37   1/3      86 Beth Roloff             Saint Paul         MN  34 F    48 10:43  2:26  1:22   35   42:02 19.4  0:48   51   27:14  8:31 1:22:08 
   38   3/5      17 Bill Burns              Moorhead           MN  62 M    50 10:49  2:28  2:39   34   41:55 19.5  1:41   34   25:07  7:51 1:22:09 
   39   6/8      81 Charles Ramsay          New Brighton       MN  52 M    87 13:29  3:04  1:41   37   42:10 19.4  1:52   17   23:05  7:13 1:22:15 
   40   5/6      91 Mitchell Scott          Baxter             MN  35 M    73 12:13  2:47  3:38   43   42:58 19.0  1:02   14   22:55  7:10 1:22:44 
   41   2/10    110 Steven Wold             Bemidji            MN  46 M     5  7:51  1:47  3:17   24   39:41 20.6  1:46   78   30:18  9:29 1:22:52 
   42   3/4      29 Lee Fiebiger            Brainerd           MN  28 M    93 13:40  3:07  2:35   36   42:09 19.4  1:38   16   23:04  7:13 1:23:04 
   43   6/7      26 Jason Eckert            Waverly            MN  46 M    22  8:49  2:01  2:05   39   42:27 19.2  1:16   64   28:55  9:02 1:23:30 
   44   4/5     130 Gabrielle Chalupsky     East Gull Lake     MN  14 F    10  8:10  1:52  1:31   65   46:17 17.6  0:30   50   27:09  8:29 1:23:33 
   45   3/7     113 Rebecca Zadroga         Minneapolis        MN  43 F    42 10:22  2:22  2:06   58   45:03 18.1  1:12   40   25:42  8:02 1:24:23 
   46   4/7      43 Jessica Hinkley         Baxter             MN  40 F    33  9:38  2:12  3:06   56   44:53 18.2  1:23   36   25:28  7:58 1:24:25 
   47   4/4      70 Nathan Marcy            Pillager           MN  28 M    82 12:43  2:54  2:14   59   45:05 18.1  1:42   25   23:55  7:29 1:25:36 
   48   2/3      74 Chanel Mueller          Deerwood           MN  33 F    16  8:32  1:57  2:26   62   45:17 18.0  1:38   62   28:17  8:51 1:26:08 
   49   3/10     13 Brian Boehmer           Sauk Rapids        MN  37 M    66 11:43  2:40  1:23   42   42:45 19.1  1:04   71   29:46  9:18 1:26:40 
   50   4/5      60 Robert Kramer           Grand Forks        ND  60 M    58 11:21  2:35  2:41   47   43:54 18.6  1:24   53   27:29  8:36 1:26:48 
   51   4/10     36 Dominic Hanson          Baxter             MN  43 M    51 10:49  2:28  2:52   67   46:25 17.6  0:40   42   26:20  8:14 1:27:04 
   52   2/7      39 Alex Herzog             New Ulm            MN  32 M    83 13:18  3:02  2:12   71   47:17 17.3  0:55   21   23:51  7:28 1:27:31 
   53   2/8       5 Amanda Beaudoin         Minneapolis        MN  38 F    97 13:58  3:11  2:41   55   44:51 18.2  0:52   35   25:24  7:57 1:27:44 
   54   2/3      50 Jane Hutzol             Arvilla            ND  54 F    25  9:12  2:06  2:20   52   44:30 18.3  1:43   79   30:24  9:30 1:28:08 
   55   2/5      99 David Swift             Glencoe            MN  56 M    43 10:28  2:23  2:13   57   44:54 18.2  0:48   73   29:48  9:19 1:28:10 
   56   3/3      28 Stephanie Etterman      East Gull Lake     MN  54 F    72 12:12  2:47  1:40   49   44:18 18.4  1:12   65   29:12  9:08 1:28:32 
   57   3/7      56 Scott Kissner           Saint Augusta      MN  31 M    49 10:47  2:27  2:28   38   42:17 19.3  1:03   85   32:05 10:02 1:28:39 
   58   3/8     104 Charlene Vogt           Pequot Lakes       MN  55 F    78 12:33  2:52  2:20   61   45:15 18.0  1:22   56   27:45  8:41 1:29:14 
   59   1/6      16 Kelsi Brusehaver        Baxter             MN  27 F    85 13:21  3:02  1:51   63   45:19 18.0  0:59   61   28:13  8:49 1:29:40 
   60   1/3      78 Tonya Rabasco           Pillager           MN  46 F   103 14:47  3:22  2:04   46   43:37 18.7  1:19   59   28:05  8:47 1:29:51 
   61   3/4      14 Christian Borle         Brainerd           MN  44 M    69 12:06  2:45  2:25   70   47:09 17.3  1:18   49   26:59  8:26 1:29:55 
   62   5/10    114 Brooks Zamzow           Carlton            MN  27 M    31  9:37  2:11  1:55   75   48:10 16.9  1:05   70   29:35  9:15 1:30:19 
   63   2/6      76 Ariana Pelkey           Brainerd           MN  26 F    28  9:25  2:09  2:53   79   49:34 16.5  0:45   57   27:47  8:41 1:30:23 
   64   6/10    107 James Wise              Rosemount          MN  54 M    11  8:11  1:52  2:08   48   44:15 18.4  0:52  100   35:15 11:01 1:30:39 
   65   7/10     87 Luke Roloff             Saint Paul         MN  34 M    57 11:16  2:34  2:24   68   46:42 17.5  1:10   66   29:18  9:10 1:30:48 
   66   1/3      75 Laurie Payton           Mendota Heights    MN  60 F    71 12:11  2:47  2:16   53   44:33 18.3  1:06   83   31:18  9:47 1:31:22 
   67   5/5     101 Micheal Thompson        St. Paul           MN  60 M    65 11:43  2:40  2:59   44   43:24 18.8  1:54   84   31:51  9:58 1:31:49 
   68   1/4      10 Emily Bitter            Baxter             MN  23 F    81 12:40  2:53  2:06   72   47:24 17.2  0:41   67   29:20  9:10 1:32:09 
   69   4/8      19 Lori Cleland            Big Lake           MN  56 F    67 12:04  2:45  2:49   51   44:28 18.4  2:53   77   30:13  9:27 1:32:25 
   70   3/3      82 Raquel Reetz            Brinerd            MN  33 F    59 11:23  2:36  1:59   76   48:33 16.8  1:28   72   29:48  9:19 1:33:09 
   71   4/7     103 William Utter           Minneapolis        MN  30 M    61 11:33  2:38  2:20   86   51:35 15.8  1:14   47   26:54  8:25 1:33:33 
   72   5/7     102 Travis Tufte            Hopkins            MN  30 M    88 13:32  3:05  2:49   78   49:09 16.6  1:12   48   26:54  8:25 1:33:34 
   73   1/3      77 Kassy Peterson          Blaine             MN  33 F    70 12:09  2:46  2:00   64   45:27 18.0  1:27   90   33:28 10:28 1:34:29 
   74   6/7      53 Kirby Johnson           New Prague         MN  31 M    53 10:50  2:28  2:21   50   44:24 18.4  1:26  103   35:54 11:14 1:34:53 
   75   5/7      68 Yenta Macklem           Fort Frances       ON  42 F    56 11:15  2:34  2:19   83   51:15 15.9  1:18   74   29:58  9:22 1:36:04 
   76   8/10     64 Peter Lindell           Motley             MN  48 M   114 16:31  3:46  1:59   45   43:32 18.7  2:03   86   32:06 10:02 1:36:08 
   77   2/4      62 Rachelle Leblanc        Little Falls       MN  23 F    62 11:34  2:38  2:56   91   53:03 15.4  1:14   63   28:24  8:53 1:37:09 
   78   7/7      61 Andre Leblanc           Little Falls       MN  32 M   109 15:28  3:31  3:01   80   50:53 16.0  1:10   45   26:46  8:22 1:37:16 
