Big Lake, MN
8/3/2019











                                                     GRANITEMAN BIG LAKE TRIATHLON
                                             Lakeside Park - Big Lake, MN - August 3, 2019
                                          OLYMPIC .9 Mile Swim, 24.58 Mile Bike, 6.2 Mile Run
   

Place Div/Tot   Bib Name                    City               St Age Sex Rank SWIM 100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
===== ======== ==== ======================= ================== == === === =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1   1/8     255 Moshe Peri              Minnetonka         MN  42 M     2 23:27  1:29  0:55    5 1:03:56 23.1                          2:08:57 
    2   1/8     101 Ryan Collison           Independence       MN  38 M     1 23:00  1:28  1:26    1 1:00:44 24.3  0:45    6   43:40  7:03 2:09:33 
    3   1/4     203 Jason Liebsch           Dayton             MN  34 M    10 24:57  1:35  1:14    4 1:03:07 23.4  0:55    1   42:33  6:52 2:12:44 
    4   1/5     166 Kortney Haag            Maple Grove        MN  40 F     5 24:31  1:33  1:08    3 1:02:43 23.5  0:54    5   43:31  7:02 2:12:45 
    5   1/4     257 Randy Peterson          Northfield         MN  53 M     4 24:25  1:33  1:29    7 1:04:39 22.8  0:56    3   43:08  6:58 2:14:36 
    6   2/8     359 Ben Hokanson            Zimmerman          MN  40 M    15 26:24  1:40  1:51    2 1:01:04 24.2  1:25   12   46:49  7:33 2:17:30 
    7   1/4     159 Emily Gage              Minneapolis        MN  33 F     3 23:34  1:30  1:25   20 1:10:46 20.8  1:08    4   43:23  7:00 2:20:12 
    8   3/8     220 Corey McKusick          Fridley            MN  43 M     8 24:36  1:34  1:40   11 1:07:28 21.9  1:07   10   45:48  7:24 2:20:38 
    9   2/4     118 Olivia Berg             St Paul            MN  33 F    21 28:02  1:47  1:35    9 1:06:50 22.1  0:55    7   44:51  7:15 2:22:11 
   10   4/8     236 Daniel Mueller          Chanhassen         MN  41 M    24 29:34  1:52  1:31   13 1:07:43 21.8  1:07    2   42:43  6:54 2:22:35 
   11   1/6     343 Bill Corcoran           Sauk Rapids        MN  46 M     9 24:52  1:35  0:43    6 1:04:38 22.8  1:12   28   51:39  8:20 2:23:01 
   12   5/8     112 Jim Audas               Prior Lake         MN  41 M     6 24:34  1:33  1:02   15 1:08:58 21.4  1:02   16   48:49  7:53 2:24:24 
   13   1/2     269 Peggy Renier            Plymouth           MN  25 F    14 26:20  1:40  1:23   21 1:11:03 20.8  1:44    8   45:01  7:16 2:25:28 
   14   2/4     246 Jacob Orvis             Columbia Heights   MN  31 M    25 30:21  1:55  1:28    8 1:04:45 22.8  1:03   17   48:59  7:54 2:26:33 
   15   2/8     186 Jon Krog                St Paul            MN  37 M    19 27:49  1:46  2:02   18 1:10:28 20.9  1:18    9   45:20  7:19 2:26:56 
   16   1/2     117 Tom Benson              St. Paul           MN  57 M    22 28:06  1:47  1:33   12 1:07:42 21.8  1:07   20   49:34  8:00 2:27:59 
   17   2/6     237 James Neal              St Bonifacius      MN  47 M    16 26:39  1:41  1:28   10 1:07:21 21.9  1:03   32   52:42  8:30 2:29:12 
   18   3/8     172 Gordon Hill             Falcon Heights     MN  38 M    13 25:26  1:37  1:32   24 1:12:31 20.3  1:36   18   48:59  7:54 2:30:03 
   19   1/3     175 Parker Johnson          Minneapolis        MN  25 M    12 25:16  1:36  3:24   34 1:15:46 19.5  1:24   13   46:50  7:34 2:32:38 
   20   3/4     314 Mariane Walin           Princeton          MN  34 F    17 27:09  1:43  0:56   27 1:13:39 20.0  1:04   23   50:27  8:09 2:33:13 
   21   2/3     262 Scott Quinby            Minneapolis        MN  25 M     7 24:34  1:33  2:36   30 1:14:30 19.8  1:21   24   50:57  8:14 2:33:57 
   22   1/1     113 Nathan Bajema           St. Paul           MN  21 M    23 28:46  1:49  2:24   23 1:12:21 20.4  1:39   19   49:18  7:58 2:34:26 
   23   2/4     293 William Singer          Andover            MN  54 M    20 27:54  1:46  1:43   25 1:12:41 20.3  1:09   35   52:52  8:32 2:36:17 
   24   6/8     198 Kyle Lehenbauer         New Brighton       MN  44 M    32 30:44  1:57  1:55   16 1:09:03 21.4  1:50   37   52:57  8:33 2:36:27 
   25   2/5     354 Claire Swanson          Wayzata            MN  42 F    11 25:00  1:35  1:38   33 1:15:41 19.5  1:13   39   53:15  8:36 2:36:45 
   26   3/6     270 Jason Riley             Maple Grove        MN  48 M    35 31:21  1:59  1:40   22 1:11:23 20.7  1:24   25   51:00  8:14 2:36:46 
   27   4/8     229 Brian Moore             Long Lake          MN  39 M    40 32:16  2:03  2:09   17 1:10:19 21.0  2:21   29   51:50  8:22 2:38:53 
   28   3/4     143 Steve Dresler           Willmar            MN  52 M    18 27:11  1:43  1:32   19 1:10:36 20.9  1:15   44 1:00:09  9:42 2:40:41 
   29   4/6     218 Mike McClure            Apple Valley       MN  47 M    34 31:09  1:58  2:13   32 1:15:20 19.6  1:46   33   52:44  8:31 2:43:11 
   30   2/2     123 Kaylea Brase            Lino Lakes         MN  28 F    29 30:33  1:56  2:07   42 1:21:27 18.1  1:32   15   48:14  7:47 2:43:50 
