Duluth, MN
9/7/2018











                 Grandma's Minnesota Mile - Team Division
                             September 7  2018
                      Female Team Results (CHIP TIME)

  1. 20:50.7 Fit4Mom Twin Ports                      ( 6:56.9)
==================================================
  1   6:44.3   113 Robyn Madole             34 F Duluth MN             
  2   6:58.2   552 Leah Nonnemacher         27 F Duluth MN             
  3   7:08.2   320 Erin Maniak              30 F Duluth MN             
  4 ( 7:21.9)  566 Danielle Prom            30 F Carlton MN            
  5 ( 7:25.2)  171 Sara Marciniak           30 F Duluth MN             
  6 ( 7:42.4)  172 Shelley Serbyn           45 F Duluth MN             
  7 ( 7:43.5)  155 Randi Nyholm             36 F Esko MN               
  8 ( 7:46.4)  450 Laura Seitz              40 F Duluth MN             
  9 ( 7:46.5)  226 Kelsy Skluzacek          31 F Duluth MN             
 10 ( 7:49.0)  115 Tara Fast                37 F Carlton MN            
 11 ( 8:04.2)  219 Laura Brandt             34 F Duluth MN             
 12 ( 8:04.7)  534 Sarah Hugus              27 F Duluth MN             
 13 ( 8:05.5)  173 Kaisha Graham            28 F Duluth MN             
 14 ( 8:09.6)  117 Lauren Frizzell          32 F Duluth MN             
 15 ( 8:18.6)  350 Tammy Lueck              33 F Duluth MN             
 16 ( 8:19.7)  496 Jena Evans               33 F Duluth MN             
 17 ( 8:26.0)  379 Chelsa Nelson-Preble     33 F Duluth MN             
 18 ( 8:32.6)  167 Emily Olson              33 F Hermantown MN         
 19 ( 8:57.8)  347 Joelle Lucas             36 F Hermantown MN         
 20 ( 9:12.3)  353 Megan Kubasch            28 F Duluth MN             
 21 (10:08.4)  151 Breann Barber            32 F Two Harbors MN        

  2. 21:25.0 #FASTERAFTER50                          ( 7:08.4)
==================================================
  1   6:45.2   183 Peg Sutherland           55 F Duluth MN             
  2   7:19.8   147 Andrea Carroll           61 F Hayward WI            
  3   7:20.0    80 Mary Moline              59 F Duluth MN             
  4 ( 7:52.2)  176 Jennifer Madole          61 F Duluth MN             
  5 ( 8:48.1)  324 Ann Myers                53 F Duluth MN             

  3. 26:02.5 Saginaw brew crew biatches              ( 8:40.9)
==================================================
  1   8:29.4   184 Ashley Henke             34 F Cloquet MN            
  2   8:37.2   146 Jaimie Warner            30 F Saginaw MN            
  3   8:55.9   159 Nicole Pirkola           35 F Cloquet MN            
  4 ( 9:51.7)  156 Kristy Connor            44 F Proctor MN            

  4. 26:03.8 east range fitness                      ( 8:41.3)
==================================================
  1   7:49.1   284 Leah Panyan              19 F Gilbert MN            
  2   8:34.4   285 Stacy Pedersen           39 F Biwabik MN            
  3   9:40.3   313 Heather Kerg             27 F Gilbert MN            




                 Grandma's Minnesota Mile - Team Division
                             September 7  2018
                      Mixed Team Results (CHIP TIME)

  1. 18:47.8 Northwoods MN/WI                        ( 6:16.0)
==================================================
  1   5:52.8   572 Mark Lykins              39 M Duluth MN             
  2   5:59.5   533 Daniel Duff              53 M Duluth MN             
  3   6:55.5   205 Kathi Madden             61 F Duluth MN             

  2. 19:39.3 A Case of the Runs                      ( 6:33.1)
==================================================
  1   6:01.3   471 Will Goldsworthy         32 M Duluth MN             
  2   6:29.8   581 Justin Strom             32 M Duluth MN             
  3   7:08.2   108 Lori Mickelson           55 F Saginaw MN            