   79   7/7      80 Paul Raine              Edina              MN  45 M    55 11:00  2:30  2:58  105   56:03 14.6  0:49   46   26:49  8:23 1:37:36 
   80   3/5      94 David Stephani          Aitkin             MN  57 M   100 14:32  3:19  3:34   82   51:15 15.9  1:10   60   28:06  8:47 1:38:35 
   81   4/4      67 Tanner Lundy            Baxter             MN  43 M   115 21:38  4:55  3:02   69   47:06 17.3  1:16   41   26:02  8:08 1:39:02 
   82   5/8      40 Julie Heuer             Fargo              ND  59 F    64 11:42  2:40  2:53   74   47:50 17.1  2:10   95   34:36 10:49 1:39:10 
   83   2/3     105 Bonnie Weinandt         Ham Lake           MN  46 F    91 13:39  3:06  3:27   73   47:47 17.1  1:31   91   33:38 10:31 1:40:00 
   84   3/4      95 Shelly Stephani         Aitkin             MN  20 F    84 13:19  3:02  3:21  102   55:10 14.8  0:36   55   27:43  8:40 1:40:08 
   85   9/10     84 Chris Richards          Morris             MN  39 M    35  9:39  2:12  2:45   81   51:04 16.0  1:56   97   34:48 10:53 1:40:10 
   86   3/6      55 Madison Karpan          Alexandria         MN  29 F    68 12:05  2:45  2:35  101   55:08 14.8  1:18   69   29:29  9:13 1:40:34 
   87   2/3      32 Kristen Gotfredson      Little Falls       MN  24 F    46 10:38  2:25  2:14   99   54:56 14.9  0:36   88   32:32 10:10 1:40:55 
   88  10/10     72 Bradley Miller          Morris             MN  40 M   101 14:34  3:19  4:21   85   51:35 15.8  2:27   68   29:22  9:11 1:42:17 
   89   3/3      54 Daphne Karpan           Alexandria         MN  49 F   102 14:40  3:20  2:41   95   53:27 15.3  1:43   82   31:16  9:47 1:43:46 
   90   6/6       3 Stefan Balaz            Minneapolis        UN  36 M    79 12:33  2:52  2:28   92   53:07 15.4  1:15  101   35:18 11:02 1:44:40 
   91   6/7      21 Rita Czapko             Lino Lakes         MN  41 F    80 12:39  2:53  3:44  109   58:06 14.0  0:48   75   30:00  9:23 1:45:15 
   92   3/8     115 Molly Zauhar            Saint Louis Park   MN  37 F    41 10:16  2:20  2:22   84   51:15 15.9  2:18  109   39:14 12:16 1:45:23 
   93   4/6      59 Kayla Kraemer           Brainerd           MN  25 F   107 15:01  3:25  3:38  104   55:57 14.6  0:52   76   30:05  9:25 1:45:31 
   94   7/7      47 Jill Honnoll            Rogers             MN  44 F    96 13:57  3:11  2:05  103   55:52 14.6  1:10   89   32:54 10:17 1:45:56 
   95   5/6      46 Dylan Honnoll           Rogers             MN  15 M   113 16:04  3:39  2:44   89   52:46 15.5  0:43   92   34:07 10:40 1:46:22 
   96   5/6      93 Callie Stadem           Grand Forks        ND  28 F    74 12:17  2:48  3:02   88   51:42 15.8  3:02  105   36:37 11:27 1:46:37 
   97   4/8     137 Jane Ostlie             Mayville           ND  37 F    75 12:17  2:48  3:08   87   51:39 15.8  2:56  106   36:39 11:28 1:46:38 
   98   5/8      52 Melissa Jannakos        Roseville          MN  38 F    76 12:20  2:49  3:52  100   55:05 14.8  2:08   93   34:17 10:43 1:47:39 
   99   4/5      41 Don Hickman             Merrifield         MN  59 M    92 13:39  3:07  2:54   66   46:21 17.6  1:35  112   43:32 13:37 1:47:59 
  100   4/4      73 Megan Mrkonjich         Deerwood           MN  23 F    98 14:10  3:13  2:47   93   53:08 15.4  1:57  104   36:35 11:26 1:48:34 
  101   7/8     100 Bill Syverson           St. Cloud          MN  54 M    94 13:48  3:09  2:28   77   48:51 16.7  1:13  113   43:33 13:37 1:49:52 
  102   8/8      97 Kent Strunk             Little Falls       MN  51 M    86 13:25  3:03  4:25  106   56:44 14.4  1:11   96   34:37 10:49 1:50:20 
  103   6/8      88 Lisa Salo               Pillager           MN  57 F    90 13:34  3:05  3:38   90   53:02 15.4  0:55  110   39:14 12:16 1:50:22 
  104   6/8      34 Josey Hallanger         Bemidji            MN  38 F   105 14:56  3:24  3:47   97   54:39 14.9  2:19   98   34:52 10:54 1:50:31 
  105   7/8      58 Heather Knutson         Bemidji            MN  35 F   104 14:56  3:24  3:45   98   54:39 14.9  2:20   99   34:53 10:54 1:50:31 
  106   2/3       1 Teri Alberico           Saint Paul         MN  60 F   108 15:24  3:30  3:09   96   53:50 15.2  2:58  102   35:22 11:03 1:50:41 
  107   3/3      20 Alyssa Cross            Elk River          MN  31 F    89 13:34  3:05  4:18  112 1:02:31 13.1  0:52   80   30:29  9:32 1:51:42 
  108   7/8       9 Christine Bishop        Chippewa Falls     WI  56 F   111 15:47  3:36  3:47  107   56:47 14.4  1:54   94   34:23 10:45 1:52:37 
  109   8/8      79 Laura Raine             Edina              MN  38 F    63 11:41  2:40  3:00  111 1:00:18 13.5  1:26  108   38:28 12:02 1:54:52 
  110   8/8      96 Tammie Stephani         Aitkin             MN  56 F    95 13:52  3:09  4:03  108   57:30 14.2  1:26  107   38:23 12:00 1:55:11 
  111   3/3      18 Lynn Cherrier           Chippewa Falls     WI  63 F    77 12:29  2:51  3:48  110   59:22 13.7  1:36  111   40:27 12:39 1:57:41 
  112   6/6      45 Amanda Hoehn            Saint Peter        MN  28 F   112 16:03  3:39  5:12  113 1:04:42 12.6  0:48   87   32:16 10:05 1:58:59 
  113   6/6      89 Cody Schmaltz           Brainerd           MN  19 M    99 14:17  3:15  4:03  114 1:14:01 11.0  1:33   81   30:32  9:33 2:04:24 
  114   5/5      27 Steve Edmonson          Buffalo            MN  59 M   110 15:41  3:34  4:10   94   53:08 15.4  3:26  114   50:14 15:42 2:06:37 
  115   5/5      90 Hannah Schmaltz         Brainerd           MN  17 F   106 14:57  3:24  3:39  115 1:26:04  9.5  0:54  115   51:09 15:59 2:36:41 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  123 Team Swim Bike Trudge                            2  8:20  1:54  0:45    1   34:03 24.0  0:26    3   23:53  7:28 1:07:26 
           Blake Asbury , Jeff Gilmer , Scott Ransom              
    2  116 Bowtie                                           3  8:57  2:02  0:55    2   40:55 19.9  0:25    1   20:19  6:21 1:11:30 
           Alex Johannes , Levi Drews , Cody Baxter               
    3  125 Tri Harders                                      1  8:12  1:52  0:49    3   57:41 14.1  0:24    2   22:58  7:11 1:30:03 
           Thomas Ruhl , Elijah Hanson , Mitchell Neumann         