   31   1/8     221 Jessie Meyer            Lakeville          MN  39 F    27 30:25  1:56  1:51   38 1:18:05 18.9  1:02   36   52:53  8:32 2:44:16 
   32   5/8     251 Mark Paananen           Buffalo            MN  35 M    37 31:48  2:01  1:55   14 1:08:13 21.6  1:42   46 1:01:13  9:53 2:44:49 
   33   1/4     226 Julie Mitzel            Bismarck           ND  48 F    51 33:46  2:08  3:06   28 1:13:44 20.0  2:53   27   51:36  8:20 2:45:03 
   34   3/5     209 Marissa Mahowald        Sartell            MN  42 F    28 30:28  1:56  1:56   29 1:14:25 19.8  1:08   41   57:10  9:14 2:45:04 
   35   1/1     151 Kia Feia                Hudson             WI  22 F    45 32:39  2:04  1:48   39 1:19:38 18.5  1:28   21   49:42  8:01 2:45:12 
   36   3/4     160 Corey Gagner            Ramsey             MN  30 M    30 30:33  1:56  2:10   45 1:21:56 18.0  1:32   26   51:31  8:19 2:47:40 
   37   2/8     252 Victori Paananen        Buffalo            MN  36 F    46 33:05  2:06  2:01   35 1:17:21 19.1  1:28   40   54:13  8:45 2:48:07 
   38   7/8     149 Euler Evangelista       Plymouth           MN  44 M    39 32:14  2:02  2:57   36 1:17:44 19.0  2:09   38   53:10  8:35 2:48:13 
   39   6/8     193 Tony Laleman            Marshall           MN  37 M    56 35:58  2:17  2:13                           30   52:02  8:24 2:52:27 
   40   1/2     196 Sarah Laugen            Big Lake           MN  31 F    52 34:42  2:12  2:03   57 1:28:19 16.7  0:50   11   46:44  7:33 2:52:37 
   41   2/4     294 Kari Snyder             Lakeville          MN  47 F    42 32:24  2:03  2:09   50 1:24:30 17.5  1:38   34   52:46  8:31 2:53:25 
   42   3/3     301 Chris Stevermer         Maple Grove        MN  28 M    55 35:36  2:15  3:21   48 1:23:00 17.8  1:48   22   50:14  8:06 2:53:57 
   43   7/8     282 Craig Schroeder         Dayton             MN  36 M    49 33:39  2:08  2:22   26 1:13:14 20.1  2:16   51 1:02:44 10:07 2:54:13 
   44   5/6     216 Steve Matthews          Forest Lake        MN  48 M    63 44:55  2:51  1:55   31 1:14:43 19.7  1:49   31   52:19  8:27 2:55:39 
   45   3/8     299 Brooke Steckelberg      St. Cloud          MN  38 F    33 30:45  1:57  3:21   44 1:21:52 18.0  1:38   45 1:00:15  9:43 2:57:49 
   46   4/5     215 Kristina Matthews       Forest Lake        MN  44 F    38 32:05  2:02  2:01   47 1:22:48 17.8  1:16   43 1:00:07  9:42 2:58:16 
   47   3/4     199 Kymberly Lehenbauer     New Brighton       MN  45 F    43 32:35  2:04  4:00   41 1:19:54 18.5  3:27   47 1:01:41  9:57 3:01:34 
   48   1/1     122 Mike Borneke            Eagle Lake         MN  65 M    61 40:06  2:32  2:20   37 1:18:01 18.9  0:41   49 1:02:30 10:05 3:03:36 
   49   4/8     349 Deanna Nelson           Anoka              MN  37 F    64 46:58  2:58  1:39   58 1:28:40 16.6  0:42   14   46:59  7:35 3:04:57 
   50   5/8     280 Emily Schiffler         Freeport           MN  36 F    47 33:20  2:07  4:39   43 1:21:39 18.1  1:21   54 1:04:58 10:29 3:05:56 
   51   6/8     313 Katherine Wacker        Minnetonka         MN  36 F    50 33:41  2:08  2:12   52 1:26:22 17.1  1:59   48 1:02:03 10:01 3:06:14 
   52   4/4     360 Bryan Boyce             Waseca             MN  34 M    62 44:27  2:49  3:56   46 1:22:24 17.9  1:50   42   57:47  9:20 3:10:22 
   53   6/6     188 Joe Kubisiak            Maple Grove        MN  48 M    31 30:41  1:57  2:01   40 1:19:53 18.5  1:28   61 1:17:50 12:34 3:11:50 
   54   4/4     150 Heather Farrar          Roseville          MN  46 F    57 37:12  2:21  3:22   55 1:26:45 17.0  2:10   52 1:03:14 10:12 3:12:41 
   55   8/8     142 Warren Downing          Prior Lake         MN  43 M    53 34:48  2:12  3:47   60 1:30:45 16.3  2:28   53 1:03:39 10:16 3:15:25 
   56   7/8     129 Jennifer Chirhart       Saint Cloud        MN  38 F    26 30:22  1:55  2:34   56 1:27:20 16.9  1:41   59 1:16:12 12:18 3:18:08 
   57   4/4     310 Susan Traul             Minneapolis        MN  34 F    36 31:29  2:00  3:35   53 1:26:27 17.1  3:33   60 1:16:34 12:21 3:21:36 
   58   2/2     316 Breana Weakly           Ramsey             MN  42 F    41 32:16  2:03  3:26   51 1:25:04 17.3  2:20   62 1:18:40 12:42 3:21:45 
   59   8/8     152 Benjamin Feigum         Sartell            MN  36 M    48 33:22  2:07  3:01   63 1:43:21 14.3  0:40   50 1:02:32 10:06 3:22:54 
   60   1/1     185 Robert Kramer           Grand Forks        ND  60 M    54 35:31  2:15  2:19   49 1:23:12 17.7  2:26   63 1:22:37 13:20 3:26:04 
   61   2/2     307 Robert Tatro            Zimmerman          MN  57 M    60 39:07  2:29  4:05   54 1:26:37 17.0  2:55   57 1:15:34 12:12 3:28:16 
   62   8/8     200 Stephanie Lehenbauer    Centerville        MN  39 F    44 32:36  2:04  2:44   62 1:38:13 15.0  3:25   56 1:11:42 11:34 3:28:38 
   63   4/4     324 Charles Wilson          Plymouth           ND  50 M    59 38:53  2:28  4:08   59 1:29:40 16.4  2:10   58 1:16:11 12:18 3:31:01 
   64   5/5     111 Amber Asmus             Roseville          MN  42 F    58 38:20  2:26  3:20   61 1:33:47 15.7  4:13   55 1:11:22 11:31 3:31:01 