  3. 19:55.9 St. Luke's Employee Wellness Team       ( 6:38.7)
==================================================
  1   5:59.1    49 Jack Foster              31 M Cloquet MN            
  2   6:58.1   203 Kaitlyn Knutson          22 F Cloquet MN            
  3   6:58.7    58 Michelle Soderlund       35 F Duluth MN             

  4. 22:50.9 Trails 101                              ( 7:37.0)
==================================================
  1   6:24.9   208 Joe Fournier             53 M Duluth MN             
  2   7:09.4   129 Wayne Graves             53 M Duluth MN             
  3   9:16.6   246 Tammy Licari             35 F Duluth MN             

  5. 23:00.8 Lightning                               ( 7:40.3)
==================================================
  1   7:34.0   608 Keira Lundberg            9 F Cromwell MN           
  2   7:38.2   606 Nicole Lundberg          33 F Cromwell MN           
  3   7:48.6   607 Kaleb Lundberg            8 M Cromwell MN           

  6. 25:06.8 Boosh Mountain Running Club             ( 8:22.3)
==================================================
  1   7:39.6   637 Samuel Johansen          14 M Superior WI           
  2   7:41.0    45 Ailie King               11 F Superior WI           
  3   9:46.2    44 Michael King             47 M Superior WI           

  7. 26:32.4 Warriors and Friends                    ( 8:50.8)
==================================================
  1   7:29.9   478 Justin Stokke            40 M Hermantown MN         
  2   9:30.9   254 Brett Metzer             32 M Duluth MN             
  3   9:31.6   262 Alicia Metzer            34 F Duluth MN             

  8. 27:10.3 Cats Chasing Cats                       ( 9:03.5)
==================================================
  1   8:03.8    88 Stephanie Krause         27 F Duluth MN             
  2   9:14.5   445 Terri Krause             48 F Duluth MN             
  3   9:52.0   446 Victor Krause            48 M Duluth MN             

  9. 29:35.1 Team CAKE                               ( 9:51.7)
==================================================
  1   7:14.2   361 Cedric Lund              12 M Duluth MN             
  2   8:00.2   359 Kevin Lund               45 M Duluth MN             
  3  14:20.7   360 Ashley Lund              42 F Duluth MN             

 10. 31:58.1 Midwest Energy                          (10:39.4)
==================================================
  1   7:02.2   314 Nick Reijo               31 M Superior WI           
  2   9:52.1   123 Mark Ketola              40 M Superior WI           
  3  15:03.8   114 Becky Hubbard            48 F Iron River WI         

 11. 33:10.1 Team Cedar Ridge                        (11:03.4)
==================================================
  1  11:00.5   425 Jackson Dorn              8 M Hermantown MN         
  2  11:00.8   422 Mark Dorn                39 M Hermantown MN         
  3  11:08.8   424 McKenna Dorn             10 F Hermantown MN         

 12. 34:54.2 The run-anyways                         (11:38.1)
==================================================
  1  11:08.9   337 Joseph Christensen       29 M Duluth MN             
  2  11:46.4   338 Megan Christensen        27 F Duluth MN             
  3  11:58.9    52 Miranda Christensen      32 F Duluth MN             




                 Grandma's Minnesota Mile - Team Division
                             September 7  2018
           Mixed Teams - Team By Team Runner Listing (CHIP TIME)

                       TEAM NAME: A Case of the Runs

Place Bib Name                  Age Gen   City          St     Time      
===== === ===================== === === =============== === ========= 
    1 471 Will Goldsworthy       32   M Duluth          MN     6:01.3 
    2 581 Justin Strom           32   M Duluth          MN     6:29.8 
    3 108 Lori Mickelson         55   F Saginaw         MN     7:08.2 
    4 524 Tyra Kerr              27   F Duluth          MN     7:45.5 
    5 473 Dustin Bartlett        31   M Esko            MN     7:46.0 
    6 580 Janelle Strom          32   F Duluth          MN     8:51.6 