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  124 Three amigas                                     2 10:42  2:26  0:59    1   43:14 18.9  0:34    1   25:34  8:00 1:21:02 
           Sherry Wright , Jan Handlos , Sherr Wright             
    2  120 SO FAR SO GOOD                                   1  9:25  2:09  0:56    2   46:36 17.5  0:34    2   28:00  8:45 1:25:28 
           Emily Day , Jill O'Grady , Erin Velasco                
    3  121 Team Janey                                       3 11:32  2:38  1:03    3   55:39 14.7  0:38    3   30:04  9:24 1:38:53 
           Chelsea Janey , Joan Janey , Chelsea Janey             


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & SWIMMER, BIKER, RUNNER             Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  117 Dadletes                                         2  9:32  2:10  0:45    2   35:31 23.0  0:26    1   21:59  6:52 1:08:10 
           Kelly Asbury , Matt Dickinson , Jarrett Swanson        
    2  119 Pedal'n-Wave-Runners                             1  7:44  1:46  1:08    1   34:50 23.4  0:35    4   31:01  9:42 1:15:16 
           Dylan Paulson , Robert Musielewicz , Vikki Johannes    
    3  118 Dog Gone Tri It!                                 3 10:36  2:25  0:50    4   40:18 20.2  1:24    2   22:41  7:06 1:15:47 
           Angie Walther , Tom Ellingson , Tom Ellingson          
    4  122 Team No Big Deal                                 5 12:44  2:54  0:56    3   39:57 20.4  0:29    5   38:45 12:07 1:32:50 
           Nichole Wittman , Dino Musielewicz , Bo Jedinak        
    5  126 Warriors                                         4 11:27  2:36  1:10    5 1:10:05 11.6  0:41    3   30:16  9:28 1:53:38 
           Brady Bussler , Aimee Razidlo , Noelle Bussler         

================================================================================================================================================
                            PENALTY TIME ISSUED
================================================================================================================================================
No.  Name                    City               St Age Penalty Time  Penalty Comment                   
==== ======================= ================== == === ============= ============================== 


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: SPRINT
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
  98 Kelly Swanson           Elk River          MN  54 F      2 15:49  3:36  4:40    2   57:50 14.1  1:00    1   42:02 13:08 2:01:18 
  38 Eva Hendrikson          Edina              MN  19 F                             1   48:12 16.9  2:08                            
 108 Jonathan Wise           Rosemount          MN  17 M      1  7:00  1:36  1:54                                                    

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Jonathan Wise           Rosemount          MN  17 M    7:00  1:36 
    2 Carson Deichman         Mankato            MN  16 M    7:01  1:36 
    3 Josh Blankenheim        Duluth             MN  39 M    7:19  1:40 
    4 Josh Bertelson          Plymouth           MN  39 M    7:23  1:41 
    5 Baden Bastian           Baxter             MN  15 M    7:34  1:44 
    6 Steven Wold             Bemidji            MN  46 M    7:51  1:47 
    7 Philip Imholte          Grand Rapids       MN  39 M    7:53  1:48 
    8 Bill Kelley             Wrenshall          MN  46 M    7:58  1:49 
    9 Audun Mikkelson         Hayward            WI  61 M    7:58  1:49 
   10 Jack Hennen             Cambridge          MN  19 M    8:01  1:50 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Josh Blankenheim        Duluth             MN  39 M   31:25 26.0 
    2 David Lewis             Nevis              MN  45 M   34:15 23.8 
    3 Bill Kelley             Wrenshall          MN  46 M   34:57 23.3 
    4 Rick Hoover             Rochester          MN  51 M   35:02 23.3 
    5 Jacob Brusehaver        Baxter             MN  28 M   37:04 22.0 
    6 David Knack             Prior Lake         MN  56 M   37:10 22.0 
    7 Erik Hendrikson         Edina              MN  47 M   37:21 21.8 
    8 Jacquelyn Bacigalupi    Baxter             MN  41 F   37:38 21.7 
    9 Isaac Bitter            Baxter             MN  26 M   37:49 21.6 
   10 Carson Deichman         Mankato            MN  16 M   37:55 21.5 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Josh Blankenheim        Duluth             MN  39 M   17:35  5:30 
    2 David Lewis             Nevis              MN  45 M   18:34  5:48 
    3 Carson Deichman         Mankato            MN  16 M   18:47  5:53 
    4 Baden Bastian           Baxter             MN  15 M   20:19  6:21 
    5 Philip Imholte          Grand Rapids       MN  39 M   20:25  6:23 
    6 Justin Skoglund         Fort Ripley        MN  38 M   20:25  6:23 
    7 Bill Kelley             Wrenshall          MN  46 M   20:32  6:25 
    8 Jack Hennen             Cambridge          MN  19 M   21:06  6:36 
    9 Simone Lundquist        Maple Grove        MN  16 F   21:19  6:40 
   10 Nole Robertson          Brainerd           MN  16 M   21:29  6:43 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE CLYDESDALE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   65 Colin Lovett            Minneapolis        MN  37    5 10:15  2:20  2:28    1   39:16 20.8  1:17    1   23:54  7:28 1:17:08 
    2  110 Steven Wold             Bemidji            MN  46    1  7:51  1:47  3:17    2   39:41 20.6  1:46    7   30:18  9:29 1:22:52 
    3   13 Brian Boehmer           Sauk Rapids        MN  37    8 11:43  2:40  1:23    3   42:45 19.1  1:04    6   29:46  9:18 1:26:40 
    4   36 Dominic Hanson          Baxter             MN  43    6 10:49  2:28  2:52    6   46:25 17.6  0:40    2   26:20  8:14 1:27:04 
    5  114 Brooks Zamzow           Carlton            MN  27    3  9:37  2:11  1:55    8   48:10 16.9  1:05    5   29:35  9:15 1:30:19 
    6  107 James Wise              Rosemount          MN  54    2  8:11  1:52  2:08    5   44:15 18.4  0:52   10   35:15 11:01 1:30:39 