================================================================================================================================================
                            MALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & TEAMMATES                          Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======


================================================================================================================================================
                           FEMALE RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & TEAMMATES                          Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======
    1  148 Northstar Tri Chicks                             1 27:26  1:44  0:39    1 1:18:39 18.8  0:37    1   50:42  8:11 2:38:01 
           Lea Kirdattis , Christina Enger , Molly                
    2  334 Jane's Team                                      2 32:19  2:03  0:49    2 1:29:00 16.6  0:54    2 1:00:26  9:45 3:03:26 
           Alicia Beckel , Tonya Onstad , Megan Comfort           


================================================================================================================================================
                            COED RELAY RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  TEAM NAME & TEAMMATES                          Rank Swim  Pace Trn.1 Rank   Bike  Rate Trn.2 Rank    Run   Pace  Finish
===== ==== ============================================= ================ ===== ================= ===== ================== =======


================================================================================================================================================
                      NON QUALIFYING RESULTS: OLYMPIC
================================================================================================================================================
Bib  Name                    City               St Age Sex Rank SWIM  100yd Trn.1 Rank   BIKE   MPH Trn.2 Rank   RUN    Pace FINISH
==== ======================= ================== == === === ================ ===== ================= ===== ================== =======
 340 Bodie Bice              Waseca             MN            1 29:26  1:52  0:42    1   44:56 32.8  0:47    1   36:22  5:52 1:52:12 

                            TOP TEN SWIM TIMES
                                                              Swim  100
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S    Time  yds
===== ======================= ================== == ===  =  ============
    1 Ryan Collison           Independence       MN  38 M   23:00  1:28 
    2 Moshe Peri              Minnetonka         MN  42 M   23:27  1:29 
    3 Emily Gage              Minneapolis        MN  33 F   23:34  1:30 
    4 Randy Peterson          Northfield         MN  53 M   24:25  1:33 
    5 Kortney Haag            Maple Grove        MN  40 F   24:31  1:33 
    6 Jim Audas               Prior Lake         MN  41 M   24:34  1:33 
    7 Scott Quinby            Minneapolis        MN  25 M   24:34  1:33 
    8 Corey McKusick          Fridley            MN  43 M   24:36  1:34 
    9 Bill Corcoran           Sauk Rapids        MN  46 M   24:52  1:35 
   10 Jason Liebsch           Dayton             MN  34 M   24:57  1:35 