                  TEAM NAME: Boosh Mountain Running Club

Place Bib Name                  Age Gen   City          St     Time      
===== === ===================== === === =============== === ========= 
    1 637 Samuel Johansen        14   M Superior        WI     7:39.6 
    2  45 Ailie King             11   F Superior        WI     7:41.0 
    3  44 Michael King           47   M Superior        WI     9:46.2 

                       TEAM NAME: Cats Chasing Cats

Place Bib Name                  Age Gen   City          St     Time      
===== === ===================== === === =============== === ========= 
    1  88 Stephanie Krause       27   F Duluth          MN     8:03.8 
    2 445 Terri Krause           48   F Duluth          MN     9:14.5 
    3 137 Elizabeth Beeksma      26   F Duluth          MN     9:40.4 
    4 446 Victor Krause          48   M Duluth          MN     9:52.0 
    5 295 Shania Krause          22   F Duluth          MN    11:30.3 
    6  89 Nicole Feralin-Krause  27   F Duluth          MN    14:54.4 

                        TEAM NAME: Crazy LIT Asian

Place Bib Name                  Age Gen   City          St     Time      
===== === ===================== === === =============== === ========= 
    1 301 Shuying Ng             32   F Baxter          MN    11:35.1 
    2 302 Shirin Xiang Lee       27   F Duluth          MN    11:36.0 

                           TEAM NAME: Lightning

Place Bib Name                  Age Gen   City          St     Time      
===== === ===================== === === =============== === ========= 
    1 608 Keira Lundberg          9   F Cromwell        MN     7:34.0 
    2 606 Nicole Lundberg        33   F Cromwell        MN     7:38.2 
    3 607 Kaleb Lundberg          8   M Cromwell        MN     7:48.6 

                         TEAM NAME: Midwest Energy

Place Bib Name                  Age Gen   City          St     Time      
===== === ===================== === === =============== === ========= 
    1 314 Nick Reijo             31   M Superior        WI     7:02.2 
    2 123 Mark Ketola            40   M Superior        WI     9:52.1 
    3 114 Becky Hubbard          48   F Iron River      WI    15:03.8 
    4 315 Samantha Reijo         26   F South Range     WI    16:08.5 

                        TEAM NAME: Northwoods MN/WI

Place Bib Name                  Age Gen   City          St     Time      
===== === ===================== === === =============== === ========= 
    1 572 Mark Lykins            39   M Duluth          MN     5:52.8 
    2 533 Daniel Duff            53   M Duluth          MN     5:59.5 
    3 469 Nicholas Sirois        27   M Duluth          MN     6:06.7 
    4 205 Kathi Madden           61   F Duluth          MN     6:55.5 
    5 468 Karen Sirois           55   F Hermantown      MN     7:45.2 
    6  54 Eric Lindell           36   M Ashland         WI     7:48.9 
    7  55 Kristi Kollath         27   F Ashland         WI    13:47.0 

                     TEAM NAME: Not fast, just furious

Place Bib Name                  Age Gen   City          St     Time      
===== === ===================== === === =============== === ========= 
    1 258 Deanna Johnson         22   F Superior        WI     9:15.9 
    2 259 Audrey McCusker        62   F Superior        WI    15:53.2 

                         TEAM NAME: Rebel Alliance

Place Bib Name                  Age Gen   City          St     Time      
===== === ===================== === === =============== === ========= 

               TEAM NAME: St. Luke's Employee Wellness Team

Place Bib Name                  Age Gen   City          St     Time      
===== === ===================== === === =============== === ========= 
    1  49 Jack Foster            31   M Cloquet         MN     5:59.1 
    2 203 Kaitlyn Knutson        22   F Cloquet         MN     6:58.1 
    3  58 Michelle Soderlund     35   F Duluth          MN     6:58.7 
    4 257 Suzy Johnson           38   F Duluth          MN     7:02.4 
    5 179 Lisa Hebl              51   F Two Harbors     MN     8:41.2 
    6 558 Mary Lehet             23   F Sawyer          MN     8:45.3 
    7 395 Kara Warren            23   F Duluth          MN     9:25.6 
    8 131 Meredith Hinnenkamp    46   F Saginaw         MN    11:36.4 
    9 195 Stephanie Forslund     47   F Saginaw         MN    13:46.6 
   10 200 Sheila Angell          51   F Esko            MN    13:46.9 