    7   87 Luke Roloff             Saint Paul         MN  34    7 11:16  2:34  2:24    7   46:42 17.5  1:10    3   29:18  9:10 1:30:48 
    8   64 Peter Lindell           Motley             MN  48   10 16:31  3:46  1:59    4   43:32 18.7  2:03    8   32:06 10:02 1:36:08 
    9   84 Chris Richards          Morris             MN  39    4  9:39  2:12  2:45    9   51:04 16.0  1:56    9   34:48 10:53 1:40:10 
   10   72 Bradley Miller          Morris             MN  40    9 14:34  3:19  4:21   10   51:35 15.8  2:27    4   29:22  9:11 1:42:17 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ATHENA RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   77 Kassy Peterson          Blaine             MN  33    2 12:09  2:46  2:00    1   45:27 18.0  1:27    3   33:28 10:28 1:34:29 
    2   32 Kristen Gotfredson      Little Falls       MN  24    1 10:38  2:25  2:14    2   54:56 14.9  0:36    2   32:32 10:10 1:40:55 
    3   20 Alyssa Cross            Elk River          MN  31    3 13:34  3:05  4:18    3 1:02:31 13.1  0:52    1   30:29  9:32 1:51:42 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   12 Josh Blankenheim        Duluth             MN  39    3  7:19  1:40  1:01    1   31:25 26.0  0:31    1   17:35  5:30   57:49 
    2   63 David Lewis             Nevis              MN  45   11  8:30  1:56  1:10    2   34:15 23.8  0:38    2   18:34  5:48 1:03:05 
    3   24 Carson Deichman         Mankato            MN  16    2  7:01  1:36  0:48    9   37:55 21.5  0:30    3   18:47  5:53 1:05:00 
    4  135 Bill Kelley             Wrenshall          MN  46    7  7:58  1:49  1:05    3   34:57 23.3  0:44    7   20:32  6:25 1:05:13 
    5  133 Rick Hoover             Rochester          MN  51   14  8:38  1:58  1:21    4   35:02 23.3  0:42   17   23:38  7:24 1:09:19 
    6  129 Jack Hennen             Cambridge          MN  19    9  8:01  1:50  1:05   14   38:57 20.9  0:41    8   21:06  6:36 1:09:49 
    7   51 Philip Imholte          Grand Rapids       MN  39    6  7:53  1:48  1:06   22   40:38 20.1  0:40    5   20:25  6:23 1:10:40 
    8    4 Baden Bastian           Baxter             MN  15    5  7:34  1:44  1:37   23   41:09 19.8  0:46    4   20:19  6:21 1:11:22 
    9  127 Justin Skoglund         Fort Ripley        MN  38   10  8:21  1:54  1:21   21   40:31 20.1  0:53    6   20:25  6:23 1:11:30 
   10    8 Josh Bertelson          Plymouth           MN  39    4  7:23  1:41  1:09   15   39:05 20.9  0:40   16   23:34  7:22 1:11:49 
   11   25 Daniel Duff             Duluth             MN  54   15  8:40  1:58  1:45   16   39:13 20.8  0:47   10   21:51  6:50 1:12:13 
   12   11 Isaac Bitter            Baxter             MN  26   24 10:28  2:23  1:09    8   37:49 21.6  0:54   11   22:09  6:56 1:12:29 
   13   49 Michael Hushagen        Breezy Point       MN  43   18  8:57  2:02  1:16   12   38:42 21.1  0:42   20   23:51  7:28 1:13:27 
   14   15 Jacob Brusehaver        Baxter             MN  28   31 10:51  2:28  1:11    5   37:04 22.0  0:52   19   23:51  7:28 1:13:47 
   15   57 David Knack             Prior Lake         MN  56   12  8:33  1:57  1:41    6   37:10 22.0  0:52   29   25:36  8:00 1:13:51 
   16  136 Audun Mikkelson         Hayward            WI  61    8  7:58  1:49  2:06   11   38:26 21.2  0:55   26   25:07  7:51 1:14:30 
   17  134 Thomas Bergren          Blaine             MN  62   13  8:36  1:58  1:26   18   39:28 20.7  1:29   22   23:55  7:29 1:14:52 
   18   85 Nole Robertson          Brainerd           MN  16   21 10:09  2:19  1:22   24   41:29 19.7  0:36    9   21:29  6:43 1:15:04 
   19  106 Lance Westerlund        Saint Stephen      MN  44   16  8:49  2:01  1:29   13   38:52 21.0  0:57   28   25:29  7:58 1:15:35 
   20   48 Michael Honnoll         Rogers             MN  46   22 10:13  2:20  2:10   19   39:49 20.5  0:56   23   24:18  7:36 1:17:24 
   21  112 Mark Yungbauer          Motley             MN  51   34 11:28  2:37  1:47   10   38:01 21.5  1:57   24   24:21  7:37 1:17:32 
   22   23 Scott Dezurik           Avon               MN  51   25 10:36  2:25  1:30   20   40:31 20.1  1:03   25   24:24  7:38 1:18:03 
   23   37 Erik Hendrikson         Edina              MN  47   26 10:38  2:25  1:17    7   37:21 21.8  2:26   37   27:23  8:34 1:19:04 
   24   44 Carl Hoeft              Hutchinson         MN  53   20  9:43  2:13  1:38   17   39:23 20.7  1:09   39   28:00  8:45 1:19:50 
   25  111 Matthew Wuollet         Annandale          MN  30   29 10:49  2:28  1:13   35   44:47 18.2  0:58   12   22:21  6:59 1:20:06 
   26   83 Scott Remiger           Lakeville          MN  45   19  9:39  2:12  1:56   30   42:28 19.2  1:10   31   26:33  8:18 1:21:45 
   27   17 Bill Burns              Moorhead           MN  62   28 10:49  2:28  2:39   25   41:55 19.5  1:41   27   25:07  7:51 1:22:09 
   28   81 Charles Ramsay          New Brighton       MN  52   43 13:29  3:04  1:41   27   42:10 19.4  1:52   15   23:05  7:13 1:22:15 
   29   91 Mitchell Scott          Baxter             MN  35   38 12:13  2:47  3:38   31   42:58 19.0  1:02   13   22:55  7:10 1:22:44 
   30   29 Lee Fiebiger            Brainerd           MN  28   46 13:40  3:07  2:35   26   42:09 19.4  1:38   14   23:04  7:13 1:23:04 
   31   26 Jason Eckert            Waverly            MN  46   17  8:49  2:01  2:05   29   42:27 19.2  1:16   41   28:55  9:02 1:23:30 
   32   70 Nathan Marcy            Pillager           MN  28   40 12:43  2:54  2:14   37   45:05 18.1  1:42   21   23:55  7:29 1:25:36 
   33   60 Robert Kramer           Grand Forks        ND  60   33 11:21  2:35  2:41   33   43:54 18.6  1:24   38   27:29  8:36 1:26:48 
   34   39 Alex Herzog             New Ulm            MN  32   41 13:18  3:02  2:12   41   47:17 17.3  0:55   18   23:51  7:28 1:27:31 
   35   99 David Swift             Glencoe            MN  56   23 10:28  2:23  2:13   36   44:54 18.2  0:48   42   29:48  9:19 1:28:10 
   36   56 Scott Kissner           Saint Augusta      MN  31   27 10:47  2:27  2:28   28   42:17 19.3  1:03   45   32:05 10:02 1:28:39 
   37   14 Christian Borle         Brainerd           MN  44   37 12:06  2:45  2:25   40   47:09 17.3  1:18   36   26:59  8:26 1:29:55 