                            TOP TEN BIKE TIMES
                                                             Bike
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   MPH
===== ======================= ================== == ===  = ============
    1 Ryan Collison           Independence       MN  38 M 1:00:44 24.3 
    2 Ben Hokanson            Zimmerman          MN  40 M 1:01:04 24.2 
    3 Kortney Haag            Maple Grove        MN  40 F 1:02:43 23.5 
    4 Jason Liebsch           Dayton             MN  34 M 1:03:07 23.4 
    5 Moshe Peri              Minnetonka         MN  42 M 1:03:56 23.1 
    6 Bill Corcoran           Sauk Rapids        MN  46 M 1:04:38 22.8 
    7 Randy Peterson          Northfield         MN  53 M 1:04:39 22.8 
    8 Jacob Orvis             Columbia Heights   MN  31 M 1:04:45 22.8 
    9 Olivia Berg             St Paul            MN  33 F 1:06:50 22.1 
   10 James Neal              St Bonifacius      MN  47 M 1:07:21 21.9 

                             TOP TEN RUN TIMES
                                                             Run
PLACE NAME                    CITY               ST AGE  S   Time   Pace
===== ======================= ================== == ===  = =============
    1 Jason Liebsch           Dayton             MN  34 M   42:33  6:52 
    2 Daniel Mueller          Chanhassen         MN  41 M   42:43  6:54 
    3 Randy Peterson          Northfield         MN  53 M   43:08  6:58 
    4 Emily Gage              Minneapolis        MN  33 F   43:23  7:00 
    5 Kortney Haag            Maple Grove        MN  40 F   43:31  7:02 
    6 Ryan Collison           Independence       MN  38 M   43:40  7:03 
    7 Olivia Berg             St Paul            MN  33 F   44:51  7:15 
    8 Peggy Renier            Plymouth           MN  25 F   45:01  7:16 
    9 Jon Krog                St Paul            MN  37 M   45:20  7:19 
   10 Corey McKusick          Fridley            MN  43 M   45:48  7:24 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE CLYDESDALE RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  185 Robert Kramer           Grand Forks        ND  60    1 35:31  2:15  2:19    1 1:23:12 17.7  2:26    1 1:22:37 13:20 3:26:04 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE ATHENA RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  196 Sarah Laugen            Big Lake           MN  31    2 34:42  2:12  2:03    2 1:28:19 16.7  0:50    1   46:44  7:33 2:52:37 
    2  316 Breana Weakly           Ramsey             MN  42    1 32:16  2:03  3:26    1 1:25:04 17.3  2:20    2 1:18:40 12:42 3:21:45 