                           TEAM NAME: Team CAKE

Place Bib Name                  Age Gen   City          St     Time      
===== === ===================== === === =============== === ========= 
    1 361 Cedric Lund            12   M Duluth          MN     7:14.2 
    2 359 Kevin Lund             45   M Duluth          MN     8:00.2 
    3 362 Elliott Lund            6   M Duluth          MN    14:19.4 
    4 360 Ashley Lund            42   F Duluth          MN    14:20.7 

                        TEAM NAME: Team Cedar Ridge

Place Bib Name                  Age Gen   City          St     Time      
===== === ===================== === === =============== === ========= 
    1 425 Jackson Dorn            8   M Hermantown      MN    11:00.5 
    2 422 Mark Dorn              39   M Hermantown      MN    11:00.8 
    3 424 McKenna Dorn           10   F Hermantown      MN    11:08.8 
    4 423 Nikki Dorn             39   F Hermantown      MN    11:09.1 

                         TEAM NAME: Team Vartmann

Place Bib Name                  Age Gen   City          St     Time      
===== === ===================== === === =============== === ========= 
    1 332 Grace Vartmann          8   F Duluth          MN     9:09.4 
    2 331 Stacey Vartmann        38   F Duluth          MN     9:20.0 
    3 333 Jack Vartmann           7   F Duluth          MN    10:24.0 

                        TEAM NAME: The run-anyways

Place Bib Name                  Age Gen   City          St     Time      
===== === ===================== === === =============== === ========= 
    1 337 Joseph Christensen     29   M Duluth          MN    11:08.9 
    2 338 Megan Christensen      27   F Duluth          MN    11:46.4 
    3  52 Miranda Christensen    32   F Duluth          MN    11:58.9 
    4  53 Samantha Mohn-Johnsen  35   F Duluth          MN    12:02.9 

                           TEAM NAME: Trails 101

Place Bib Name                  Age Gen   City          St     Time      
===== === ===================== === === =============== === ========= 
    1 208 Joe Fournier           53   M Duluth          MN     6:24.9 
    2 129 Wayne Graves           53   M Duluth          MN     7:09.4 
    3 247 Isaac Licari            7   M Duluth          MN     9:16.5 
    4 246 Tammy Licari           35   F Duluth          MN     9:16.6 
    5 209 Nikki Fournier         49   F Duluth          MN    10:24.5 
    6 158 Jean Yelle             70   F Duluth          MN    11:09.6 
    7 416 Christine Hansen       50   F Duluth          MN    11:31.3 
    8 119 Nicole Behm            45   F Esko            MN    12:00.1 
    9 520 Dayna Leslie           44   F Esko            MN    13:56.0 
   10 166 Mary Bushnell          53   F Proctor         MN    16:24.9 
   11 248 Shirley Sullwold       67   F Hermantown      MN    18:10.5 

                      TEAM NAME: Warriors and Friends

Place Bib Name                  Age Gen   City          St     Time      
===== === ===================== === === =============== === ========= 
    1 478 Justin Stokke          40   M Hermantown      MN     7:29.9 
    2 254 Brett Metzer           32   M Duluth          MN     9:30.9 
    3 262 Alicia Metzer          34   F Duluth          MN     9:31.6 

                              TEAM NAME: WDIO

Place Bib Name                  Age Gen   City          St     Time      
===== === ===================== === === =============== === ========= 
    1 527 Nicholas Lentz         23   M Hermantown      MN     7:11.6 
    2 233 Baihly Warfield        25   F Duluth          MN    10:05.2 

                      TEAM NAME: Wheaties Box Rejects

Place Bib Name                  Age Gen   City          St     Time      
===== === ===================== === === =============== === ========= 
    1 358 Erin Daly              21   F Albertville     MN     8:12.9 
    2 357 Mikayla Gottwalt       21   F Little Falls    MN     9:47.0 
    3 373 Jacqueline James       21   F Duluth          MN     9:47.2