   38  101 Micheal Thompson        St. Paul           MN  60   36 11:43  2:40  2:59   32   43:24 18.8  1:54   44   31:51  9:58 1:31:49 
   39  103 William Utter           Minneapolis        MN  30   35 11:33  2:38  2:20   46   51:35 15.8  1:14   34   26:54  8:25 1:33:33 
   40  102 Travis Tufte            Hopkins            MN  30   44 13:32  3:05  2:49   43   49:09 16.6  1:12   35   26:54  8:25 1:33:34 
   41   53 Kirby Johnson           New Prague         MN  31   30 10:50  2:28  2:21   34   44:24 18.4  1:26   49   35:54 11:14 1:34:53 
   42   61 Andre Leblanc           Little Falls       MN  32   50 15:28  3:31  3:01   44   50:53 16.0  1:10   32   26:46  8:22 1:37:16 
   43   80 Paul Raine              Edina              MN  45   32 11:00  2:30  2:58   50   56:03 14.6  0:49   33   26:49  8:23 1:37:36 
   44   94 David Stephani          Aitkin             MN  57   49 14:32  3:19  3:34   45   51:15 15.9  1:10   40   28:06  8:47 1:38:35 
   45   67 Tanner Lundy            Baxter             MN  43   53 21:38  4:55  3:02   39   47:06 17.3  1:16   30   26:02  8:08 1:39:02 
   46    3 Stefan Balaz            Minneapolis        UN  36   39 12:33  2:52  2:28   48   53:07 15.4  1:15   48   35:18 11:02 1:44:40 
   47   46 Dylan Honnoll           Rogers             MN  15   52 16:04  3:39  2:44   47   52:46 15.5  0:43   46   34:07 10:40 1:46:22 
   48   41 Don Hickman             Merrifield         MN  59   45 13:39  3:07  2:54   38   46:21 17.6  1:35   50   43:32 13:37 1:47:59 
   49  100 Bill Syverson           St. Cloud          MN  54   47 13:48  3:09  2:28   42   48:51 16.7  1:13   51   43:33 13:37 1:49:52 
   50   97 Kent Strunk             Little Falls       MN  51   42 13:25  3:03  4:25   51   56:44 14.4  1:11   47   34:37 10:49 1:50:20 
   51   89 Cody Schmaltz           Brainerd           MN  19   48 14:17  3:15  4:03   52 1:14:01 11.0  1:33   43   30:32  9:33 2:04:24 
   52   27 Steve Edmonson          Buffalo            MN  59   51 15:41  3:34  4:10   49   53:08 15.4  3:26   52   50:14 15:42 2:06:37 
       108 Jonathan Wise           Rosemount          MN  17    1  7:00  1:36  1:54                                                    

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1    2 Jacquelyn Bacigalupi    Baxter             MN  41    3  8:31  1:56  1:14    1   37:38 21.7  0:47    2   22:57  7:11 1:11:05 
    2   66 Simone Lundquist        Maple Grove        MN  16    2  8:16  1:53  1:13    6   40:13 20.3  0:40    1   21:19  6:40 1:11:39 
    3   69 Tara Makinen            Grand Rapids       MN  39   12  9:38  2:12  1:19    2   38:28 21.2  0:42    3   23:35  7:23 1:13:40 
    4    7 Morgan Bell             Maple Grove        MN  16   10  9:29  2:10  1:19    5   39:43 20.5  0:41    5   24:03  7:31 1:15:13 
    5   42 Lisa Hines              Waite Park         MN  56    7  9:17  2:07  1:29    7   40:26 20.2  0:51    6   24:15  7:35 1:16:15 
    6   22 Mary Deeg               Delano             MN  57   14 10:04  2:18  1:30    4   39:40 20.6  0:58    9   25:36  8:00 1:17:45 
    7  131 Michelle Nordland       Pine Island        MN  51    8  9:25  2:09  1:40    3   38:45 21.1  1:24   14   27:31  8:36 1:18:43 
    8    6 Macy Bell               Maple Grove        MN  14   11  9:30  2:10  1:30   18   45:07 18.1  0:31    4   23:59  7:30 1:20:36 
    9   92 Cathy Sell              Oronoco            MN  41    5  9:01  2:03  1:57    9   42:32 19.2  0:55   11   26:24  8:15 1:20:46 
   10   86 Beth Roloff             Saint Paul         MN  34   17 10:43  2:26  1:22    8   42:02 19.4  0:48   13   27:14  8:31 1:22:08 
   11  130 Gabrielle Chalupsky     East Gull Lake     MN  14    1  8:10  1:52  1:31   22   46:17 17.6  0:30   12   27:09  8:29 1:23:33 
   12  113 Rebecca Zadroga         Minneapolis        MN  43   16 10:22  2:22  2:06   17   45:03 18.1  1:12   10   25:42  8:02 1:24:23 
   13   43 Jessica Hinkley         Baxter             MN  40   13  9:38  2:12  3:06   16   44:53 18.2  1:23    8   25:28  7:58 1:24:25 
   14   74 Chanel Mueller          Deerwood           MN  33    4  8:32  1:57  2:26   20   45:17 18.0  1:38   20   28:17  8:51 1:26:08 
   15    5 Amanda Beaudoin         Minneapolis        MN  38   40 13:58  3:11  2:41   15   44:51 18.2  0:52    7   25:24  7:57 1:27:44 
   16   50 Jane Hutzol             Arvilla            ND  54    6  9:12  2:06  2:20   13   44:30 18.3  1:43   30   30:24  9:30 1:28:08 
   17   28 Stephanie Etterman      East Gull Lake     MN  54   26 12:12  2:47  1:40   11   44:18 18.4  1:12   22   29:12  9:08 1:28:32 
   18  104 Charlene Vogt           Pequot Lakes       MN  55   31 12:33  2:52  2:20   19   45:15 18.0  1:22   16   27:45  8:41 1:29:14 
   19   16 Kelsi Brusehaver        Baxter             MN  27   35 13:21  3:02  1:51   21   45:19 18.0  0:59   19   28:13  8:49 1:29:40 
   20   78 Tonya Rabasco           Pillager           MN  46   43 14:47  3:22  2:04   10   43:37 18.7  1:19   18   28:05  8:47 1:29:51 
   21   76 Ariana Pelkey           Brainerd           MN  26    9  9:25  2:09  2:53   28   49:34 16.5  0:45   17   27:47  8:41 1:30:23 
   22   75 Laurie Payton           Mendota Heights    MN  60   25 12:11  2:47  2:16   14   44:33 18.3  1:06   32   31:18  9:47 1:31:22 
   23   10 Emily Bitter            Baxter             MN  23   33 12:40  2:53  2:06   23   47:24 17.2  0:41   23   29:20  9:10 1:32:09 
   24   19 Lori Cleland            Big Lake           MN  56   23 12:04  2:45  2:49   12   44:28 18.4  2:53   29   30:13  9:27 1:32:25 
   25   82 Raquel Reetz            Brinerd            MN  33   19 11:23  2:36  1:59   27   48:33 16.8  1:28   25   29:48  9:19 1:33:09 
   26   68 Yenta Macklem           Fort Frances       ON  42   18 11:15  2:34  2:19   29   51:15 15.9  1:18   26   29:58  9:22 1:36:04 
   27   62 Rachelle Leblanc        Little Falls       MN  23   20 11:34  2:38  2:56   34   53:03 15.4  1:14   21   28:24  8:53 1:37:09 
   28   40 Julie Heuer             Fargo              ND  59   22 11:42  2:40  2:53   25   47:50 17.1  2:10   38   34:36 10:49 1:39:10 
   29  105 Bonnie Weinandt         Ham Lake           MN  46   37 13:39  3:06  3:27   24   47:47 17.1  1:31   35   33:38 10:31 1:40:00 