================================================================================================================================================
OVERALL MALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  255 Moshe Peri              Minnetonka         MN  42    2 23:27  1:29  0:55    4 1:03:56 23.1                          2:08:57 
    2  101 Ryan Collison           Independence       MN  38    1 23:00  1:28  1:26    1 1:00:44 24.3  0:45    4   43:40  7:03 2:09:33 
    3  203 Jason Liebsch           Dayton             MN  34    8 24:57  1:35  1:14    3 1:03:07 23.4  0:55    1   42:33  6:52 2:12:44 
    4  257 Randy Peterson          Northfield         MN  53    3 24:25  1:33  1:29    6 1:04:39 22.8  0:56    3   43:08  6:58 2:14:36 
    5  359 Ben Hokanson            Zimmerman          MN  40   11 26:24  1:40  1:51    2 1:01:04 24.2  1:25    7   46:49  7:33 2:17:30 
    6  220 Corey McKusick          Fridley            MN  43    6 24:36  1:34  1:40    9 1:07:28 21.9  1:07    6   45:48  7:24 2:20:38 
    7  236 Daniel Mueller          Chanhassen         MN  41   18 29:34  1:52  1:31   11 1:07:43 21.8  1:07    2   42:43  6:54 2:22:35 
    8  343 Bill Corcoran           Sauk Rapids        MN  46    7 24:52  1:35  0:43    5 1:04:38 22.8  1:12   18   51:39  8:20 2:23:01 
    9  112 Jim Audas               Prior Lake         MN  41    4 24:34  1:33  1:02   13 1:08:58 21.4  1:02    9   48:49  7:53 2:24:24 
   10  246 Jacob Orvis             Columbia Heights   MN  31   19 30:21  1:55  1:28    7 1:04:45 22.8  1:03   10   48:59  7:54 2:26:33 
   11  186 Jon Krog                St Paul            MN  37   14 27:49  1:46  2:02   16 1:10:28 20.9  1:18    5   45:20  7:19 2:26:56 
   12  117 Tom Benson              St. Paul           MN  57   16 28:06  1:47  1:33   10 1:07:42 21.8  1:07   13   49:34  8:00 2:27:59 
   13  237 James Neal              St Bonifacius      MN  47   12 26:39  1:41  1:28    8 1:07:21 21.9  1:03   22   52:42  8:30 2:29:12 
   14  172 Gordon Hill             Falcon Heights     MN  38   10 25:26  1:37  1:32   20 1:12:31 20.3  1:36   11   48:59  7:54 2:30:03 
   15  175 Parker Johnson          Minneapolis        MN  25    9 25:16  1:36  3:24   26 1:15:46 19.5  1:24    8   46:50  7:34 2:32:38 
   16  262 Scott Quinby            Minneapolis        MN  25    5 24:34  1:33  2:36   23 1:14:30 19.8  1:21   15   50:57  8:14 2:33:57 
   17  113 Nathan Bajema           St. Paul           MN  21   17 28:46  1:49  2:24   19 1:12:21 20.4  1:39   12   49:18  7:58 2:34:26 
   18  293 William Singer          Andover            MN  54   15 27:54  1:46  1:43   21 1:12:41 20.3  1:09   24   52:52  8:32 2:36:17 
   19  198 Kyle Lehenbauer         New Brighton       MN  44   22 30:44  1:57  1:55   14 1:09:03 21.4  1:50   25   52:57  8:33 2:36:27 
   20  270 Jason Riley             Maple Grove        MN  48   24 31:21  1:59  1:40   18 1:11:23 20.7  1:24   16   51:00  8:14 2:36:46 
   21  229 Brian Moore             Long Lake          MN  39   27 32:16  2:03  2:09   15 1:10:19 21.0  2:21   19   51:50  8:22 2:38:53 
   22  143 Steve Dresler           Willmar            MN  52   13 27:11  1:43  1:32   17 1:10:36 20.9  1:15   28 1:00:09  9:42 2:40:41 
   23  218 Mike McClure            Apple Valley       MN  47   23 31:09  1:58  2:13   25 1:15:20 19.6  1:46   23   52:44  8:31 2:43:11 
   24  251 Mark Paananen           Buffalo            MN  35   25 31:48  2:01  1:55   12 1:08:13 21.6  1:42   29 1:01:13  9:53 2:44:49 
   25  160 Corey Gagner            Ramsey             MN  30   20 30:33  1:56  2:10   30 1:21:56 18.0  1:32   17   51:31  8:19 2:47:40 
   26  149 Euler Evangelista       Plymouth           MN  44   26 32:14  2:02  2:57   27 1:17:44 19.0  2:09   26   53:10  8:35 2:48:13 
   27  193 Tony Laleman            Marshall           MN  37   32 35:58  2:17  2:13                           20   52:02  8:24 2:52:27 
   28  301 Chris Stevermer         Maple Grove        MN  28   31 35:36  2:15  3:21   32 1:23:00 17.8  1:48   14   50:14  8:06 2:53:57 
   29  282 Craig Schroeder         Dayton             MN  36   29 33:39  2:08  2:22   22 1:13:14 20.1  2:16   32 1:02:44 10:07 2:54:13 
   30  216 Steve Matthews          Forest Lake        MN  48   37 44:55  2:51  1:55   24 1:14:43 19.7  1:49   21   52:19  8:27 2:55:39 
   31  122 Mike Borneke            Eagle Lake         MN  65   35 40:06  2:32  2:20   28 1:18:01 18.9  0:41   30 1:02:30 10:05 3:03:36 
   32  360 Bryan Boyce             Waseca             MN  34   36 44:27  2:49  3:56   31 1:22:24 17.9  1:50   27   57:47  9:20 3:10:22 
   33  188 Joe Kubisiak            Maple Grove        MN  48   21 30:41  1:57  2:01   29 1:19:53 18.5  1:28   36 1:17:50 12:34 3:11:50 
   34  142 Warren Downing          Prior Lake         MN  43   30 34:48  2:12  3:47   35 1:30:45 16.3  2:28   33 1:03:39 10:16 3:15:25 
   35  152 Benjamin Feigum         Sartell            MN  36   28 33:22  2:07  3:01   36 1:43:21 14.3  0:40   31 1:02:32 10:06 3:22:54 
   36  307 Robert Tatro            Zimmerman          MN  57   34 39:07  2:29  4:05   33 1:26:37 17.0  2:55   34 1:15:34 12:12 3:28:16 
   37  324 Charles Wilson          Plymouth           ND  50   33 38:53  2:28  4:08   34 1:29:40 16.4  2:10   35 1:16:11 12:18 3:31:01 