   30   95 Shelly Stephani         Aitkin             MN  20   34 13:19  3:02  3:21   42   55:10 14.8  0:36   15   27:43  8:40 1:40:08 
   31   55 Madison Karpan          Alexandria         MN  29   24 12:05  2:45  2:35   41   55:08 14.8  1:18   24   29:29  9:13 1:40:34 
   32   54 Daphne Karpan           Alexandria         MN  49   42 14:40  3:20  2:41   36   53:27 15.3  1:43   31   31:16  9:47 1:43:46 
   33   21 Rita Czapko             Lino Lakes         MN  41   32 12:39  2:53  3:44   47   58:06 14.0  0:48   27   30:00  9:23 1:45:15 
   34  115 Molly Zauhar            Saint Louis Park   MN  37   15 10:16  2:20  2:22   30   51:15 15.9  2:18   47   39:14 12:16 1:45:23 
   35   59 Kayla Kraemer           Brainerd           MN  25   47 15:01  3:25  3:38   44   55:57 14.6  0:52   28   30:05  9:25 1:45:31 
   36   47 Jill Honnoll            Rogers             MN  44   39 13:57  3:11  2:05   43   55:52 14.6  1:10   34   32:54 10:17 1:45:56 
   37   93 Callie Stadem           Grand Forks        ND  28   27 12:17  2:48  3:02   32   51:42 15.8  3:02   43   36:37 11:27 1:46:37 
   38  137 Jane Ostlie             Mayville           ND  37   28 12:17  2:48  3:08   31   51:39 15.8  2:56   44   36:39 11:28 1:46:38 
   39   52 Melissa Jannakos        Roseville          MN  38   29 12:20  2:49  3:52   40   55:05 14.8  2:08   36   34:17 10:43 1:47:39 
   40   73 Megan Mrkonjich         Deerwood           MN  23   41 14:10  3:13  2:47   35   53:08 15.4  1:57   42   36:35 11:26 1:48:34 
   41   88 Lisa Salo               Pillager           MN  57   36 13:34  3:05  3:38   33   53:02 15.4  0:55   48   39:14 12:16 1:50:22 
   42   34 Josey Hallanger         Bemidji            MN  38   45 14:56  3:24  3:47   38   54:39 14.9  2:19   39   34:52 10:54 1:50:31 
   43   58 Heather Knutson         Bemidji            MN  35   44 14:56  3:24  3:45   39   54:39 14.9  2:20   40   34:53 10:54 1:50:31 
   44    1 Teri Alberico           Saint Paul         MN  60   48 15:24  3:30  3:09   37   53:50 15.2  2:58   41   35:22 11:03 1:50:41 
   45    9 Christine Bishop        Chippewa Falls     WI  56   49 15:47  3:36  3:47   45   56:47 14.4  1:54   37   34:23 10:45 1:52:37 
   46   79 Laura Raine             Edina              MN  38   21 11:41  2:40  3:00   49 1:00:18 13.5  1:26   46   38:28 12:02 1:54:52 
   47   96 Tammie Stephani         Aitkin             MN  56   38 13:52  3:09  4:03   46   57:30 14.2  1:26   45   38:23 12:00 1:55:11 
   48   18 Lynn Cherrier           Chippewa Falls     WI  63   30 12:29  2:51  3:48   48   59:22 13.7  1:36   49   40:27 12:39 1:57:41 
   49   45 Amanda Hoehn            Saint Peter        MN  28   50 16:03  3:39  5:12   50 1:04:42 12.6  0:48   33   32:16 10:05 1:58:59 
   50   90 Hannah Schmaltz         Brainerd           MN  17   46 14:57  3:24  3:39   51 1:26:04  9.5  0:54   50   51:09 15:59 2:36:41 
        38 Eva Hendrikson          Edina              MN  19                          26   48:12 16.9  2:08                            

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   24 Carson Deichman         Mankato            MN  16    2  7:01  1:36  0:48    1   37:55 21.5  0:30    1   18:47  5:53 1:05:00 
    2  129 Jack Hennen             Cambridge          MN  19    4  8:01  1:50  1:05    2   38:57 20.9  0:41    3   21:06  6:36 1:09:49 
    3    4 Baden Bastian           Baxter             MN  15    3  7:34  1:44  1:37    3   41:09 19.8  0:46    2   20:19  6:21 1:11:22 
    4   85 Nole Robertson          Brainerd           MN  16    5 10:09  2:19  1:22    4   41:29 19.7  0:36    4   21:29  6:43 1:15:04 
    5   46 Dylan Honnoll           Rogers             MN  15    7 16:04  3:39  2:44    5   52:46 15.5  0:43    6   34:07 10:40 1:46:22 
    6   89 Cody Schmaltz           Brainerd           MN  19    6 14:17  3:15  4:03    6 1:14:01 11.0  1:33    5   30:32  9:33 2:04:24 
       108 Jonathan Wise           Rosemount          MN  17    1  7:00  1:36  1:54                                                    

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   66 Simone Lundquist        Maple Grove        MN  16    2  8:16  1:53  1:13    2   40:13 20.3  0:40    1   21:19  6:40 1:11:39 
    2    7 Morgan Bell             Maple Grove        MN  16    3  9:29  2:10  1:19    1   39:43 20.5  0:41    3   24:03  7:31 1:15:13 
    3    6 Macy Bell               Maple Grove        MN  14    4  9:30  2:10  1:30    3   45:07 18.1  0:31    2   23:59  7:30 1:20:36 
    4  130 Gabrielle Chalupsky     East Gull Lake     MN  14    1  8:10  1:52  1:31    4   46:17 17.6  0:30    4   27:09  8:29 1:23:33 
    5   90 Hannah Schmaltz         Brainerd           MN  17    5 14:57  3:24  3:39    6 1:26:04  9.5  0:54    5   51:09 15:59 2:36:41 
        38 Eva Hendrikson          Edina              MN  19                           5   48:12 16.9  2:08                            

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   10 Emily Bitter            Baxter             MN  23    2 12:40  2:53  2:06    1   47:24 17.2  0:41    3   29:20  9:10 1:32:09 
    2   62 Rachelle Leblanc        Little Falls       MN  23    1 11:34  2:38  2:56    2   53:03 15.4  1:14    2   28:24  8:53 1:37:09 
    3   95 Shelly Stephani         Aitkin             MN  20    3 13:19  3:02  3:21    4   55:10 14.8  0:36    1   27:43  8:40 1:40:08 
    4   73 Megan Mrkonjich         Deerwood           MN  23    4 14:10  3:13  2:47    3   53:08 15.4  1:57    4   36:35 11:26 1:48:34 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   11 Isaac Bitter            Baxter             MN  26    1 10:28  2:23  1:09    2   37:49 21.6  0:54    1   22:09  6:56 1:12:29 
    2   15 Jacob Brusehaver        Baxter             MN  28    2 10:51  2:28  1:11    1   37:04 22.0  0:52    3   23:51  7:28 1:13:47 
    3   29 Lee Fiebiger            Brainerd           MN  28    4 13:40  3:07  2:35    3   42:09 19.4  1:38    2   23:04  7:13 1:23:04 
    4   70 Nathan Marcy            Pillager           MN  28    3 12:43  2:54  2:14    4   45:05 18.1  1:42    4   23:55  7:29 1:25:36 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   16 Kelsi Brusehaver        Baxter             MN  27    4 13:21  3:02  1:51    1   45:19 18.0  0:59    2   28:13  8:49 1:29:40 
    2   76 Ariana Pelkey           Brainerd           MN  26    1  9:25  2:09  2:53    2   49:34 16.5  0:45    1   27:47  8:41 1:30:23 
    3   55 Madison Karpan          Alexandria         MN  29    2 12:05  2:45  2:35    4   55:08 14.8  1:18    3   29:29  9:13 1:40:34 
    4   59 Kayla Kraemer           Brainerd           MN  25    5 15:01  3:25  3:38    5   55:57 14.6  0:52    4   30:05  9:25 1:45:31 
    5   93 Callie Stadem           Grand Forks        ND  28    3 12:17  2:48  3:02    3   51:42 15.8  3:02    6   36:37 11:27 1:46:37 
    6   45 Amanda Hoehn            Saint Peter        MN  28    6 16:03  3:39  5:12    6 1:04:42 12.6  0:48    5   32:16 10:05 1:58:59 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  111 Matthew Wuollet         Annandale          MN  30    2 10:49  2:28  1:13    3   44:47 18.2  0:58    1   22:21  6:59 1:20:06 
    2   39 Alex Herzog             New Ulm            MN  32    5 13:18  3:02  2:12    4   47:17 17.3  0:55    2   23:51  7:28 1:27:31 
    3   56 Scott Kissner           Saint Augusta      MN  31    1 10:47  2:27  2:28    1   42:17 19.3  1:03    6   32:05 10:02 1:28:39 
    4  103 William Utter           Minneapolis        MN  30    4 11:33  2:38  2:20    7   51:35 15.8  1:14    4   26:54  8:25 1:33:33 
    5  102 Travis Tufte            Hopkins            MN  30    6 13:32  3:05  2:49    5   49:09 16.6  1:12    5   26:54  8:25 1:33:34 
    6   53 Kirby Johnson           New Prague         MN  31    3 10:50  2:28  2:21    2   44:24 18.4  1:26    7   35:54 11:14 1:34:53 
    7   61 Andre Leblanc           Little Falls       MN  32    7 15:28  3:31  3:01    6   50:53 16.0  1:10    3   26:46  8:22 1:37:16 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   86 Beth Roloff             Saint Paul         MN  34    2 10:43  2:26  1:22    1   42:02 19.4  0:48    1   27:14  8:31 1:22:08 
    2   74 Chanel Mueller          Deerwood           MN  33    1  8:32  1:57  2:26    2   45:17 18.0  1:38    2   28:17  8:51 1:26:08 
    3   82 Raquel Reetz            Brinerd            MN  33    3 11:23  2:36  1:59    3   48:33 16.8  1:28    3   29:48  9:19 1:33:09 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   12 Josh Blankenheim        Duluth             MN  39    1  7:19  1:40  1:01    1   31:25 26.0  0:31    1   17:35  5:30   57:49 
    2   51 Philip Imholte          Grand Rapids       MN  39    3  7:53  1:48  1:06    4   40:38 20.1  0:40    2   20:25  6:23 1:10:40 
    3  127 Justin Skoglund         Fort Ripley        MN  38    4  8:21  1:54  1:21    3   40:31 20.1  0:53    3   20:25  6:23 1:11:30 
    4    8 Josh Bertelson          Plymouth           MN  39    2  7:23  1:41  1:09    2   39:05 20.9  0:40    5   23:34  7:22 1:11:49 
    5   91 Mitchell Scott          Baxter             MN  35    5 12:13  2:47  3:38    5   42:58 19.0  1:02    4   22:55  7:10 1:22:44 
    6    3 Stefan Balaz            Minneapolis        UN  36    6 12:33  2:52  2:28    6   53:07 15.4  1:15    6   35:18 11:02 1:44:40 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   69 Tara Makinen            Grand Rapids       MN  39    1  9:38  2:12  1:19    1   38:28 21.2  0:42    1   23:35  7:23 1:13:40 
    2    5 Amanda Beaudoin         Minneapolis        MN  38    6 13:58  3:11  2:41    2   44:51 18.2  0:52    2   25:24  7:57 1:27:44 
    3  115 Molly Zauhar            Saint Louis Park   MN  37    2 10:16  2:20  2:22    3   51:15 15.9  2:18    8   39:14 12:16 1:45:23 
    4  137 Jane Ostlie             Mayville           ND  37    4 12:17  2:48  3:08    4   51:39 15.8  2:56    6   36:39 11:28 1:46:38 
    5   52 Melissa Jannakos        Roseville          MN  38    5 12:20  2:49  3:52    7   55:05 14.8  2:08    3   34:17 10:43 1:47:39 
    6   34 Josey Hallanger         Bemidji            MN  38    8 14:56  3:24  3:47    5   54:39 14.9  2:19    4   34:52 10:54 1:50:31 
    7   58 Heather Knutson         Bemidji            MN  35    7 14:56  3:24  3:45    6   54:39 14.9  2:20    5   34:53 10:54 1:50:31 
    8   79 Laura Raine             Edina              MN  38    3 11:41  2:40  3:00    8 1:00:18 13.5  1:26    7   38:28 12:02 1:54:52 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   49 Michael Hushagen        Breezy Point       MN  43    2  8:57  2:02  1:16    1   38:42 21.1  0:42    1   23:51  7:28 1:13:27 
    2  106 Lance Westerlund        Saint Stephen      MN  44    1  8:49  2:01  1:29    2   38:52 21.0  0:57    2   25:29  7:58 1:15:35 
    3   14 Christian Borle         Brainerd           MN  44    3 12:06  2:45  2:25    4   47:09 17.3  1:18    4   26:59  8:26 1:29:55 
    4   67 Tanner Lundy            Baxter             MN  43    4 21:38  4:55  3:02    3   47:06 17.3  1:16    3   26:02  8:08 1:39:02 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1    2 Jacquelyn Bacigalupi    Baxter             MN  41    1  8:31  1:56  1:14    1   37:38 21.7  0:47    1   22:57  7:11 1:11:05 
    2   92 Cathy Sell              Oronoco            MN  41    2  9:01  2:03  1:57    2   42:32 19.2  0:55    4   26:24  8:15 1:20:46 
    3  113 Rebecca Zadroga         Minneapolis        MN  43    4 10:22  2:22  2:06    4   45:03 18.1  1:12    3   25:42  8:02 1:24:23 
    4   43 Jessica Hinkley         Baxter             MN  40    3  9:38  2:12  3:06    3   44:53 18.2  1:23    2   25:28  7:58 1:24:25 
    5   68 Yenta Macklem           Fort Frances       ON  42    5 11:15  2:34  2:19    5   51:15 15.9  1:18    5   29:58  9:22 1:36:04 
    6   21 Rita Czapko             Lino Lakes         MN  41    6 12:39  2:53  3:44    7   58:06 14.0  0:48    6   30:00  9:23 1:45:15 
    7   47 Jill Honnoll            Rogers             MN  44    7 13:57  3:11  2:05    6   55:52 14.6  1:10    7   32:54 10:17 1:45:56 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   63 David Lewis             Nevis              MN  45    2  8:30  1:56  1:10    1   34:15 23.8  0:38    1   18:34  5:48 1:03:05 
    2  135 Bill Kelley             Wrenshall          MN  46    1  7:58  1:49  1:05    2   34:57 23.3  0:44    2   20:32  6:25 1:05:13 