================================================================================================================================================
OVERALL FEMALE AGE GROUP RESULTS
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  166 Kortney Haag            Maple Grove        MN  40    2 24:31  1:33  1:08    1 1:02:43 23.5  0:54    2   43:31  7:02 2:12:45 
    2  159 Emily Gage              Minneapolis        MN  33    1 23:34  1:30  1:25    3 1:10:46 20.8  1:08    1   43:23  7:00 2:20:12 
    3  118 Olivia Berg             St Paul            MN  33    6 28:02  1:47  1:35    2 1:06:50 22.1  0:55    3   44:51  7:15 2:22:11 
    4  269 Peggy Renier            Plymouth           MN  25    4 26:20  1:40  1:23    4 1:11:03 20.8  1:44    4   45:01  7:16 2:25:28 
    5  314 Mariane Walin           Princeton          MN  34    5 27:09  1:43  0:56    5 1:13:39 20.0  1:04    8   50:27  8:09 2:33:13 
    6  354 Claire Swanson          Wayzata            MN  42    3 25:00  1:35  1:38    8 1:15:41 19.5  1:13   12   53:15  8:36 2:36:45 
    7  123 Kaylea Brase            Lino Lakes         MN  28   10 30:33  1:56  2:07   13 1:21:27 18.1  1:32    6   48:14  7:47 2:43:50 
    8  221 Jessie Meyer            Lakeville          MN  39    8 30:25  1:56  1:51   10 1:18:05 18.9  1:02   11   52:53  8:32 2:44:16 
    9  226 Julie Mitzel            Bismarck           ND  48   21 33:46  2:08  3:06    6 1:13:44 20.0  2:53    9   51:36  8:20 2:45:03 
   10  209 Marissa Mahowald        Sartell            MN  42    9 30:28  1:56  1:56    7 1:14:25 19.8  1:08   14   57:10  9:14 2:45:04 
   11  151 Kia Feia                Hudson             WI  22   17 32:39  2:04  1:48   11 1:19:38 18.5  1:28    7   49:42  8:01 2:45:12 
   12  252 Victori Paananen        Buffalo            MN  36   18 33:05  2:06  2:01    9 1:17:21 19.1  1:28   13   54:13  8:45 2:48:07 
   13  294 Kari Snyder             Lakeville          MN  47   14 32:24  2:03  2:09   17 1:24:30 17.5  1:38   10   52:46  8:31 2:53:25 
   14  299 Brooke Steckelberg      St. Cloud          MN  38   11 30:45  1:57  3:21   15 1:21:52 18.0  1:38   16 1:00:15  9:43 2:57:49 
   15  215 Kristina Matthews       Forest Lake        MN  44   13 32:05  2:02  2:01   16 1:22:48 17.8  1:16   15 1:00:07  9:42 2:58:16 
   16  199 Kymberly Lehenbauer     New Brighton       MN  45   15 32:35  2:04  4:00   12 1:19:54 18.5  3:27   17 1:01:41  9:57 3:01:34 
   17  349 Deanna Nelson           Anoka              MN  37   24 46:58  2:58  1:39   22 1:28:40 16.6  0:42    5   46:59  7:35 3:04:57 
   18  280 Emily Schiffler         Freeport           MN  36   19 33:20  2:07  4:39   14 1:21:39 18.1  1:21   20 1:04:58 10:29 3:05:56 
   19  313 Katherine Wacker        Minnetonka         MN  36   20 33:41  2:08  2:12   18 1:26:22 17.1  1:59   18 1:02:03 10:01 3:06:14 
   20  150 Heather Farrar          Roseville          MN  46   22 37:12  2:21  3:22   20 1:26:45 17.0  2:10   19 1:03:14 10:12 3:12:41 
   21  129 Jennifer Chirhart       Saint Cloud        MN  38    7 30:22  1:55  2:34   21 1:27:20 16.9  1:41   23 1:16:12 12:18 3:18:08 
   22  310 Susan Traul             Minneapolis        MN  34   12 31:29  2:00  3:35   19 1:26:27 17.1  3:33   24 1:16:34 12:21 3:21:36 
   23  200 Stephanie Lehenbauer    Centerville        MN  39   16 32:36  2:04  2:44   24 1:38:13 15.0  3:25   22 1:11:42 11:34 3:28:38 
   24  111 Amber Asmus             Roseville          MN  42   23 38:20  2:26  3:20   23 1:33:47 15.7  4:13   21 1:11:22 11:31 3:31:01 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  19 - UNDER
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  113 Nathan Bajema           St. Paul           MN  21    1 28:46  1:49  2:24    1 1:12:21 20.4  1:39    1   49:18  7:58 2:34:26 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  20 - 24
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  151 Kia Feia                Hudson             WI  22    1 32:39  2:04  1:48    1 1:19:38 18.5  1:28    1   49:42  8:01 2:45:12 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  175 Parker Johnson          Minneapolis        MN  25    2 25:16  1:36  3:24    2 1:15:46 19.5  1:24    1   46:50  7:34 2:32:38 
    2  262 Scott Quinby            Minneapolis        MN  25    1 24:34  1:33  2:36    1 1:14:30 19.8  1:21    3   50:57  8:14 2:33:57 
    3  301 Chris Stevermer         Maple Grove        MN  28    3 35:36  2:15  3:21    3 1:23:00 17.8  1:48    2   50:14  8:06 2:53:57 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  25 - 29
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  269 Peggy Renier            Plymouth           MN  25    1 26:20  1:40  1:23    1 1:11:03 20.8  1:44    1   45:01  7:16 2:25:28 
    2  123 Kaylea Brase            Lino Lakes         MN  28    2 30:33  1:56  2:07    2 1:21:27 18.1  1:32    2   48:14  7:47 2:43:50 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  203 Jason Liebsch           Dayton             MN  34    1 24:57  1:35  1:14    1 1:03:07 23.4  0:55    1   42:33  6:52 2:12:44 
    2  246 Jacob Orvis             Columbia Heights   MN  31    2 30:21  1:55  1:28    2 1:04:45 22.8  1:03    2   48:59  7:54 2:26:33 
    3  160 Corey Gagner            Ramsey             MN  30    3 30:33  1:56  2:10    3 1:21:56 18.0  1:32    3   51:31  8:19 2:47:40 
    4  360 Bryan Boyce             Waseca             MN  34    4 44:27  2:49  3:56    4 1:22:24 17.9  1:50    4   57:47  9:20 3:10:22 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  30 - 34
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  159 Emily Gage              Minneapolis        MN  33    1 23:34  1:30  1:25    2 1:10:46 20.8  1:08    1   43:23  7:00 2:20:12 
    2  118 Olivia Berg             St Paul            MN  33    3 28:02  1:47  1:35    1 1:06:50 22.1  0:55    2   44:51  7:15 2:22:11 
    3  314 Mariane Walin           Princeton          MN  34    2 27:09  1:43  0:56    3 1:13:39 20.0  1:04    3   50:27  8:09 2:33:13 
    4  310 Susan Traul             Minneapolis        MN  34    4 31:29  2:00  3:35    4 1:26:27 17.1  3:33    4 1:16:34 12:21 3:21:36 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  101 Ryan Collison           Independence       MN  38    1 23:00  1:28  1:26    1 1:00:44 24.3  0:45    1   43:40  7:03 2:09:33 
    2  186 Jon Krog                St Paul            MN  37    3 27:49  1:46  2:02    4 1:10:28 20.9  1:18    2   45:20  7:19 2:26:56 
    3  172 Gordon Hill             Falcon Heights     MN  38    2 25:26  1:37  1:32    5 1:12:31 20.3  1:36    3   48:59  7:54 2:30:03 
    4  229 Brian Moore             Long Lake          MN  39    5 32:16  2:03  2:09    3 1:10:19 21.0  2:21    4   51:50  8:22 2:38:53 
    5  251 Mark Paananen           Buffalo            MN  35    4 31:48  2:01  1:55    2 1:08:13 21.6  1:42    6 1:01:13  9:53 2:44:49 
    6  193 Tony Laleman            Marshall           MN  37    8 35:58  2:17  2:13                            5   52:02  8:24 2:52:27 
    7  282 Craig Schroeder         Dayton             MN  36    7 33:39  2:08  2:22    6 1:13:14 20.1  2:16    8 1:02:44 10:07 2:54:13 
    8  152 Benjamin Feigum         Sartell            MN  36    6 33:22  2:07  3:01    7 1:43:21 14.3  0:40    7 1:02:32 10:06 3:22:54 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  35 - 39
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  221 Jessie Meyer            Lakeville          MN  39    2 30:25  1:56  1:51    2 1:18:05 18.9  1:02    2   52:53  8:32 2:44:16 
    2  252 Victori Paananen        Buffalo            MN  36    5 33:05  2:06  2:01    1 1:17:21 19.1  1:28    3   54:13  8:45 2:48:07 
    3  299 Brooke Steckelberg      St. Cloud          MN  38    3 30:45  1:57  3:21    4 1:21:52 18.0  1:38    4 1:00:15  9:43 2:57:49 
    4  349 Deanna Nelson           Anoka              MN  37    8 46:58  2:58  1:39    7 1:28:40 16.6  0:42    1   46:59  7:35 3:04:57 
    5  280 Emily Schiffler         Freeport           MN  36    6 33:20  2:07  4:39    3 1:21:39 18.1  1:21    6 1:04:58 10:29 3:05:56 
    6  313 Katherine Wacker        Minnetonka         MN  36    7 33:41  2:08  2:12    5 1:26:22 17.1  1:59    5 1:02:03 10:01 3:06:14 
    7  129 Jennifer Chirhart       Saint Cloud        MN  38    1 30:22  1:55  2:34    6 1:27:20 16.9  1:41    8 1:16:12 12:18 3:18:08 
    8  200 Stephanie Lehenbauer    Centerville        MN  39    4 32:36  2:04  2:44    8 1:38:13 15.0  3:25    7 1:11:42 11:34 3:28:38 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  255 Moshe Peri              Minnetonka         MN  42    1 23:27  1:29  0:55    2 1:03:56 23.1                          2:08:57 
    2  359 Ben Hokanson            Zimmerman          MN  40    4 26:24  1:40  1:51    1 1:01:04 24.2  1:25    3   46:49  7:33 2:17:30 
    3  220 Corey McKusick          Fridley            MN  43    3 24:36  1:34  1:40    3 1:07:28 21.9  1:07    2   45:48  7:24 2:20:38 
    4  236 Daniel Mueller          Chanhassen         MN  41    5 29:34  1:52  1:31    4 1:07:43 21.8  1:07    1   42:43  6:54 2:22:35 
    5  112 Jim Audas               Prior Lake         MN  41    2 24:34  1:33  1:02    5 1:08:58 21.4  1:02    4   48:49  7:53 2:24:24 
    6  198 Kyle Lehenbauer         New Brighton       MN  44    6 30:44  1:57  1:55    6 1:09:03 21.4  1:50    5   52:57  8:33 2:36:27 
    7  149 Euler Evangelista       Plymouth           MN  44    7 32:14  2:02  2:57    7 1:17:44 19.0  2:09    6   53:10  8:35 2:48:13 
    8  142 Warren Downing          Prior Lake         MN  43    8 34:48  2:12  3:47    8 1:30:45 16.3  2:28    7 1:03:39 10:16 3:15:25 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  40 - 44
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  166 Kortney Haag            Maple Grove        MN  40    1 24:31  1:33  1:08    1 1:02:43 23.5  0:54    1   43:31  7:02 2:12:45 
    2  354 Claire Swanson          Wayzata            MN  42    2 25:00  1:35  1:38    3 1:15:41 19.5  1:13    2   53:15  8:36 2:36:45 
    3  209 Marissa Mahowald        Sartell            MN  42    3 30:28  1:56  1:56    2 1:14:25 19.8  1:08    3   57:10  9:14 2:45:04 
    4  215 Kristina Matthews       Forest Lake        MN  44    4 32:05  2:02  2:01    4 1:22:48 17.8  1:16    4 1:00:07  9:42 2:58:16 
    5  111 Amber Asmus             Roseville          MN  42    5 38:20  2:26  3:20    5 1:33:47 15.7  4:13    5 1:11:22 11:31 3:31:01 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  343 Bill Corcoran           Sauk Rapids        MN  46    1 24:52  1:35  0:43    1 1:04:38 22.8  1:12    2   51:39  8:20 2:23:01 
    2  237 James Neal              St Bonifacius      MN  47    2 26:39  1:41  1:28    2 1:07:21 21.9  1:03    4   52:42  8:30 2:29:12 
    3  270 Jason Riley             Maple Grove        MN  48    5 31:21  1:59  1:40    3 1:11:23 20.7  1:24    1   51:00  8:14 2:36:46 
    4  218 Mike McClure            Apple Valley       MN  47    4 31:09  1:58  2:13    5 1:15:20 19.6  1:46    5   52:44  8:31 2:43:11 
    5  216 Steve Matthews          Forest Lake        MN  48    6 44:55  2:51  1:55    4 1:14:43 19.7  1:49    3   52:19  8:27 2:55:39 
    6  188 Joe Kubisiak            Maple Grove        MN  48    3 30:41  1:57  2:01    6 1:19:53 18.5  1:28    6 1:17:50 12:34 3:11:50 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  45 - 49
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  226 Julie Mitzel            Bismarck           ND  48    3 33:46  2:08  3:06    1 1:13:44 20.0  2:53    1   51:36  8:20 2:45:03 
    2  294 Kari Snyder             Lakeville          MN  47    1 32:24  2:03  2:09    3 1:24:30 17.5  1:38    2   52:46  8:31 2:53:25 
    3  199 Kymberly Lehenbauer     New Brighton       MN  45    2 32:35  2:04  4:00    2 1:19:54 18.5  3:27    3 1:01:41  9:57 3:01:34 
    4  150 Heather Farrar          Roseville          MN  46    4 37:12  2:21  3:22    4 1:26:45 17.0  2:10    4 1:03:14 10:12 3:12:41 