    3   48 Michael Honnoll         Rogers             MN  46    5 10:13  2:20  2:10    4   39:49 20.5  0:56    3   24:18  7:36 1:17:24 
    4   37 Erik Hendrikson         Edina              MN  47    6 10:38  2:25  1:17    3   37:21 21.8  2:26    6   27:23  8:34 1:19:04 
    5   83 Scott Remiger           Lakeville          MN  45    4  9:39  2:12  1:56    6   42:28 19.2  1:10    4   26:33  8:18 1:21:45 
    6   26 Jason Eckert            Waverly            MN  46    3  8:49  2:01  2:05    5   42:27 19.2  1:16    7   28:55  9:02 1:23:30 
    7   80 Paul Raine              Edina              MN  45    7 11:00  2:30  2:58    7   56:03 14.6  0:49    5   26:49  8:23 1:37:36 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   78 Tonya Rabasco           Pillager           MN  46    3 14:47  3:22  2:04    1   43:37 18.7  1:19    1   28:05  8:47 1:29:51 
    2  105 Bonnie Weinandt         Ham Lake           MN  46    1 13:39  3:06  3:27    2   47:47 17.1  1:31    3   33:38 10:31 1:40:00 
    3   54 Daphne Karpan           Alexandria         MN  49    2 14:40  3:20  2:41    3   53:27 15.3  1:43    2   31:16  9:47 1:43:46 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  133 Rick Hoover             Rochester          MN  51    1  8:38  1:58  1:21    1   35:02 23.3  0:42    3   23:38  7:24 1:09:19 
    2   25 Daniel Duff             Duluth             MN  54    2  8:40  1:58  1:45    3   39:13 20.8  0:47    1   21:51  6:50 1:12:13 
    3  112 Mark Yungbauer          Motley             MN  51    5 11:28  2:37  1:47    2   38:01 21.5  1:57    4   24:21  7:37 1:17:32 
    4   23 Scott Dezurik           Avon               MN  51    4 10:36  2:25  1:30    5   40:31 20.1  1:03    5   24:24  7:38 1:18:03 
    5   44 Carl Hoeft              Hutchinson         MN  53    3  9:43  2:13  1:38    4   39:23 20.7  1:09    6   28:00  8:45 1:19:50 
    6   81 Charles Ramsay          New Brighton       MN  52    7 13:29  3:04  1:41    6   42:10 19.4  1:52    2   23:05  7:13 1:22:15 
    7  100 Bill Syverson           St. Cloud          MN  54    8 13:48  3:09  2:28    7   48:51 16.7  1:13    8   43:33 13:37 1:49:52 
    8   97 Kent Strunk             Little Falls       MN  51    6 13:25  3:03  4:25    8   56:44 14.4  1:11    7   34:37 10:49 1:50:20 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  131 Michelle Nordland       Pine Island        MN  51    2  9:25  2:09  1:40    1   38:45 21.1  1:24    1   27:31  8:36 1:18:43 
    2   50 Jane Hutzol             Arvilla            ND  54    1  9:12  2:06  2:20    3   44:30 18.3  1:43    3   30:24  9:30 1:28:08 
    3   28 Stephanie Etterman      East Gull Lake     MN  54    3 12:12  2:47  1:40    2   44:18 18.4  1:12    2   29:12  9:08 1:28:32 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   57 David Knack             Prior Lake         MN  56    1  8:33  1:57  1:41    1   37:10 22.0  0:52    1   25:36  8:00 1:13:51 
    2   99 David Swift             Glencoe            MN  56    2 10:28  2:23  2:13    2   44:54 18.2  0:48    3   29:48  9:19 1:28:10 
    3   94 David Stephani          Aitkin             MN  57    4 14:32  3:19  3:34    4   51:15 15.9  1:10    2   28:06  8:47 1:38:35 
    4   41 Don Hickman             Merrifield         MN  59    3 13:39  3:07  2:54    3   46:21 17.6  1:35    4   43:32 13:37 1:47:59 
    5   27 Steve Edmonson          Buffalo            MN  59    5 15:41  3:34  4:10    5   53:08 15.4  3:26    5   50:14 15:42 2:06:37 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   42 Lisa Hines              Waite Park         MN  56    1  9:17  2:07  1:29    2   40:26 20.2  0:51    1   24:15  7:35 1:16:15 
    2   22 Mary Deeg               Delano             MN  57    2 10:04  2:18  1:30    1   39:40 20.6  0:58    2   25:36  8:00 1:17:45 
    3  104 Charlene Vogt           Pequot Lakes       MN  55    5 12:33  2:52  2:20    4   45:15 18.0  1:22    3   27:45  8:41 1:29:14 
    4   19 Lori Cleland            Big Lake           MN  56    4 12:04  2:45  2:49    3   44:28 18.4  2:53    4   30:13  9:27 1:32:25 
    5   40 Julie Heuer             Fargo              ND  59    3 11:42  2:40  2:53    5   47:50 17.1  2:10    6   34:36 10:49 1:39:10 
    6   88 Lisa Salo               Pillager           MN  57    6 13:34  3:05  3:38    6   53:02 15.4  0:55    8   39:14 12:16 1:50:22 
    7    9 Christine Bishop        Chippewa Falls     WI  56    8 15:47  3:36  3:47    7   56:47 14.4  1:54    5   34:23 10:45 1:52:37 
    8   96 Tammie Stephani         Aitkin             MN  56    7 13:52  3:09  4:03    8   57:30 14.2  1:26    7   38:23 12:00 1:55:11 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  136 Audun Mikkelson         Hayward            WI  61    1  7:58  1:49  2:06    1   38:26 21.2  0:55    2   25:07  7:51 1:14:30 
    2  134 Thomas Bergren          Blaine             MN  62    2  8:36  1:58  1:26    2   39:28 20.7  1:29    1   23:55  7:29 1:14:52 
    3   17 Bill Burns              Moorhead           MN  62    3 10:49  2:28  2:39    3   41:55 19.5  1:41    3   25:07  7:51 1:22:09 
    4   60 Robert Kramer           Grand Forks        ND  60    4 11:21  2:35  2:41    5   43:54 18.6  1:24    4   27:29  8:36 1:26:48 
    5  101 Micheal Thompson        St. Paul           MN  60    5 11:43  2:40  2:59    4   43:24 18.8  1:54    5   31:51  9:58 1:31:49 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   75 Laurie Payton           Mendota Heights    MN  60    1 12:11  2:47  2:16    1   44:33 18.3  1:06    1   31:18  9:47 1:31:22 
    2    1 Teri Alberico           Saint Paul         MN  60    3 15:24  3:30  3:09    2   53:50 15.2  2:58    2   35:22 11:03 1:50:41 
    3   18 Lynn Cherrier           Chippewa Falls     WI  63    2 12:29  2:51  3:48    3   59:22 13.7  1:36    3   40:27 12:39 1:57:41 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - 69
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  70 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

Total Registered:                        138
Total Number of Team Finishers:           11
Total Number of Individual Finishers:    115
Number of Male   Finishers:               62
Number of Female Finishers:               53
Did not Finish Race or Did Not Start:     11