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  257 Randy Peterson          Northfield         MN  53    1 24:25  1:33  1:29    1 1:04:39 22.8  0:56    1   43:08  6:58 2:14:36 
    2  293 William Singer          Andover            MN  54    3 27:54  1:46  1:43    3 1:12:41 20.3  1:09    2   52:52  8:32 2:36:17 
    3  143 Steve Dresler           Willmar            MN  52    2 27:11  1:43  1:32    2 1:10:36 20.9  1:15    3 1:00:09  9:42 2:40:41 
    4  324 Charles Wilson          Plymouth           ND  50    4 38:53  2:28  4:08    4 1:29:40 16.4  2:10    4 1:16:11 12:18 3:31:01 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  50 - 54
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  117 Tom Benson              St. Paul           MN  57    1 28:06  1:47  1:33    1 1:07:42 21.8  1:07    1   49:34  8:00 2:27:59 
    2  307 Robert Tatro            Zimmerman          MN  57    2 39:07  2:29  4:05    2 1:26:37 17.0  2:55    2 1:15:34 12:12 3:28:16 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  55 - 59
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  60 - 64
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

================================================================================================================================================
MALE AGE GROUP  65 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======
    1  122 Mike Borneke            Eagle Lake         MN  65    1 40:06  7:08  2:20    1 1:18:01 11.1  0:41    1 1:02:30 20:10 3:03:36 

================================================================================================================================================
FEMALE AGE GROUP  65 - UP
================================================================================================================================================

Place Bib  Name                    City               St Age  Rank Swim 100yd Trn.1 Rank    Bike Rate Trn.2 Rank   Run   Pace  Finish
===== ==== ======================= ================== == ===  =============== ===== ================= ===== ================== =======

Total Registered:                         78
Total Number of Team Finishers:            2
Total Number of Individual Finishers:     64
Number of Male   Finishers:               38
Number of Female Finishers:               26
Did not Finish Race or Did Not Start:     11